Odprave stresa se je potrebno lotiti celostno

20. 5. 2013
Deli
Stres na delovnem mestu (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

V tem so si enotni strokovnjaki, ki so se pod okriljem projekta @life zbrali na 1. mednarodnem znanstvenem simpoziju Obvladovanje stresa na delovnem mestu.

Kar dvajset domačin in tujih strokovnjakov, med njimi tudi uveljavljeni strokovnjaki s klinike Mayo, bo med 20. in 21. majem v Ljubljani predstavilo teme, povezane s stresom na delovnem mestu z različnih področij (psihologije, medicine, kineziologije in nutricionistike).

Fizična aktivnost ni dovolj!

Med drugim bodo opozorili na pogosto zmotno mišljenje, da se mora posameznik, ki je pod stresom, začeti le aktivno ukvarjati s športom.

"Študije kažejo, da je bilo naivno misliti, da lahko določeno količino stresa nevtraliziramo z določeno količino fizične aktivnosti. Treba je začeti razmišljati o vzroku. Če ima nekdo veliko količino stresa na delovnem mestu ali v privatnem življenju, mu ne svetujemo, da 'obdrži' ta stres in si naloži fizično aktivnost, saj je to za posameznika obremenjujoče. S še tako veliko fizično aktivnostjo si ne bomo razrešili stresa, ki nas bo čez nekaj let privedel do kroničnih bolezni," poudarja Alojz Ihan z Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.

Nad stres z novimi tehnologijami

Posebno pozornost bodo namenili tudi novim tehnologijam, ki omogočajo nadzorovanje laže dostopnih fizioloških parametrov, povezanih s stresom. Ena takih je @life, priročna inofrmacijska rešitev, ki so jo zasnovali v Razvojnem centru IKTS iz Žalca. Gre za preprost pripomoček, ki ga lahko uporabljate na spletni strani ali kot aplikacijo na pametni telefoni (več o tem si lahko preberete v članku S spletno-mobilnim portalom @life do bolj zdravega življenja).

"Veliko priznanje je, da se v Sloveniji zberejo tako domači kot tudi strokovnjaki, ki so si pripravljeni med seboj izmenjati svoje izkušnje. In tudi na tak način podkrepiti idejo o projektu @life, ki temelji na znanstvenih spoznanjih," je o simpoziju povedal Janez Uplaznik, lastnik in direktor podjetja Mikropolis, znotraj katerega je nastal projekt @life.

Dodal je še, da je simpozij tudi lepa priložnost za okrepitev sodelovanja z drugimi strokovnjaki, s katerimi bi lahko prišli do novih idej in rešitev, ki bi bile primerne za vgraditev v trenutno informacijsko storitev.

Pomemben vpliv zdrave prehrane

Organizatorji si bodo prizadevali, da bo tovrstno srečanje domačih in tujih strokovnjakov potekalo vsako leto.

Letos med najbolj zvenečimi imeni predavateljev izstopa Donald Hensrud, soavtor prehranske piramide Mayo Clinic Health Weight Pyramide, ki bo na simpoziju predaval o problematiki stresa in prehrane.

"Ko so ljudje pod stresom, običajno več jedo. Hrana jim predstavlja udobje. Jedo, ko so v različnih čustvenih stanjih, ko so žalostni ali ko so veseli. In to lahko postane problem. Prenajedanje pripelje do različnih težav, kot je debelost, visok krvni pritisk ... Ljudje so potem še bolj pod stresom in še bolj jedo. In ta začarani krog je treba prekiniti. Hrana ima tudi svoj pozitivni vidik in na tega se je treba osredotočiti hkrati pa ljudem ponuditi orodja, s katerimi bodo prišli do zdravih življenjskih navad," je povedal Donald.

Vsa predavanja s 1. mednarodnega znanstvenega simpozija lahko spremljate na portalu www.a-life.eu.com, Facebooku @Life in naši spletni strani aktivni.si.

simpozij