Vas zebe?

3. 2. 2009
Deli
Zaradi večje koncentracije krvi in ohlajanja ledvic telo v mrazu težje zadržuje vodo. Poveča se tudi nevarnost za krvne strdke v nogah in ozebline.   (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Arktične temperature, poledenela okolica in ceste, ukrajinsko-ruski spor glede plina. Čeprav smo se izko­­­­­pali iz največje krize, to še ne po­­­meni, da se ne more ponoviti. V še hujši obliki. Preberite, kako ukrepati, kadar se temperature spustijo globoko pod ničlo.

Dajte nase več slojev oblačil

Tako boste lahko zadržali več toplote in dlje časa ostali suhi. Notranji sloj naj bo kakšna tesno telesu prilegajoča se majica iz materialov, ki prepuščajo vlago. Bombažne ne pridejo v poštev, saj vlago vpi­­­jajo. Srednji sloj mora za­­drža­­­­ti toploto, obenem pa odvajati vlago naprej proti zunanji plasti. Naj bo težji in ohlap­­nejši od notranjega sloja, da se boste lahko lažje preoblekli, če bo nuja in da boste med notranjim in srednjim slojem lahko zadržali več toplote.

Ma­­teriali? Volna, polartec. Pre­­ostane vam še zunanji sloj. Ta vas mora zaščititi pred dežjem, snegom in ? kar je najpomembneje ? pred vetrom. Navzven mora prepuščati vla­­go in odvečno telesno temperaturo, navznoter pa ne sme prepuščati vode. Najbolje, da izberete materiale goreteks, saj najlonska oblačila slabše dihajo.

Ne oblačite mrzlih oblačil

Vaše telo bo ob stiku s hlad­nimi oblačili začelo oddajati veliko več toplote, kot bi jo sicer. Torej pomaga, če jih predhodno pogrejete na kakšnem radiatorju ali peči. Tako boste dlje časa preživeli na mrazu brez posledic.

Zavarujte vrat in glavo

Dokazano je, da ljudje v mra­­zu izgubimo kar 30 odstotkov telesne temperature prav v omenjenih predelih telesa.

V mrazu pod ničlo nikoli ne za­­pustite doma brez kape, šala (ki si ga v mrzlem vetru ovijte okoli nosu) in rokavic, saj lahko tudi kratek sprehod do trgovine in nazaj oslabi imunski sistem (to mraz pač počne), zaradi česar ste potem bolj dovzetni za bolezni dihal.

Uživajte visokokalorične obroke

Ti naj bodo sestavljeni v veli­­­ki meri iz ogljikovih hidratov. Vsaj eno uro pred daljšim odhodom na mraz poskrbite za to, da bo vaše telo dobilo dovolj energijskih rezerv. Pojejte beljakovinski obrok z nekaj ogljikovimi hidrati (kos kruha in sira, jogurt, kozarec pomarančnega soka), v žepe pa si nasujte oreščke, rozine, suho sadje in kakšno energijsko tablico ali čokolado.

Dovolj pijte

Za zmerne aktivnosti bosta do­­volj dva litra tople tekočine na dan. Če se gibljete več, mora­­­te povečati tudi vnos tekočine v telo (tri ali štiri litre). Ne pij­­te gaziranih pijač ali pravega čaja, saj ti napitki pospešujejo dehidracijo, in nikar ne pijte alkohola, saj ta spodbuja ohlajanje telesa. Če ste huje podhlajeni, pijte sladkano toplo vodo.

Razgibajte telo

Vadba pospešuje krvni obtok in proizvajanje telesne to­­­plo­­­­te. Za ogrevanje je najbolje, če poskusite z boksom, krav­lom in hitrimi počepi z izmeničnimi skoki.

Učinki mraza na telo pri različnih temeraturah

stopnjatel. temp.

simptomi

zebe

37? 36 °C

36? 35 °C

- normalno počutje

- tresenje, kurja polt

blaga

podhlajenost

35? 34 °C

34? 32 °C

- vidno tresenje, mišična neusklajenost,

počasni gibi, zmedenost

- močno tresenje, težave pri govoru,

pozabljanje, počasni in preprosti gibi

huda

podhlajenost

32? 30 °C

28? 26 °C

26? 24 °C

- nezavedanje okolice, upočasnjeno dihanje,

šibek utrip srca, napol zavestno stanje

- nezavest, komaj otipljiv srčni utrip

- smrt

foto: Shutterstock

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ