6 pravil za kopel proti prehladu

27. 2. 2011
Deli
6 pravil za kopel proti prehladu (foto: Profimedia)
Profimedia

Počutje sicer ni tako, da bi morali ostati v postelji, a vseeno se ne počutite najbolje. Noge in roke so mrzle, iz nosu teče, v grlu pa praska. Torej kar v kad! Še prej pa preverite 6 osnovnih pravil.

Toplota okrepi obrambne moči organizma, eterična olja evkaliptusa, smrekovih iglic in rožmarina pa ublažijo prve simptome prehlada.

Za učinkovito kopel upoštevajte šest osnovnih pravil.

1. Nikoli se ne kopajte v prehladni vodi

Kopel vam v tem primeru ne bo nič koristila. Priporočena temperatura je med 36 in 38 stopinjami. Ker rame, roke in kolena večinoma segajo iz vode, je lahko mirno malce bolj vroča.

2. Če imate težave s krvnim obtokom

Lahko poskusite s kopeljo, ki ji postopno dvigujete temperaturo: začnite z mlačnoo vodo in ji dodajajte vročo ter tako počasi zvišajte temperaturo.

3. 20 do 30 minut

Da bo telo lahko načrpalo dovolj toplote, morate ostati v kadi med 20 in 30 minutami. Daljši čas kopanja je predvsem pomemben za razvijanje učinka eteričnih olj.

4. Preden zlezete iz kadi

Ker prehlad oslabi telo, iz kadi raje ne izstopajte sami. Lahko celo omedlite.

5. Po kopeli

Po kopeli se je najbolje odpraviti naravnost v posteljo, sicer bo telo hitro spet izgubilo načrpano toploto in znova se boste ohladili.

6. Ob povišani telesni temperaturi

Če imate povišano temperaturo (nad 38 stopinj), lahko kopel preveč obremeni vaš krvni obtok. Bolje bo, da popijete vroč bezgov čaj, se pokrijete z odejo in dobro preznojite.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek