Česa se lahko naučite, če en teden spremljate svoj jedilnik

3. 9. 2018
Deli
Česa se lahko naučite, če en teden spremljate svoj jedilnik (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste že poskusili? En teden si beležite, kako so bili sestavljeni vaši obroki. Upoštevajte tudi vse prigrizke, ki si jih privoščite. Kar se znajde na krožniku vam pove, kako zdravo se prehranjujete.

Menite, da jeste zdravo? Si obroke kuhate, pojeste dovolj sadja in zelenjave, si vsak dan vzamete čas za zajtrk? Napravite preizkus. Naučili se boste veliko stvari o svojih prehrani.

  • Koliko barv se skriva v vaši prehrani?

Vsaj dva dni si poleg jedilnika zapišite, koliko različnih barv živil ste uporabili. Pogosto opazimo, da se vedno pojavljajo enake barve, primanjkuje pa na primer zelene in rdeče. Vsak dan se trudite zaužiti vsaj dve različni barvi sadja in zelenjave. Ob kosilu jih lahko vključite še več. Pisana hrana vsebuje vse vitamine in druge hranljive snovi, ki jih potrebujete. Tudi svojo košaro s sadjem skušajte napolniti s čim bolj različnimi barvami, a se trudite stremeti k sezonskemu.

  • Ali jeste zajtrk in kaj pojeste?

V dnevnik hrane beležite tudi količine. Koliko pravzaprav pojeste za zajtrk? En kos kruha z marmelado, samo zato da lahko odkljukate prvi obrok v dnevu? Seveda šteje več, kot če bi ga čisto izpustili, vendar je enako pomembno tudi, koliko in kaj pripravite. Od tega je odvisno, koliko energije boste imeli in kako uspešna bo prva polovica dneva. Če niste povsem prepričani, kaj bi moralo biti na krožniku, za ideje pobrskajte tu

  • Se recepti ponavljajo?

Pri kuhanju radi zapademo v rutino in se držimo tistih nekaj receptov, ki jih znamo pripraviti in vedno uspejo. Koliko različnih lahko naštejete v enem tednu? Če je odgovor manj, kot bi si želeli, je skrajni čas, da odprete nekaj kuharskih strani in se podate v lov za novimi specialitetami. Zelo preprosto lahko ustvarite okusne in zdrave jedi. Ko jih boste nekajkrat preizkusili, boste vedeli, kaj morate dodati, da izpopolnite okus. Zastavite si cilj, da boste na teden pripravili vsaj 4 različne jedi.

  • Majhne prilagoditve naredijo veliko razliko

Če vam določena zelenjava ali sadje nista ravno všeč, pa veste, da bi ju morali uživati redno, ju »zapakirajte« skupaj z drugimi sestavinami. Smuti je odlična priložnost, da si privoščite tudi hrano, ki vam ni ravno po godu, saj je ob večjih količinah stvari, ki so vam všeč, ne boste niti opazili. Zelenjavo primešajte k omaki, naredite domače arašidovo maslo, kdaj pa kdaj si privoščite domače izdelke s tržnice. Nekaj majhnim prilagoditev lahko občutno izboljša vaše prehranske navade.

  • Izkoristite proste dni?

Takrat imate veliko časa za kuhanje in morda pripravo hrane za čez teden (namesto restavracij s hitro hrano). Izkoristite to za zdrave in raznolike obroke, ali je takrat na vrsti večerja zunaj? Nič ni narobe, če se včasih odpravite v restavracijo, vendar poskrbite, da boste še posebej v prostih dneh jedli zdravo. Če se odpravljate na izlet, pa lahko hrano pripravite že čez teden in jo vzamete s seboj.

  • Uživajte v pripravljanju hrane

Naj to ne bo obveznost, ampak sprostitev. Naredite seznam pesmi, na katere boste zaplesali v kuhinji, ko boste vrteli lonce in kuhalnice. Popestrite svojo kuhinjo s fotografijami okusne hrane, ki ste jo pripravili, začnite svoj blog zdravih receptov, priredite kosilo s prijatelji ali se udeležite kuharskega tečaja. Možnosti je nešteto. Ko boste čas za pripravo hrane naredili bolj privlačen, bo tudi vaš jedilnik bolj raznolik in bogat.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"