Kaj se dogaja v telesu, če izpuščate obroke?

4. 12. 2018
Deli
Kaj se dogaja v telesu, če izpuščate obroke? (foto: profimedia)
profimedia

Če redno izpuščate obroke, ker nimate časa ali se vam ne zdi pomembno, da bi si vzeli nekaj minut za kosilo, obvezno berite dalje.

Za zajtrk nimate časa, ker se vam mudi v službo in je vsaka minuta spanja dragocenejša od prvega obroka v dnevu. Kosilo preskočite oziroma ga pojeste kar pred računalnikom, za večerjo pa ste preutrujeni, ker ste garali na treningu. Ste se našli vsaj v enem scenariju? Odziv telesa na izpuščanje obroka je odvisen od vaše starosti, zdravja, aktivnosti in prehrane, vseeno pa lahko predvidimo, kaj se bo zgodilo. Verjetno ste se s tem že srečali, a ste pripisali čemu drugemu.

Prenajedanje

V študiji je bilo ugotovljeno, da stres še pripomore k občutku lakote. Če se boste prikrajšali za obrok, v upanju da bi na hitro izgubili nekaj kilogramov, se vam bo verjetno zgodilo ravno obratno - ko bo napadla lakota, se boste znašli pred hladilnikom ali v trgovini in pojedli veliko sladkega. Tudi občutek lakote telesu povzroča določeno vrsto stresa. Če si ne boste vzeli časa za večje obroke, si boste naredili več škode kot koristi.

Utrujenost

Zaradi padca sladkorja v krvi boste postali zaspani. Ko se ne najeste, možgani pričnejo sporočati telesu, da mora počasi prenehati delovati. Zato boste precej manj učinkoviti, težko se boste zbrali, prijatelji in ljudje okrog vas pa bodo opazili, da ste razdraženi.

Slaba volja in počutje

Kadar ne jeste, je raven glukoze nizka, ta pa je glavno “gorivo” za možgane. Zaradi tega ste slabe volje, razdražljivi in se na splošno počutite vse prej kot dobro. Če se spomnite, kdaj se nazadnje bili lačni, boste verjetno vedeli, o čem govorimo. Zato izkoristite odmor v službi za pravo kosilo in naj vam ne bo škoda časa, ki ga vložite v pripravo obrokov doma.

Na dolgi rok ni nujno, da boste izgubili težo

V raziskavi v letu 2017 so raziskovalci ugotovili, da je “običajna dieta”, pri kateri še vedno jeste več obrokov dnevno in se ne prikrajšate za hrano, enako ali bolj učinkovita kot takšna, pri kateri bi izpuščali obroke. Če boste med hujšanjem siti, se bo tudi manj verjetneje zgodilo, da boste posegli po nezdravih prigrizkih. Lačni ne razmišljate prav dobro in sprejemate slabše odločitve, zato bi se hitro lahko zgodilo, da bi s sladkarijami uničili napredek.

Da boste dan začeli pravilno, prilagamo recept za najpomembnejši obrok, ki vas bo napolnil z energijo in pripravil na izzive.

Skleda z jabolkom in cimetom

Okusi so malce jesenski, a zaradi cimeta zadiši tudi po božičnih praznikih. Potrebujete naslednje sestavine:

  • 3 olupljena in na majhno narezana jabolka

  • 4 datlje

  • ½ čajne žlice mletega cimeta

  • 2 žlici chia semen

  • ščep muškatnega oreščka

Za posip (lahko vse ali katero od sestavin):

  • mleti orehi

  • rozine

  • jagodičje

  • semena po izbiri

V blender stresite dve jabolki, datlje, cimet in muškatni orešček. Zmešajte do gladkega in prelijte v skledo. Dodajte eno narezano jabolko in chia semena. Postavite v hladilnik čez noč ali vsaj za eno uro. Zjutraj dodajte še posip, mešanice pa bo verjetno dovolj za dve skledi (ali eno večjo). Ostanke lahko hranite v hladilniku še en dan.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord