Kako se enkrat za vselej znebite nenehnega občutka lakote?

7. 2. 2019
Deli
Kako se enkrat za vselej znebite nenehnega občutka lakote? (foto: profimedia)
profimedia

Zakaj ste spet lačni, čeprav ste jedli nedolgo nazaj? Morda se ne držite naslednjih pravil …

Če ste na dieti, naj vam ustreza

Bi z določeno dieto zdržali na primer 3 leta? Pa saj jo boste zaključili prej, kajne? Ne ravno. Morda se ne boste držali čisto takšnega jedilnika, kot ga imate trenutno, vendar za ohranjanje vaše idelane teže potrebujete uravnoteženo prehrano, ki bo vsebovala vse hranljive snovi in malo sladkorja.

Če z dieto že na začetku čutite lakoto, boste verjetno hitro odnehali. Ustrezne diete predvidijo vse 3 glavne obroke na dan in še nekaj manjših ter izključujejo lakoto. Stradanje ni prava rešitev za dosego cilja. Najbolje je, da jedilnik sestavite s pomočjo strokovnjaka.

Več beljakovin

Slišali ste že, da bi morali prehrani dodati več beljakovin, pa tega še kar ne storite. Ne le, da vas bodo nasitile, v kombinaciji z rednim gibanjem vam lahko tudi pomagajo izgubiti odvečno maščobo in poudariti mišice.

Beljakovine je priporočljivo uživati z ogljikovimi hidrati, da bi preprečili porast sladkorja v krvi, še posebej pri posameznikih z diabetesom oziroma težavami s sladkorjem v krvi. Beljakovine so (lahko bi rekli) "pogonski" makronutrient, ki bi ga morali jesti za zajtrk, če želimo preprečiti željo po prigrizkih, ugotavlja raziskava iz leta 2013. Najbolje je, da si za zajtrk kot beljakovinsko živilo privoščite jajca, grški jogurt, tuno, skuto, lečo in ostalo zelenjavo, ki vsebuje visok odstotek beljakovin, porcijo ovsenih kosmičev in podobno.

Jejte počasi

Verjetno ste že slišali nasvete, kot so, grižljaj prežvečite vsaj dvajsetkrat ali med grižljaji spustite vilice na krožnik in uživajte v hrani? V tem se skriva nekaj modrosti. Raziskava je namreč pokazala, da hitreje kot jeste, večjo količino hrane boste pojedli. To pa je povezano s kopičenjem kilogramov. Po drugi strani pa velja, da so počasni jedci prej zadovoljni in se izognejo prenajedanju. Skušajte jesti 20 ali 30 minut, saj ima tako telo dovolj časa, da možganom sporoči, da je sito.

Vlaknine nasitijo

Občutek sitosti pomeni pravilno kombinacijo vode, beljakovin in vlaknin v telesu. Veljalo naj bi, da ljudje, ki zaužijejo več hrane, bogate z vlakninami, pojedo manj in se bodo z večjo verjetnostjo izognili nezdravim živilom. Zakaj se to zgodi? Ker vas vlaknine nasitijo, zato ste zadovoljni in ne čutite potrebe po prehranjevanju. To pa je natanko tisto, k čemur stremite, kajne? Na jedilnik uvrstite veliko sadja in zelenjave.

Prepoznajte čustveno hranjenje

Zakaj jeste? Če se s tem izogibate svojim čustvom, ne boste nikoli siti in zadovoljni. Lakota se bo kmalu spet vrnila in obstaja velika verjetnost, da boste posegli po nezdravem. To se nanaša tudi na hranjenje iz dolgočasja, ali kadar ste živčni. Čimprej se znebite te navade, saj si z njo škodite. Za začetek se lahko znebite sladkarij in jih nadomestite z zdravimi živili, po katerih boste posegli, če boste imeli napad lakote.

Preverite tudi: