Zakaj bi morali jajca jesti pogosteje?

15. 10. 2015
Deli
Zakaj bi morali jajca jesti pogosteje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Včasih 'so nas učili', da so jajca največji sovražnik našega ožilja. Danes vemo, da to ni čisto res, in da imajo na naše telo številne neprecenljive učinke.

Jajca naj bi poviševala vsebnost holesterola v krvi in tako povečala tveganje za bolezni srca in ožilja.

Naš organizem holesterol proizvaja sam, saj je nujno potreben za tvorbo žolčnih kislin, nekaterih hormonov in vitamina D. Nevaren postane, če ga je v krvi preveč ali premalo. To velja tako za škodljivi (LDL), kakor tudi za dobri (HDL) holesterol.

Spremembe vrednosti holesterola navadno nastanejo zaradi prehrane, ki je bogata s holesterolom in revna z vlakninami ter omega-3 maščobnimi kislinami.

Jajce sicer res vsebuje holesterol, vendar vsebuje tudi celo vrsto drugih vitaminov in hranil, ki poskrbijo za naše zdravje.

Zakaj bi torej morali jajca jesti pogosteje?
  • Ker vsebujejo železo, cink in fosfor, minerale, ki so vitalnega pomena. Ženske potrebujejo več železa zaradi menstruacije (pomanjkanje pogosto vodi v utrujenost in slabo voljo), cink poskrbi za boljši imunski sistem, fosfor pa za zdrave kosti in zobe. Jajca poskrbijo tudi za zdravo rast las in njihov sijaj. 
  • Ker predstavljajo enega najboljših in najlažje izkoristljivih virov beljakovin in vsebujejo vseh devet esencialnih aminokislin. Eno srednje veliko jajce ima približno 80 kalorij in vsebuje okoli 6 gramov beljakovin. Tri jajca tako oskrbijo telo s približno 19 grami beljakovin, kar je že skoraj polovica priporočenega dnevnega vnosa za povprečno žensko.
  • Ker se pri ženskah, ki s hrano zaužijejo več holina (hranila, ki se nahaja v jajcu), močno zniža možnost pojava raka na prsih. Raziskave so bile opravljene v letih 2003 in 2005 na Harvardski univerzi ter leta 2008 na Unierzi v Severni Karolini. Jajčni rumenjak vsebuje 125,5 miligramov holina, kar je četrtina priporočenega dnevnega vnosa.
  • Ker holin, ki se v živčnih celicah nahaja tudi kot nevrotransmiter acetilholin, pripomore tudi k boljšemu spominu in boljšim kognitivnim sposobnostim.
  • Ker so jajca tudi bogat vir luteina in zeaksantina, hranil, ki preprečita degeneracijo rumene pege in nastanek sive mrene.
  • Ker jajca za zajtrk pripomorejo k izgubljanju odvečnih kilogramov. Raziskovalci so odkrili, da jajca vplivajo na občutek sitosti. Če si jih boste privoščili že zjutraj, boste znižali dnevni vnos kalorij.

Jajca si torej lahko mirno privoščite, pa tudi rumenjakov vam ni potrebno metati stran. Težave bodo nastopile le, če jih boste segrevali nad 105 stopinj. O tem pa več v prispevku Ubogo, po krivem obtoženo JAJCE.

Nujno pa preberite še, zakaj je zelo pomembno, da ne jeste jajc iz baterijske reje!

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord