Vadba v fitnesu

15. 7. 2008
Deli
Vadba v fitnesu

Ko govorimo o fitnesu, imamo večinoma v mislih telovadni prostor, v katerem so postavljena različna orodja in naprave. Fitnes pa po izrazoslovju pomeni bodi fit – bodi v kondiciji ali dobri telesni pripravljenosti. Fitnes centri nam s pestro ponudbo raznih vaj in naprav to tudi omogočajo.

In ker je dejansko najpomembnejši dejavnik za obisk fitnes centra ravno želja po dobri telesni pripravljenosti, naj bo to, o čemer govorimo, kar fitnes. V osnovi je pomembno, kakšne želje in potrebe imamo ter predvsem, kaj želimo z vadbo v fitnesu doseči.

Vadba v fitnesu za tekače je nekoliko bolj specifična od običajne vadbe v fitnesu in o njej bomo govorili v naslednjih številkah. Sodobni fitnes centri so opremljeni s kakovostnimi napravami, na katerih lahko izvajamo različne vaje. Te so večinoma natančno določene in za izbrane mišične skupine.

  • Prvi segment je namenjen KARDIO FITNES napravam. To je del, v katerem lahko učinkovito vadimo in z vadbo krepimo predvsem vzdržljivost. Še posebej je to koristno nadomestilo aktivnosti na prostem, kadar so zunaj neugodni vremenski pogoji (dež, mraz, veter) ali pa nam na splošno zmanjka časa in ne želimo teči pozno zvečer in po temi. V neugodnih vremenskih razmerah so zato lahko odlično nadomestno sredstvo za pripravo na prireditve, kot je Ljubljanski maraton.
  • Drugi sklop je prostor, ki je namenjen RAZTEZANJU, ki je prav tako zelo pomembno. Vaje za raztezanje moramo izvajati pred resno vadbo, ko smo se že ogreli na kardionapravah. Potem se šele lotimo vadbe na napravah. Vsekakor bomo z raztezanjem poskrbeli, da bodo naše mišice dodatno ogrete. To bo preprečilo poškodbo (nateg ali celo natrganje mišičnih vlaken). Raztezne vaje moramo obvezno izvajati tudi po končani vadbi, takrat jim lahko namenimo še nekoliko več časa. Vse z namenom ohranjanja gibljivosti, regeneracije mišic in preprečevanja poškodb.
  • V večini fitnes centrov je posebni del (kot četrti del), namenjen vadbi s PROSTIMI UTEŽMI. Ta del je še posebej pomemben za tiste, ki želijo krepiti mišične skupine, ki jih na trenažerjih ne morejo. Opozoriti moramo, da je vadba s prostimi utežmi bistveno bolj zahtevna in za pravilno izvedbo zahteva več znanja kot vadba na trenažerjih. Brez nadzora usposobljenega trenerja lahko hitro naredimo napako, ki lahko povzroči poškodbo. Torej ta del pustite za začetek ob strani. Po navodilu trenerja pa nadzorovano lahko izvajate tudi vaje s prostimi utežmi in ročkami.

Še nekaj nasvetov:

  • Pred vadbo se vedno posvetujte z usposobljenim trenerjem. Povprašajte po predstavitvenem ali uvodnem treningu, ki ga nudi skoraj vsak fitnes center. Usposobljeni trenerji vas bodo spoznali z napravami in naučili pravilne izvedbe vaj.
  • Začnite z vadbo na kardionapravah, saj boste le tako povišali lokalno mišično temperaturo in primerno ogreli telo.

  • Vaje na trenažerjih izvajajte pod nadzorom. Na začetku raje izvajajte več ponovitev in serij, izogibajte pa se tudi prevelikim bremenom.
  • Po vadbi naredite raztezne vaje in tako poskrbite za primerno regeneracijo mišic.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"