Svet bolečine

25. 11. 2004
Deli

Vaš prijatelj se v bolečinah zvija na tleh! Ali veste, kaj morate narediti? Ekipa Men`s Healtha vam svetuje, kako vzeti stvari v svoje roke, ko lije kri.

Visoka žoga.

Nekdo pade, sodnik prekine tekmo. Vsi strmijo na del igrišča, kjer nekdo stoka. Če se ne bo sam pobral, nastopi trenutek: Kaj storiti? (Takoj se pojavita še dve vprašanji – vsi hkrati vprašamo: Ali boš lahko nadaljeval? In če odgovor ni pritrdilen, se pomaknemo na rob igrišča in vprašamo: Kdo bo vstopil v igro?

Potrebujemo nekoga! ) Kri na tleh naredi trenutke še bolj dramatične. Če ste slučajno zdravnik, napoči vaš trenutek. Zdravniki z urgence so idealni, ko se zgodi kaj takšnega. Točno vejo, kaj morajo storiti. Ta članek smo si zamislili kot kratek tečaj prve pomoči, kot jedrnato seznanjanje s krvavimi ranami, odrgninami, zlomi … Da boste, ko bo kdo obležal v luži krvi in bodo vsi šokirani, izstopali po medicinskem znanju in spretnostih.

Komolec v oko

tvegani Športi: košarka, nogomet, rokomet, gostilniški pretep

Najprej: bodite zbrani in mir­ni. Prizadetemu svetujte, naj odma­kne roke z oči. Če ne gre drugače, mu jih sami odmaknite. Zaustavite krvavitev z gazo, vato, tudi s čisto majico, če ni drugega (glej poglavje Pozor, rdeče! ) Ko vam uspe zaustaviti krvavitev, položite vrečko z ledom na poškodovano mesto.

Pregled

Iščite karkoli neobičajnega: neprimerna lego očesa, različno velike zenice. Oteklina je pogosta, vendar krvavitev v podkožje ali navzven in deformacije tkiv okoli oči ne obetajo nič dobrega. Primer­jajte bolno oko z zdravim.

Nežno otipajte s palcem in kazalcem kosti, ki obdajajo očesno votlino. Mogoče so zlomljene ali premaknjene.

VpraŠajte poškodovanega, kateri dan je, kako mu je ime ipd. Ali mu oči begajo? Ali se mu bliska pred očmi? Ali ima občutek tujka v očesu?

Prosite ga, naj z očmi sledi vašemu kazalcu, s katerim v zraku počasi izpisujete črko H 20 centimetrov od njegovega nosa.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, če z očmi ne sledi vašemu prstu, če krvavi v notranjost očesa, če na vsako vprašanje odgovori le z da. Poškodovančev vid je ogrožen. V bližini oči potekajo pomembni živci, tam so pomembne kosti in mišice. Nikar ne tvegajte!

NE, če z vidom ni težav, če ni otekline in ni zloma kosti.

NaŠ nasvet: Ne dajajte ledu neposredno na oko, ampak pod ali nad njega, na kost. Nikoli dalj kot 10 minut hkrati, kajti daljše hlaje­nje lahko poškoduje majhne živce. Nedavno se je zgodilo, da je košar­kar dobil žogo v oko, ko je skočil za odbito žogo. Videl je dvojno in ni opravil “H-testa”. Poslali so ga na urgenco, kjer so ugotovili poškod­bo ene od očesnih mišic. Sila neugodno. Brez operacije se mu vid verjetno nikoli ne bi popravil.

Škripajoč izpah kolena

tvegani Športi: smučanje, rokomet, nogomet, tenis

Najprej: najdite poškodovancu ugoden prostor, da se bo usedel, in mu dvignite koleno. Tudi če ga koleno ne boli. Pripravite vse za RICE-protokol. Pomembno je rea­gi­rati takoj, ker koleno najbolj oteče v prvih dvanajstih urah po poškodbi. Priskrbite analgetike.

Pregled

vpraŠajte ga, kako se je po­škod­­ba zgodila. Če je “hrsknilo” med obračanjem na eni nogi ali med spre­membo smeri gibanja, so najverjetneje poškodovane notranje kolenske strukture, se pravi meniskusi in križne vezi. Slednje si vsako leto poškoduje kakih 100. 000 ljudi. Če v kolenu “hrska” in je hoja zaradi bolečin otežena, je najverjetneje poškodovan meniskus.

Primite z eno roko stopalo, z dru­go pa stegno. Pokrčite in nato iztegnite nogo v kolenskem sklepu in ugotovite gibljivost (v primerja­vi z zdravim kolenom). Če ste dovolj vešči, lahko koleno spravite nazaj na njegovo mesto. Če pa vaše ročne spretnosti niso dovolj velike, urav­navo prepustite pravemu zdravni­ku. Ostra bole­čina pomeni, da so poškodovane vezi ali meniskus.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, če ne more ho­di­ti, če je spre­menjena oblika kole­na ali če je vidna podkožna krvavitev.

NE, če bolečina ni tako huda. Poškodovanec naj odide domov in se loti RICE-protokola.

Naš nasvet: Po kakršnikoli poškodbi kolena se oglasite pri zdravniku, preden se prepustite novim športnim užitkom. Poško­dovane vezi bodo namreč povzro­čale vedno večje težave.

Udarec v glavo s trdim predmetom

tvegani Športi: softbal, hokej

Najprej: poškodbe glave zelo krvavijo. Če gre le za nenevarno odrgnino, pritisnite čisto tkanino na krvaveče mesto. Če pa je rana globoka in kri kar vre iz nje, takoj na urgenco. Vsaka poškodba glave je znak za preplah – možen je pretres možganov ali zlom kosti.

Pregled

Vprašajte poškodovanega, kako mu je ime, kateri dan je, kakšen je trenutni izid tekme.

Oglejte si njegove oči in ugo­tovite, ali je pri zavesti. Krvavitev, glavobol, vrtoglavica, slabost, mot­nje vida in sluha – to so sim­p­to­mi, ki si jih je vredno zapomni­ti in jih omeniti na urgenci.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, vsekakor. Udarec v glavo lah­ko povzroči notranje krvavitve, pri katerih simptomi niso vidni navzven. Čez kakšno uro, najpozneje čez kakšen dan so lahko pos­ledice usodne – koma, celo smrt. Pri vsaki krvavitvi, glavobolu, teža­vah z vidom ali sluhom, neza­vesti, pretresu možganov je nuj­no nare­di­ti CT glave, ki potrdi ali zavrže sum na notranje krvavitve.

NaŠ nasvet: Večina ljudi ob pretresu možganov ne izgubi zavesti. To še ne pomeni, da ni poškodbe. V neki raziskavi so ugo­tovili, da je ponovni pretres zelo pogost še 10 do 17 dni po prvem. Če se kateri od soigralcev pritožuje zaradi glavobola, ga vprašajte, ali je pred dnevom ali dvema dobil uda­rec v glavo.

Poznam zgodbo nekega hokejista, ki je upal na mesto v državni reprezentanci, vendar so mu zdravniki prepovedali ukvarja­nje s hokejem, ker nikoli ni popolnoma pozdravil pretresa možganov. S časom so se težave stopnjevale. Po nekaj letih, ko je imel vedno več težav s spominom, so mu zdravni­ki rekli, da morebitne nove poškod­be lahko povzročijo trajno okvaro mož­ganov.

Izbiti zobje

tvegani Športi: hokej, nogomet

Najprej: priskrbite led in ga dajte na usta in dlesni. Glavo naj poškodovani pomakne nekoliko naprej, da mu izbiti zobje ne bi zašli v grlo. Izpadle zobe umijte v vodi ali mleku ali raztopini za shranjevanje leč. Ne dotikajte se jih preveč, zlasti če so zraven tudi korenine. Če poškodovani zmore, naj jih da nazaj v dlesen, sicer jih pustite v tekočini.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, nemudoma, ker lahko rešite zobe in človeka pred škrbavostjo. Potreben bo rentgen, da se ugoto­vi, ali je kak delček ostal v dlesnih. Morda tudi kak šiv.

NaŠ nasvet: Povejte mu, da njegov lepi nasmeh še ni izgubljen. Oralni in plastični kirurgi delajo čudeže vsak dan. Pred vrnitvijo na igrišče pa naj zobe zaščiti.

Izvin gležnja

tvegani Športi: preveč jih je

Najprej: poskušajte zadržati stopalo na tleh. Ne sezuvajte si športnih copat, kajti obutev preprečuje pretirano zatekanje. Čim hitreje priskrbite led.

Pregled

Dvignite njegovo nogo, s tem da jo podložite z žogo, blazino, klopjo. Poškodovani gleženj naj bo med ležanjem nad višino glave.

Recite mu, naj premika gleženj. Če ga ne more, je možno, da so zlomljene kosti.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, če je bolečina ob dotiku huda (včasih se ne pojavi takoj podkož­na krvavitev, če pa se, je treba k zdrav­niku) ali če poškodovani obolelega mesta ne more niti malo obremeniti. V tem primeru je treba sklep slikati, da se ugotovi, ali so vezi pretrgane in kosti zlomljene.

NE, če poškodovanec lahko stopi na nogo brez hudih bolečin. Brž ko pride domov, naj gleženj povije, ga dvigne in hladi z ledom.

NaŠ nasvet: Imejte čim novej­še športne copate. Pa ne zaradi smradu, ampak ker boljše fiksirajo skočne sklepe. Sicer ni statističnih dokazov, da višji copati bolj ščitijo sklepe, toda zdrav razum govori temu v prid. Če sodite med ljudi, ki imajo težave z gležnji, si jih pred športno aktivnostjo preventivno zabandažirajte.

Udarec v mednožje

tvegani Športi: nogomet, softbal, hokej na travi, kolesarjenje

Najprej: ubožcu dajte nekaj minut, da pride k sebi. Nato naj pogleda, kakšna je škoda. Testisi so prepleteni z množico krvnih žilic, zato je oteklina velika in se pojavi zelo hitro.

Pregled (To lahko stori tudi sam, OK? ! )

Preveri naj velikost otekline.

Hladi naj jo z ledom, ki naj bo zavit v brisačo. Po 10 minu­tah naj led za 20 minut odstrani. Koža v tem predelu je zelo tanka, zato ledu ne dajajte neposredno nanjo.

Popije naj nekoliko tekočine, da bo šel odtočit. Ugotovi naj, ali je curek normalno močan, ustrez­ne barve in nese v pravilni smeri.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, če so vidne praske ali modri­ce ali če je curek kakorkoli spreme­­njen ali če oteklina ne splahni v 24 urah. Vsekakor pa je treba k zdrav­niku, če se bolečine stopnjujejo, kar je nevaren znak torzije testisa.

NE, če pipica deluje normalno in če se počuti vedno bolje.

Naš nasvet: Rahla vrtoglavica je normalna posledica, tako da naj vas to ne skrbi. Vzrok ni znan, vendar je na splošno sprejeto, da gre za živčni refleks. Edina resnica pa je – da vse poti vodijo iz jajc!

Nateg vezi ramena

tvegani Športi: nogomet, smučanje, kolesarjenje, prosto plezanje

Najprej: povijte roko na poško­dovani strani pod kotom 90 stopinj v komolcu in mu jo z majico ali kako drugače privijte k telesu.

Pregled

Potipajte roko na poškodova­ni strani in ugotovite, ali je hladna. Če je, potem gre za težave s cirku­lacijo. To storite nadvse nežno, da poškodovancu ne boste povzročali dodatnih bolečin.

UŠČipnite poškodovanca ali se nalahno dotaknite roke na več mestih od ramena do prstov, da ugotovite, ali ima ohranjeno senzoriko.

Prosite ga, naj premika prste na roki. Naj poskuša dvigniti pla­s­tenko vode.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, vendar ne gre za življenje, zato nikar ne dirjajte po cesti. Sicer zelooo boli! Zdravnik bo ugotovil morebitne zlome kosti, pretrganja in natege vezi.

Naš nasvet: Pravkar smo opis­ali izvin ramenskih vezi, ne izpaha. Pri izvinu so poškodovane vezi, vendar je rama na svojem položaju. Pri izpahu pa glavica nadlahtnice skoči iz sklepne špranje. Če poško­dovanec roke ne more premakniti ali če so bolečine neznanske, gre verjetno za izpah. Pri izvinu je kljub bolečinam možno premikanje.

Zlom ključnice

tvegani Športi: kolesarjenje, nogomet, gimnastika

Najprej: Poškodovanca spravite na varno. Naj ne premika roke na poškodovani strani, no, verjetno tudi ne bo imel take želje. Imobilizirajte poškodovano mesto z oprtjo. Če je kost popolnoma zlomljena, obstaja nevarnost, da bi njen ostri del prebodel pljuča ali kakšno žilo. Taka scena ne bi bila za vsake oči.

Pregled

Potipajte nadvse nežno zlom­ljeno mesto. Ko boste na pravem mestu, bo poškodovani zatulil.

Poiskati pomoč na urgenci?

Seveda! Lahko se zgodi, da ostri rob zlomljene kosti predre kožo. To pa je nevarno za okužbo, kar še dodatno zaplete situacijo. V tem primeru je treba pohiteti v bolnišnico. Če rana ni odprta, se ne mudi tako zelo. Zdravnik bo namestil prevezo, tako da se bosta oba zlomljena dela zarasla, in poškodovancu dal analgetike.

NaŠ nasvet: Za zdravnike je zlom ključnice malenkost: imobilizacija in termin pregleda. Večinoma je res tako, ko kost poči na sredini. Če pa je zlomljeno mesto blizu ramenskega sklepa, je nujna natančnejša zdravniška obravnava. Najstnik se je enkrat potožil, da ima čuden izrastek v telesu.

Po pregledu se je ugotovilo, da ima zatrdlino v velikosti žogice za golf na sredini ključnice. Fant se je spomnil, da je imel v otroštvu to kost zlomljeno, vendar je snel oprt, brž ko je bilo njegovo počutje boljše, tako da se kost ni imela časa pravilno zarasti. Zdaj pa ima spomin do konca življenja.

Nateg zadnjih stegenskih mišic

tvegani Športi: nogomet, košarka, badminton …

Najprej: Pomagajte nesrečni­ku, da se pomakne z igrišča. Če lahko sam hodi, je poškodba verje­t­no lažja. Izvedite postopke iz RICE -protokola.

Pregled

PosluŠajte kričanje. Bolečina je zanesljiv znak poškodbe.

Potipajte zadnjo stran stegna, ali je predel gladek in v enem kosu. Če otipate zatrdlino, je katera od mišic pretegnjena ali strgana.

Poiskati pomoč na urgenci?

NE, največkrat se težava pozdravi sama že ob igrišču ali pa doma. Kr­čenje mišic sicer povzroča boleči­ne, ampak hoja je možna.

Da, če so bolečine hude in poškodovani ne more stati na nogi. Če so mišice pretrgane, bo morda potrebna kirurška oskrba.

NaŠ nasvet: Čez kak dan se lahko na poškodovanem mestu opazi podkožna krvavitev. Potreben je počitek. Če se boste prehit­ro vrnili na igrišče, obstaja večja nevarnost, da se težava ponovi. Srednje močan nateg mišic zahteva od 7 do 10 dni počitka. Če pa je poškodba hujša, so potrebni tedni, celo meseci počitka. Kot preventivo vam svetujemo daljše ogrevanje pred začetkom vadbe in tudi raztezanje po koncu treninga.

Poškodba prsta

tvegani Športi: rokomet, košarka, odbojka

Najprej: nikar ne svetujte, naj si nesrečnik poškodovani prst le prilepi k zdravemu. Tako se bo zadeva le poslabšala. Poškodovanega prsta niti ne poskušajte izravnati. S tem lahko povzročite poškodbo tudi mehkih tkiv. Posledica bo slabše funkcioniranje in deformacija za vse življenje. Že sam zlom je dovolj huda nadloga!

Pregled

Primerjajte poškodovani prst z njegovim parom na drugi roki. Je tudi zdravi ukrivljen?

ObloŽite ga z ledom in dvignite celo roko, da tako preprečite pretirano otekanje.

PoČakajte nekaj minut in nato vprašajte poškodovanca, ali lahko premika prst. Če ga lahko, ga poš­lji­te nazaj na igrišče. Če pa prsta ne more premikati in ga zelo boli, naj gre k zdravniku.

Poiskati pomoč na urgenci?

Ni treba. Le če oteklina in bole­čine vztrajajo več kot dva dni, bi bilo priporočljivo prst posneti.

NaŠ nasvet: Poškodbe prstov so kar pogoste, vendar gre redkeje za zlome. Največkrat so poškodovane vezi okoli srednjega sklepa (strokovno proksimalnega interfalangealnega sklepa, če želite biti fancy in narediti vtis na prijatelje).

Razbiti nos

tvegani Športi: nogomet, rokomet, košarka, hokej, gostilniški pretep

Najprej: položite gazo ali bri­­­sa­­­čo na nos in opozorite poškodovanega, naj glavo nagne naprej, da kri ne bi zatekala v dihala. S tampo­­nado vztrajate dlje, kot se vam zdi potrebno.

Pregled

preverite vsakih 10 do 15 mi­nut ali se je krvavitev ustavila. Če po 45 minutah še vedno piha kri, je nos verjetno zlomljen.

Poglejte, ali je nos deformiran in ali pod očmi nastajajo modrice.

VpraŠajte poškodovanca, ali lahko diha skozi nos, potem ko je izpihal vso kri.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, če se vam zdi, da je nos zlo­m­ljen. Zdravnik bo kosti naravnal, da poškodovani ne bo imel boksar­skega nosa. Znaki zloma so huda bolečina, neraven nosni greben in oteklina.

NaŠ nasvet: Eden najuporabnejših nasvetov je, da košček gaze namočite v slano vodo ali antibi­otično raztopino in jo zatamponi­ra­­te v nosnici. Če vam krvavenje po pol ure ne bo prenehalo, pojdite na urgenco.

Skupinski padec

tvegani Športi: kolesarstvo

Najprej: umijte rane kar z vodo, ki jo imate v bidonu. Tako odstranite umazanijo. Če iz rane krvavi, nanjo položite kos čistega blaga.

Pregled

Razglejte se po telesih. “To pa se je dobro izteklo! ” naj bodo vaše prve spodbudne besede. Očistite rane z blagim milom. NamažIte jo z antibiotičnim mazilom in povijte. Vsak dan jih previjte, dokler se ne zacelijo.

Poiskati pomoč na urgenci?

Da, četudi se poškodovani po­ču­ti dobro. Kakšen šiv bo pospešil cel­je­nje pa tudi antitetanična injek­cija je koristna. Če poškodovani tovrstne zaščite ni dobil že nekaj let, bo za cepljenje poskrbel zdravnik.

NaŠ nasvet: Rano čim prej oskrbite, da ne bo brazgotin.

Mateja Strbad, foto: Aleš Fevžar

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord