4 stvari, na katere morate biti pozorni, ko preverjate hranilne vrednosti živila

15. 2. 2016
Deli
Kaj vse skrivajo naša najljubša živila? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zelo verjetno je, da ob nakupu živil z očmi na etiketi hranilnih vrednosti avtomatično ošvrknete le kalorije. Te so sicer pomemben podatek, a kalorije ne razkrivajo celotne zgodbe izdelka, ki ga kupujete.

1. Velikost porcije

Ne etiketi imate običajno 2 koloni podatkov: ena za 100 g in druga za odmerjeno porcijo, ki je - na primer - 30 g.

Če recimo pogledamo podatke na naključni vrečki čipsa: 160 kalorij za eno porcijo. Velikost porcije? 30 g. Koliko je v resnici 30 g čipsa? Ko pogledamo na dno tabele, spodaj piše, da vrečka vsebuje 4 porcije (torej okoli 120 g).

Zdaj se vprašajte, kolikokrat v resnici pojeste 30 g čipsa? Tistih 160 kalorij je potemtakem prej 320 kalorij, ker redko pohrustamo kaj manj, kot pol vrečke. Kajne?

2. Maščobe

Ni potrebno imeti fobije pred maščobami in poskušati najti izdelke, ki so strogo označeni z 0 grami maščob. Računajte, da aktivni ljudje potrebujejo dnevno okoli 50 do 60 gramov maščob. Omejite se na največ 15 g maščob na obrok (10 g, če imate le malico).

Preberite: Kaj dobimo, če 'hladno stisnemo' slanino?

3. Skriti sladkorji

Odkar je sladkor postal prvi sovražnik zdrave prehrane, se poskuša živilska industrija premeteno izogniti pretiranemu izpostavljanju količin sladkorja, ki se nahaja v kupljenih izdelkih.

Tabela hranilnih vrednosti nam pove skupno količino sladkorja, ki je v izdelku, ne pove pa, koliko sladkorja je bilo dodanega s strani proizvajalca. Zato preverite še drobni tisk sestavin in bodite pozorni na vse sestavine, ki se končajo na -oza (glukoza, fruktoza, dekstroza). Poskušajte se izogibati izdelkom, ki vsebujejo umetno dodana sladila.

4. Beljakovine

Priporočeni odmerki na tabelah so izračunani za dieto z 2000 kalorijami na dan. A to ni vaša dieta. To ni vaš način prehranjevanja. Sami si izračunajte, koliko kalorij na dan želite vnesti v telo in temu primerno prilagodite količno beljakovin.

Za aktivne ljudi med 20 in 40 let starosti se priporoča od 60 g do 90 g beljakovin (proteinov) na dan, tako, da zaužijete okoli 15 g beljakovin za zajtrk, okoli 30 g za kosilo in večerjo in 5 - 10 g v obroku malic. Upoštevajte to, ko naslednjič kukate na tabelo hranilnih vrednosti vašega jogurta.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"