Pozno materinstvo - da ali ne?

2. 2. 2017
Deli
Pozno materinstvo - da ali ne? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Najprej kariera, potem pa otrok: vse več žensk se ravna po tem merilu. Vendar pa pozna nosečnost prinaša tudi določena tveganja – tako za mater kot tudi za otroka.

Ne glede na starost se nosečnice med nosečnostjo spopadajo z obolenji, kot so sladkorna bolezen, visok krvni tlak in žilne spremembe. Pri starejših ženskah pa obstaja dodatno tveganje, da že ima katero od teh obolenj. Poleg tega so ženske po 35. letu bolj izpostavljene tveganju, da se jim visok krvni tlak razvije ravno med nosečnostjo.

Več carskih rezov po 35. letu

Carski rezi so pogostejši pri nosečnicah po 35. letu (skoraj vsaka četrta). Strokovnjaki opažajo tudi večje število spontanih splavov. Vendar pa z zdravstvenega vidika vsekakor ni nobenega razloga, da bi ženskam po dopolnjenem 35. letu odsvetovali nosečnost. Je pa vsekakor potrebno temeljito zdravniško spremljanje nosečnosti.

Priložnosti in tveganja prenatalne diagnostike

Ženske imajo po 35. letu starosti možnost prenatalne diagnostike, ki jo plača zavarovalnica. Poleg Downovega sindroma se lahko ugotovijo tudi druge napake. Vendar pa mora vsaka nosečnica prej dobro razmisliti, kaj bo naredila, če se bo med preiskavo izkazalo, da ima otrok genetsko napako. Poleg tega obstaja pri amniocintezi majhna nevarnost spontanega splava, vendar pa ta kvota znaša le 0,5 %.

Tveganja za otroka

Edino bistveno tveganje za otroka je možen Downov sindrom. Med 35-letnicami to tveganje znaša 1 : 385, pri ženskah nad 40 let 1: 90, pri nosečnicah po 45. letu pa 1 : 30.

Za primerjavo: pri ženskah pod 30 let to tveganje znaša 1 : 700. Spina bifida (nezaraščen zadnji del hrbtenice) ali srčne napake se ne pojavljajo nič pogosteje kot pri mlajših nosečnicah.

Pripravljeni na stres?

Starejše mame pogosto dvomijo, ali imajo še dovolj moči za naporen vsakdan z dojenčki in majhnimi otroki. Odgovor na to vprašanje je povsem individualen. Starejše ženske morda dejansko težje vstajajo ponoči, dojijo in uskladijo potek vsakdana z otrokovimi potrebami.

Po drugi strani pa so pogosto bolj sproščene in uravnotežene, v življenju so si že ustvarile neko dobro podlago in vedo, kaj hočejo. Številne poklicno niso več pod hudimi pritiski, saj so se že dokazale.

Želeni otroci

Otroci starejših mam so pogosto zelo želeni. Toda tudi v tem primeru to prinaša tako dobre kot tudi slabe plati. Starejši starši so nekoliko bolj nagnjeni k pretirani previdnosti in k perfekcionizmu. Po drugi strani pa znajo biti bolj potrpežljivi s svojimi otroki.

V ozir je treba vzeti tudi starost partnerja, otrokovega očeta. Če je ta še starejši od ženske, se lahko težave nekoliko zaostrijo.

Odzivi okolice

Številne starejše mamice se bojijo odzivov okolja. Izkušnje so resnično zelo različne. Veliko žensk naleti na sprejemanje. Včasih pa se zgodi, da se družina, prijatelji, mlajše mame in vzgojiteljice ne odzovejo tako zelo pozitivno. Tudi otroci morajo biti pripravljeni na to, da bodo deležni vprašujočih pogledov. Se pa lahko naučijo, kako se spopadati s takimi položaji.

Razveseljivo pa je, da se je sprejemanje starejših mamic v zadnjih letih povečalo: danes namreč ni nič nevsakdanjega, če ima ženska pri 39 letih prvega otroka.

Preberite še: Resnice in zmote o neplodnosti

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ