Zdrave začimbe z vrta

29. 11. 2011
Deli
Zdrave začimbe z vrta (foto: Profimedia)
Profimedia

Grenko sladke jagode, dišeča semena in aromatični listi so zdaj zelo priljubljeni. Povrhu pa ni prepozno za obiranje brina in lovora.

Večina začimb izvira iz sredozemskega prostora in tropskih krajev. Nekatere pa so pri nas udomačene in jih je mogoče gojiti tudi v hladnih regijah.

Navadni brin

Ni tako navaden, kot nakazuje ime.

Skrivnostne drevnine lahko doživijo več stoletij. Njihovi igličasti, izjemno koničasti listi so skupaj po trije ali štirje in tvorijo majhne vrtince, ki učinkujejo kot zelene zvezde. Da gre pri jagodah za okrogle storže, se najbolje vidi, dokler so še zeleni in nezreli.

Brin je dvodomen. Če želite pobirati plodove, morate posaditi moški in najmanj en ženski grm ter biti zelo potrpežljivi. Lahko traja do sedem let, da ženski grmi brina prvič tvorijo cvetove.

Do takrat lahko iz zimzelenih vej spletate vence, naredite adventne aranžmaje ali jih uporabite za dimljenje.

Nasvet: dovoljeno je, da naberete prgišče semen brina, ki je večinoma naravno zaščiten. Ne pozabite dobrih usnjenih rokavic!

Črna kumina

V ku­hinji jo pogosto zamenjamo s črnim sezamom.

Med vzgojo na vrtu majhnih trikotnih semen ni mogoče razlikovati od sorodne poletne rože vzhodne črnike.

Črna kumina razvije svoj okus šele takrat, ko jo zgrizemo, ali v mlinčku za začimbe. Dejansko spominja na sezam, ki se mu pridruži še janeževa nota. Pri morebitni zamenjavi ni nevarnosti, tudi semena okrasnih sort so užitna, vendar imajo manj intenziven okus.

Glede na cvetno razkošje in okrasne semenske kapice se črna kumina vsekakor lahko meri z nostalgičnimi okrasnimi sortami.

Nasvet: semenske glavice poberite, preden se popolnoma posušijo, potem se namreč lažje odprejo.

Kumina dobro pristaja k zelju

Rdeče zelje, ohrovt in solato iz belega zelja lažje prebavimo, če jih potresemo s kumino, ki zmanjša okus po zelju, kadar jo kuhamo v jedi. Zdravilno zelišče in začimba zadržuje škodljivce, kakršen je kapusova muha, na vrtu.

Koriander

Rastlina raste divje v sredozemskem prostoru in ga veliko uporabljajo v portugalski kuhinji. Tudi na Tajs­kem so sveži listi zelo priljubljeni.

Za obiranje listov je treba posejati posebne sorte (‘Cilantro’) med aprilom in oktobrom vsake štiri tedne na gredo ali v lonce in obirati stebla kot pri peteršilju, brž ko zrastejo za višino dlani.

Nenavaden okus svežega zelišča zahteva večinoma kratko obdobje privajanja. Okrogla semena zrnatega koriandra imajo poln okus po orehih in dišijo blago po pomarančni lupini.

Tradicionalno jih uporabljajo kot začimbo za kruh ali pri peki drobnega peciva. Poleg tega so mleta ali v možnarju zdrob­ljena semena pomemben sestavni del karija in drugih mešanic začimb.

Vzgoja začimbnega koriandra je takšna kot pri kumini, janežu in začimbnem koromaču. Semena je treba februarja predvzgojiti v sadilnih zabojih in aprila posaditi na sončno mesto v zemljo s hranilnimi snovmi. Med majem in junijem lahko sejete neposredno na prosto.

Zdravilni učinek

Zdravilni učinek teh začimb je primerljiv: eterična olja, ki jih vsebujejo plodovi, že v majhnih količinah krepijo imunski sistem, pospešujejo prekrvavitev in spodbujajo prebavo.

Začimbni lovor

Rastlina brez škode prestane prve nočne zmrzali. Sveži listi dišijo po cimetu in nageljnovih žbicah. Med sušenjem pa postanejo grenki. Pri nas se večinoma vzgaja kar v loncu.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ