5 stvari, ki jih morate vedeti o zelenem smutiju

13. 4. 2017
Deli
5 stvari, ki jih morate vedeti o zelenem smutiju (foto: Profimedia)
Profimedia

Zelen smuti pogosto enačimo z zdravjem, saj je (kolikor vemo) v njem veliko hranilnih snovi, ki obogatijo naše telo. Pa je res? Preverite, kaj bi zagotovo morali vedeti, če ste ljubitelj zelenega napitka.

1. Lahko so zelo okusni

Običajno jih povezujemo z grenkobo, pa tudi na pogled se marsikomu ne zdijo ravno privlačni. A mnogo zelenih smutijev poleg običajnih sestavin (meta, limetin sok, ingver, špinača ohrovt ...) vsebuje tudi sadje kot so jabolka in hruške, kar popestri okus.

2. V njih se lahko skrivajo ogljikovi hidrati

Da bi bili napitki ljudem bolj všečni, recepti pogosto vsebujejo veliko več sadnega soka ali sadja kot zelenjave, ki bi morala prevladovati. Medtem ko pijete kozarec na videz poln antioksidantov in vitaminov, ne pozabite na ogljikove hidrate, ki se hitro lahko znajdejo v vašem napitku. Če kupujete vnaprej pripravljene smutije, bodite na sestavine še posebej pozorni.

3. Ni enako nasiten kot zelenjava v celih kosih

Smuti je odličen način, da v svoj jedilnik spravite dodatno zelenjavo. Vendar ni enako nasiten, kot če bi jedli surovo, kuhano ali pečeno. Čas za žvečenje in prehranjevanje vplivata na to, koliko prostora bo hrana zavzela v vašem želodcu in kako sito se boste počutili. Če hočete shujšati, je torej bolje, da solato pojeste in ne spijete. Enako velja za vso zelenjavo in sadje.

4. Lahko izrini drugo pomembno zelenjavo

Medtem ko se zelena zelenjava koplje v soju žarometov, ste pustili ob strani vso drugo, ki je prav tako pomembna. Poleg brokolija v zdravi prehrani potrebujete tudi rdečo, rumeno, vijolično in belo zelenjavo. Različne barve zelenjave so optimalen recept za zdravje.

5. Lahko je precej dražje, kot če zelenjavo jeste

Vnaprej pripravljeni napitki so navadno precej dražji, kot če bi zelenjavo kupili sami. Poleg tega potrebujete mešalec, da si lahko pripravite smuti. Če imate omejene finance za zdravo življenje, je na voljo veliko dostopnejših možnosti: lasten vrt, nakupovanje pri lokalnem kmetu in celo trgovina z živili čez cesto.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord