Trije najboljši 'borci' proti raku

17. 9. 2013
Deli
Trije najboljši 'borci' proti raku

Z ustrezno prehrano se lahko zaščitite pred tumorji. Izsledki raziskav kažejo, da lahko pravilna prehrana vpliva tudi na nastanek in celo rast rakavih celic.

Brokoli

Znani nemški specialist dr. Johannes Coy je prepričan, da bi lahko preprečili veliko rakavih bolezni, če bi jedli bolj zavestno in uravnoteženo. Idealna prehrana proti raku je v 50 odstotkih sestavljena iz zelenjave – preostali del pa morajo sestavljati živalske beljakovine, žita in maščobe.

Trije najboljši 'posamezni borci' proti raku so brokoli, ribe in paradižnik. Brokoli vsebuje glukozinate, ki poskrbijo za njegov grenak okus, imajo pa protirakav učinek.

Te rastlinske snovi postanejo aktivne v našem telesu med žvečenjem in prebavljanjem in še posebno učinkovito delujejo proti raku na dojkah in mehurju.

Ribe

Danes že vsak otrok ve, da je hrana s preveč maščobami nezdrava. Naš organizem obremenjujejo predvsem živalske maščobe v mesu in salamah – ne le v obliki kalorij, ki se kažejo na našem telesu kot maščobne blazinice, temveč vplivajo tudi na zdravje.

Ženske, ki pojedo veliko tovrstnih živalskih maščob, imajo do 55 odstotkov večje tveganje, da obolijo za rakom na dojkah. Strokovnjaki so jasno opredelili, kaj je 'preveč' – to pomeni več kot trikrat na teden.

Kdor pa stavi na ribo (dovolj je trikrat na teden), lahko zmanjša tveganje za nastanek raka do 65 odstotkov.

Maščobne kisline omega 3 v ribah preprečijo ne le nastanek rakavih celic, temveč delujejo zaviralno tudi na nadaljnji razvoj že ustvarjenih rakavih celic. Če med zdravljenjem raka pojemo veliko rib, imamo dobre možnosti, da se rakave celice ne razširijo po telesu.

Paradižnik

Rdeči plodovi niso le čudovitega okusa, temveč imajo tudi zelo malo kalorij (na 100 gramov le 17–20 kalorij). Paradižnik je tudi živilo z največjim deležem likopena. To je barvilo, ki poskrbi za rdečo barvo paradižnikov, znano pa je tudi po dragoceni zaščiti za srce in ožilje.

Toda likopen zmore še več. Za približno 50 odstotkov lahko namreč upočasni rast rakavih celic – v kombinaciji z vitaminom E v rastlinskih oljih in maščobah pa celo za 70 odstotkov.

Bolj zrel je paradižnik, več likopena vsebuje. Poleg tega se njegova koncentracija med segrevanjem še poveča – kuhan ali toplotno obdelan (na primer kot mezga ali kečap) je paradižnik še bolj učinkovito zdravilo proti raku kot v surovem stanju.

O potencialnih in dokazanih koristih močnih prehranskih pomagal, tako v funkciji neposrednega zdravljenja kot pomoči pri drugi terapiji, si lahko preberete tudi v prispevku Rak in prehrana.

Pripravili pa smo še nekaj receptov: Recepti: Jedi, ki ščitijo pred tumorji

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord