10 pravil, ki bi se jih morali držati vsi tekači

30. 5. 2018
Deli
10 pravil, ki bi se jih morali držati vsi tekači (foto: profimedia)
profimedia

Tako kot pri drugih aktivnostih, tudi pri teku obstaja nekaj pravil, ki bi jih morali upoštevati vsi resni tekači. Preverite, ali je kakšno že na vašem spisku in kaj vam svetuje osebni trener.

Vsi, ki se radi odpravite na tek in za zabavo prijavite na športne dogodke, preverite, kaj morate vedeti o varnosti, dogodkih in samem teku.

Nič novega na dan teka - Na dan športnega dogodka oblecite oblačila, v katerih se počutite udobno in čevlje, v katerih ste trenirali. Novi naj počakajo na treninge po tekmi. Prav tako zajtrkujte kot običajno, brez novih receptov in sestavin, saj ne želite zamuditi starta zaradi posedanja na stranišču.

Priprava na športno tekmovanje - Ko se pripravljate na tekmovanje, se trudite, da boste lahko pretekli vsaj 3 kilometre več, kot boste pretekli na športnem dogodku. To bo nadgradilo vašo samozavest, razdaljo pa boste zagotovo sposobni preteči.

Različne aktivnosti - Čeprav je tek vaša najljubša aktivnost, boste morali za boljše rezultate utrditi tudi zgornji del telesa in se preizkusiti v drugih športih kot sta kolesarjenje in plavanje. Dodatna kondicija in utrjeno telo vam bosta v veliko pomoč.

Ogrevanje - Vzemite si vsaj 10 minut za nekaj ogrevalnih vaj in se raztegnite tudi po teku. Hvaležni si boste, ko naslednji dan ne boste občutili pekočih mišic. Ogrejete se lahko tudi s hojo ali počasnim tekom za začetek.

Povečevanje razdalje - Ne pretiravajte s povečevanjem razdalje, tudi če se vam zdi, da zmorete veliko več. Naenkrat dodajte po največ 2 kilometra.

Dan za počitek - Vsaki naporni vadbi naj sledi dan za počitek. Takrat niste primorani obležati na kavču, lahko si privoščite daljši sprehod ali zelo počasen tek brez večjega napora.

Primerna obleka - Ko se odpravite ven, preverite temperaturo zraka in se oblecite, kot da je vsaj 5 stopinj topleje, kot je v resnici. Najboljša izbira so hitro sušeči materiali, najslabša pa bombažna oblačila, ki pot zgolj vpijejo in vas pustijo premočene.

Menjava obutve - To je odvisno od tega, kako pogosto tečete. Če ste aktivni skozi celo leto, večkrat tedensko, je priporočljivo, da čevlje zamenjate vsako leto. Znošena obutev predstavlja nepotreben pritisk na gležnje, zaradi slabšega oprijema tudi tvegate poškodbe.

Obrok in tek - Po večjem obroku počakajte vsaj dve uri, preden se odpravite na trening. Če vas vmes prime lakota, posezite po majhnih hranljivih prigrizkih.

Zaloga energije po teku - Tako kot napolnite avto z bencinom po dolgi vožnji, morate nahraniti tudi telo, da bo pripravljeno na naslednji tek. Privoščite si beljakovine, ki pomagajo celiti mikropoškodbe mišic in spijte dovolj vode, da se ponovno hidrirate.

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"