Poznate znake spalne apneje?

13. 11. 2017
Deli
Poznate znake spalne apneje? (foto: Profimedia)
Profimedia

Spalna apneja je motnja, ki med nočnim počitkom večkrat prekine dihanje. Čeprav se to zgodi le za nekaj trenutkov, morate o njej vedeti več.

Pri večini ljudi spalna apneja ovira pretok zraka v grlu, kar preprečuje potovanje zraka v pljuča. Dogaja se le med spanjem, zato se mnogi sploh ne zavedajo, da trpijo za to motnjo. Dejavnikov, ki lahko privedejo do takega stanja je veliko, v redkih primerih pa je kriva signalizacija telesa, ki možganom ne prenese sporočila o pravilnem dihanju.

Če sumite, da tudi sami trpite za motnjo, preverite naslednje znake:

  • Kljub zadostni količini spanca čutite izčrpanost

Spalna apneja moti spanec, zato se ljudje ponoči pogosto zbujajo, čeprav se tega ne zavedajo. Telo potrebuje nekaj časa, da se spet pogrezne v spanec, zato tudi čez dan občutijo utrujenost. V hujših primerih se ob tem sproščajo stresni hormoni, ki dvignejo krvni tlak in pospešijo utrip, kar preprečuje miren počitek.

  • Zbujate se z glavoboli

Ljudje s to motnjo se pogosto pritožujejo nad glavoboli. To se zgodi zaradi motenega krvnega pretoka, kar posledično povzroči spremembe kisika v možganih. Vse skupaj občutite kot bolečino.

  • Včasih vas zbudi dušenje in hlastanje za zrakom

Sliši se precej grozno, vendar ni nevarno. Je le moteče za pacienta in osebe, ki spijo v isti sobi.

  • Oseba ki spi poleg vas, poroča o nepravilnostih med spanjem

To je lahko smrčanje, dušenje ali prenehanje dihanja. Tega se sami ne zavedamo, zato prosite, naj vas nekdo opozori na te znake. Vendar ne pretiravajte. Smrčanje ni vedno posledica motnje. Zgodi se zaradi ozkega grla, ki je včasih preozko, da bi lahko skozi prišel zrak. Šele takrat temu rečemo spalna apneja.

  • Visok krvni tlak

Je znak spalne apneje, lahko pa nastane tudi zaradi vrsto drugih bolezni in dejavnikov. Šele ko je zdravljenje neuspešno, se testirajte tudi za to motnjo, ki bo morda osmislila problem. Kot omenjeno je krivec stres, ki ga nespečnost predstavlja telesu.

  • Občutite hitro bitje srca ali utripanje prsi

Nenadne spremembe ravni kisika, ki se zgodijo zaradi motnje, lahko povzročijo nepravilen srčni utrip. To je lahko vzrok za resna zdravstvena stanja kot so možganska kap, strdki ali pešanje srca. Pri nekaterih pacientih se nepravilen utrip zgodi le ponoči, bolj pogosto pa je, da ga občutijo tudi čez dan.

  • Visok krvni sladkor

Raziskave kažejo, da lahko pomanjkanje spanja (ki je tudi posledica spalne apneje) vpliva na proizvajanje glukoze. V več letih brez zdravljenja to lahko poveča tveganje za razvoj diabetesa tipa 2.

  • Hitra sprememba razpoloženja

Ko smo utrujeni, se razpoloženje hitro spreminja. Iz veselja preidemo v razdraženost, žalost ali celo depresijo. Ko vas domači opozarjajo na menjanje razpoloženja, ne preslišite njihovih besed. Morda se za tem skriva kaj več.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord