Norveška znova najbolj športna država na svetu, Slovenija na odličnem tretjem mestu

1. 1. 2024

Norveška je znova najbolj športna država na svetu, saj je leta 2023 osvojila pokal Per Capita, ki ga vsako leto popisuje spletna stran Greatest Sporting Nation, ki dela najbolj natančne meritve uspešnosti držav sveta v vseh športih.

Norveška ima tako že osmi naslov na prebivalca od začetka beleženja GSN leta 2008 in drugi zaporedni v zadnjih treh letih.

V pokalu na prebivalca se število prebivalcev države deli s številom doseženih točk GSN, kar pomeni število prebivalcev, ki jih država potrebuje, da doseže eno točko GSN. Nižje kot je število, bolj športna je država (ki mora imeti najmanj 10 uvrstitev med najboljših osem v letu, da se kvalificira).

To je četrta zmaga Norveške v zadnjih petih izvedbah pokala Per Capita, niz, ki ga je leta 2021 prekinila le Slovenija. Druga je bila letos Latvija po zaslugi odlične predstave v košarki, letos daleč glavnem športu te baltske države, na tretjem mestu pa je Slovenija, ki je za tako malo državo zelo vsestranska.

Tek na smučeh, biatlon in hokej

Norveška je bila na vrhu lestvice predvsem, a ne izključno, zaradi svojih športnih dosežkov na snegu in ledu.  Najmočnejša športa na Norveškem sta bila, kar ni presenetljivo, tek na smučeh in biatlon, vendar je bil rokomet njen tretji najboljši šport, dragocene točke pa so dosegli tudi v orientacijskem teku in atletiki ter v skupno 25 različnih športih.

Za primerjavo, Latvija je dosegla točke le v 13 športih, Slovenija, ki je na letošnji lestvici Per Capita zasedla tretje mesto, tudi s košarko kot glavnim športom, pa v 16 športih.

Nova Zelandija, ki je bila četrta na letošnjem pokalu Per Capita Cup, je dosegla točke v 17 športih, vodilna z ragbijisti, in petouvrščena Švedska v 27 – dve več kot Norveška – z nogometom kot najboljšo disciplino, potem ko je osvojila bron na svetovnem prvenstvu žensk.

Športi s svetovno konkurenco

Greatest Sporting Nation je lestvica držav, ki temelji na njihovi uspešnosti na mednarodnih turnirjih najvišje ravni v športih, v katerih obstaja resnična svetovna konkurenca. Države (nacionalne reprezentance in/ali posamezni športniki) pridobijo kvalifikacijske točke z uvrstitvijo na prvih osem mest v kvalifikacijskih dogodkih.

Te kvalifikacijske točke se nato ponderirajo, da se pridobijo točke GSN na podlagi formule, ki upošteva individualne športe v primerjavi z ekipnimi, udeležbo športa (število držav) in pogostost (letno/dveletno/štiriletno) turnirjev.

Država, ki zbere največ točk v koledarskem letu, zmaga na svetovnem pokalu za to leto. Država, ki zbere največ točk glede na število prebivalcev, zmaga v Pokalu na prebivalca. Za podrobnejšo razlago si oglejte razdelek »Kako deluje« na spletnem mestu.