Boj z migreno

5. 3. 2009
Deli
Pravočasno prepoznajte možnost napada migrene in premerno ukrepajte. Počivajte. (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Za vaš glavobol niso vedno krivi zamašeni sinusi. Raziskave so pokazale, da ljudje prevečkrat mislimo, da je glavobol posledica neprijetnih stranskih učinkov prehladnih obolenj, povsem mogoče pa je, da se na skrivaj spopadate z migrenami.

Če ne poznate pravega vzroka za glavobol, je najbolje, da si odgovorite na tri preprosta vprašanja: ali ste se v zadnjih mesecih morali zaradi glavobolov odpovedati kakšnim aktivnostim, ali vam je zaradi bolečine ob glavobolu pogosto slabo oziroma vas tišči v želodcu in ali vas moti svetloba. Če ste vsaj na dve vprašanji odgovorili pritrdilno, obstaja velika možnost, da vas napadajo migrene. V tem primeru je prav, da se z njimi spopadete in omilite njihove posledice.

Dejstva

Po nekaterih raziskavah naj bi zaradi migren trpelo do 20 odstotkov ljudi, migrene pa pogosteje napadajo tiste, ki živijo v mestih, kot tiste s podeželja. Ker se ponavljajo večkrat, mislimo, da gre za druge bolezni, a načeloma migrene niso sim­­p­­­­­­­tom kak­­š­­ne­­­­ga resnejšega obolenja. Pred njimi so razmeroma varni otroci in starejši, ženske pa napada pogosteje kot moške, saj so do neke mere povezane z njihovim menstrualnim ciklusom.

Sledi

Zdravniki opozarjajo na tako imenovane svarilne simptome, ki se običajno pojavijo pred migrenami: med njimi so depresija, razdražljivost, utrujenost, driska ali zaprtje, otrdel vrat, žeja in lakota. Ti lahko trajajo tudi po nekaj dni, preden se razvije migrena, to pa najlažje prepoznamo po glavobolu, ki lahko traja od 4 pa do 72 ur, utripajoči bolečini, ki se iz enega konca glave raz­­širi še na drugo stran, slabosti (tudi bruhanju) in preobčutljivosti za svetlobo in hrup.

Sprožilci

Mednje spadajo predvsem močna svetloba, stres, pomanj­­­­kanje spanca, neredna telesna vadba, zakajeni prostori, vremenske spremembe in tudi jedi, kot so oreščki, čokolada, alkohol (na primer rde­­če vino) ali prehranski dodatki (nitriti, nit­­rati). Če se glavoboli redno pojavljajo, je vsekakor primerno, da se o njih pogovorite

s svojim zdravnikom.

Blažilci

Res, zdravnik vam lahko pred­­piše protibolečinska sredstva pa tudi sami lahko pomalicate tableto Aspirina (z njimi vsekakor ni dobro pretiravati, saj je znano, da ljudje običajno jemljejo večje odmerke od priporočenih) ali Lekadola. Vendar pa raje spremenite način življenja, se nekajkrat na teden posvetite vadbi in se odpovejte zgoraj naštetim dejavnikom, ki sprožajo napade mig­ren. Če vas že napade, pa morate nujno počivati, sicer lahko postane huje ? lahko se pojavi avra, nevrološka motnja, ki traja tudi celo uro in jo spremlja bleščanje pred očmi, pojavljanje slepih točk v vidnem polju, lahko pa tudi zvonjenje v ušesih in občutek otopelosti.

foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"