Obroki ala Car - obroki za na pot

27. 12. 2001
Deli
Obroki ala Car - obroki za na pot (foto: Arhiv | Men's Health Slovenija)
Arhiv | Men's Health Slovenija

Pogosto jeste v avtu? Potem morate vsekakor paziti na blazinice - maščobne na trebuhu in tiste, ki dajejo udobje vaši zadnjici.

Groza. Vsepovsod drobtine, na sovoznikovem sedežu vrečke in odpadki, na vašem pa mastni madeži od majoneze. Zadnje pol ure mrzlično razmišljate, kako boste ženo prepričali, da so packe na dragoceni alkantari res kapnile iz hamburgerja, ki ste si ga privoščili za malico.

Čas je denar in zato vse več ljudi vožnjo izkoristi tudi za polnjenje želodca. Vozači med potjo pozajtrkujejo, poklicni vozniki pa lahko tako prihranijo vsaj en postanek. Si predstavljate, koliko časa bi trajala vožnja v Dalmacijo, če bi se ustavljali za vsak prigrizek? Od počitnic na morju bi ostalo bore malo.

Nevarnosti hitre prehrane

Neprednostna za kalorije

Krepak, dizelski obrok je še bolj muhast kot madeži na sedežih in obleki: če imate v torbici za piknik napačne dobrote, ste v nevarnosti, da se boste zredili ali celo povzročili nesrečo.

Veliko avtomobilskih prigrizkov je namreč težko prebavljivih ali pa prebogatih s sladkorjem, zato smo po njih utrujeni. Raven krvnega sladkorja se sicer po zaužitju hitro in močno dvigne, a nato z ravno takšno hitrostjo in močjo tudi pade, pri tem pa koncentracija seveda odide na počitnice.

Tveganje za nesrečo

Operiranje z dvonadstropnimi sendviči vas lahko kaj hitro pripelje v hudičevo domovanje. Pri zavarovalnici boste sicer lahko uveljavljali kasko zavarovanje, čeprav ste povzročili nesrečo s sendvičem v roki. Tudi v Zakonu o varnosti cestnega prometa sendviči in druga hrana niso izrecno prepovedani, v nasprotju z mobilnimi telefoni ali s pustnimi maskami.

Ker pa prigrizki lahko zmanjšajo voznikovo zbranost in zmožnost obvladovanja konjička, jih policisti seveda ne priporočajo.

Pametno potovanje

Alternative

Z našimi jedilniki se vam gotovo ne bo primerilo nič hudega: varni boste pred kapljanjem iz sendviča in drobljenjem, brez težav boste lahko vse pospravili z eno roko in nikoli več vam po jedi ne bo treba rahljati varnostnega pasu.

Potrudili smo se, da so jedilniki tudi zdravi, lahki in okusni, sami pa poskrbite, da bodo jedi pri roki.

Serijska oprema
  • Poglejmo najprej, kako je opremljen vaš jekleni konjiček. Avtomobili s samodejnim menjalnikom, s tempomatom in z držali za pijače so vsekakor odlični in zelo udobni, vendar gre tudi brez tega.
  • Za varnost plastenke s pijačo lahko poskrbite tudi tako, da vzamete čist čevelj in ga položite na sovoznikov sedež.
  • Papirnate brisače ali vlažne robčke imejte vedno spravljene tako, da jih lahko dosežete z roko.

In še nekaj, kar boste nujno potrebovali: posodice s pokrovom različnih velikostih, ki ohranjajo hrano svežo (npr. tupperware), in posodo ali plastenko za pijačo, ki jo je mogoče zapreti.

Na daljših vožnjah pride prav tudi hladilna torba. Luksuzne izvedbe, v bistvu že hladilnike, lahko priključite na vtičnico za 12 voltov, seveda pa je stara metoda s hladilnimi vrečkami ravno tako učinkovita.

Voznikov zajtrk

Izkoristite jutro

Ali veste, da lahko ostanete v postelji pol ure dlje, če si privoščite zajtrk v avtu? To pa ima lahko odločilne posledice tako pri seksu kot pri karieri. Kadar želite pridobiti še nekaj časovne prednosti, si hrano pripravite že zvečer, saj bo v posodicah, ki jih shranite v hladilniku, ostala sveža in hladna.

Hrana za vse avtomobilske znamke

Dvojni sendvič iz polnozrnatega kruha je veliko bolj zdrav od navadnih žemljic, pa še drobi se manj. Poleg tega ga je lažje držati v roki tudi med pretikanjem in samo vožnjo.

Rezine kruha namažite z manj mastno margarino, obložite s pustim mesom (npr. puranjimi prsmi) ali sirom in z velikim listom solate, ki ohranja kruh svež. Okusne in nedrobljive so tudi štručke pumpernikla in rezine polnozrnatega toasta.

Ljubitelji palačink: zvečer si specite eno ali dve, zavijte vanjo po dolgem prerezano polovico banane in shranite za naslednji dan.

Tekoča hrana

Vzemite s seboj plastenko, ki se preprosto zapira, s kislim mlekom, tekočim jogurtom ali kefirjem.

Hranilen napitek si lahko pripravite tudi sami: v mešalniku zmešajte najljubše sadje in jogurt ali kislo mleko ter po želji razredčite z mlekom. Tak napitek ima malo maščob in sladkorjev, vsebuje pa veliko kalcija in beljakovin.

Zelo osvežilen je tudi pomarančni sok ali malo sladkan čaj. Vsekakor pa se izogibajte gaziranim pijačam, ki imajo veliko sladkorja in pospešujejo dehidracijo.

Če nimate plastenke z zapiralko ali s pokrovčkom, si lahko pomagate tudi z bidonom, ki ga uporabljate pri kolesarjenju in na fitnesu. Zanj potrebujete le eno roko, saj odprtino za pitje odprete kar z zobmi, poleg tega pa zajamčeno ne packa. Nekatere smete napolniti tudi z vročimi napitki.

Pomagate si lahko tudi s posebnim nahrbtnikom - tako imenovani camel back, ki vam sicer služi med kolesarjenjem, v avtu pa ga lahko obesite čez naslon. In kadar vas zažeja, samo potegnete po cevki. Boste videli, kako vam bodo drugi vozniki zavidali vašo »vodno pipo«.

Nekaj svežega, prosim

Vitamini

Strokovnjaki za prehrano svetujejo, naj si petkrat na dan privoščimo sadje in zelenjavo. Raziskave so pokazale, da se tako lahko med drugim izognete raku in srčno-žilnim obolenjem. Zato začnite že zjutraj. V posodico za shranjevanje si pripravite polovice marelic in sliv brez koščic, koščke jabolk in kumar ter rezine paprike. Tako malo kalorij ter takšne količine hranilnih snovi ne boste dobili v nobeni drugi hrani te vrste. Tudi banane so pravzaprav idealne, le za olupek potrebujete vrečko za smeti ali pa ga pustite kar doma. Nikar naj ne roma skozi okno, saj bi motoristi za vami utegnili imeti precejšnje težave.

Hrana, ki čaka

Z roko v vrečko

Za dolgočasne vožnje ni le čokolada, ampak tudi precej boljše stvari. Suho sadje je zelo okusno in sladko, veliko bolje se obnese med čakanjem v predalčku (pred sovoznikom), pa še pred madeži boste varni. Koncentrirani suhi sadeži so sicer bogati s sladkorjem, a obenem tudi s hranilnimi snovmi in z vlakninami.

Kot na zabavi. Tudi slane palčke so dobre tako za avto kot za voznika. Za seboj ne puščajo preveč drobtin in, če so v primerni škatli, ostanejo sveže več mesecev. Slano pecivo ima le pet odstotkov maščobe, skoraj nemastni pa bodo ostali tudi vaši prsti.

Na dolgih vožnjah

Dopustniki

Na potovanjih morate uživati lahko prebavljivo hrano, sicer vam grozi strašni 'sekundni spanec', ki se kaj pogosto izteče v večni sen. Posebej primerno je vse, kar smo vam našteli že za zajtrk.

Mesojedci

Mesne kroglice ali polpeti skoraj ne puščajo madežev. Specite si kroglice, ki jih lahko pokončate z enim samim grižljajem, in jih hladne spravite v posodico. Ravno tako okusni, vendar z manj maščobe, so tudi koščki pečenih piščančjih ali puranjih prsi, ki jih z užitkom pospravite v dveh grižljajih. Za tiste, ki ne marate mesa, pa bodo odlični koščki popečenega tofuja.

Prigrizki

Kar je na zabavah že malo mimo, je za avto odlično: sirova nabodalca s kumaro, papriko, z grozdnimi jagodami, s šalotko, krhlji mandarin, koščki ananasa itd. Na zobotrebec nabodite kocko sira, ki ga imate radi (gavde, lahkega jošta, samostanskega sira; izogibajte se polnomastnim in prek-mastnim sirom), ter košček sadja ali zelenjave, nato pa nabodalca zložite v primerno posodo za shranjevanje živil.

Jajce v avtu

Lahko pojeste v trdo kuhano jajce tako, da le enkrat odprete usta? Z nekaj vaje bo šlo tudi vam, ne le največjim širokoustnežem. Tako namreč ne bodo za njim ostale mrvice rumenjaka. Če ne morete brez začimb, si solnico in poprnico lahko obesite na vzvratno ogledalo. Presojo, ali je obesek izvirna dekoracija ali le nepotrebna navlaka, pa prepuščamo vam.

Mojca Jamnik

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"