Kako preprečiti glavobol?

27. 9. 2008
Deli
Kako se znebiti glavobola? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Pri kar 20 % odraslih, ki trpijo zaradi glavobolov, so se te težave začele že v času otroštva pred 10. letom starosti. Glavoboli so zelo pogosti tudi pri mladostnikih. Raziskava med mladostniki starimi od 12 do 17 let je pokazala, da je v zadnjem mesecu imelo glavobol 56 % dečkov in 74 % deklic, migreno pa 15 % anketiranih. Starši so zaradi tega pogosto zaskrbljeni, vendar večina glavobolov med otroki in mladostniki ni znak hujših zdravstvenih težav.

Vzroki med mladimi so podobni kot pri odraslih. Najbolj pogosto so posledica infekcijskih obolenj in zvišane telesne temperature. Tako na primer glavobol lahko povzročijo vnetja sinusov, žrela in srednjega ušesa.

Glavobol je lahko tudi posledica stresa, napetosti in psihične obremenitve, na primer pretiranega truda za uspeh v šoli ter čustvenega stresa, povezanega z družino, šolo in prijatelji. V teh primerih se pojavi t. i. tenzijski glavobol. Občutimo ga kot stiskanje okoli glave ter napetost v predelu senc, čela, obraza in vratu. Poslabšanje tenzijskega glavobola lahko dolgoročno pripelje do hujših zdravstvenih težav. V teh primerih je obvezen obisk zdravnika.

Veliko izrazitejši glavobol pa spremlja napad migrene. Za t. i. migrenski glavobol je značilna močna utripajoča bolečina, ki lahko traja več ur, tudi do 2 dni. Med drugim jo lahko povzročijo fizični napor, povečana izpostavljenost svetlobi ali hrupu, vremenske spremembe, določena hrana in pijača. Lahko je tudi dedno pogojena. Pri kar 90 % otrok in mladostnikih, ki imajo migreno, je ta težava prisotna tudi med družinskimi člani. V primeru, da imata oba starša migrene, je kar 70 % možnosti, da se bodo te težave pojavile tudi pri otroku.

Blažje migrene lahko lajšate z analgetiki brez recepta, pri hujših oblikah pa je potrebna zdravniška pomoč

Kako preprečiti to tegobo?

1. Vsako noč se dovolj naspite, minimalno 6 ur spanca vam bo še kako pomagalo.

2. Izogibajte se nezdravi in mastni prehrani, ki bo preobremenila vašo prebavo in posledično telo.

3. Že stokrat slišan stavek, ampak še kako resničen: prenehajte kaditi!

4. Poskrbite za zadostno količino gibanja

5. Razgibavajte vrat, ramena in zgornji del telesa kakor mogoče pogosto. To je še posebej pomembno za vse, ki velik del dneva presedijo za računalnikom.

6. Potrudite se za pravilno držo

7. Meditirajte, ukvarjajte se z jogo ali vadite tehnike dihanja.

Res je, da vseh napotkov ne morete upoštevati, a v kolikor imata radi samega sebe, boste korak za korakom pričeli živeti zdravo.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek