Ali ločite gripo od prehlada?

4. 11. 2008
Deli

Sezona prehladov se je začela. Veliko ljudi že veselo smrka v žepne robčke, liže pastile proti bolečinam v grlu, število bolniških odsotnosti z dela počasi narašča. Na pohodu je gripa. Ali gre le za gripozne infekte? Pojasnjujemo razlike med gripo in prehladom ter kaj pri obeh vrstah obolenj najbolj pomaga.

Gripozni infekt – nadležen, a nenevaren

Kašljanje, smrkanje, hripavost – klasične spremljevalne pojave prehlada povzroča okoli 200 različnih vrst virusov. Cepljenje zato ne pride v poštev. Virusi se prenašajo s kapljično infekcijo – na primer s kihanjem ali kašljanjem, a tudi s stiskom rok. Od okužbe do izbruha prehlada po pravilu pride v petih dneh.

Takojšnja pomoč: Posebna zdravila proti prehladu (dobite v lekarni) blažijo bolečine v grlu, glavi in udih ter znižujejo povišano temperaturo. Zdravilne rastline, kot sta timijan ali slez, blažijo kašelj.

Posebna kopel z evkaliptovim oljem, kafro in mentolom (dobite v lekarni) ogreje telo in pomiri vnete dihalne poti. Pri zamašenem nosu pomagajo posebne kapljice, ki zmanjšajo oteklino nosne sluznice, vendar jih ne smete uporabljati več kot sedem dni zapored. Pomagate si lahko tudi z izpiranjem nosu s posebnimi solnimi raztopinami in homeopatskimi kompleksnimi zdravili.

Pomembno: Antibiotik pomaga le, če so se na že vneto sluznico naselili bakterijski povzročitelji bolezni in tako okrepili infekcijo in spremljajoče simptome.

Dokazano: Posebna komisija strokovnjakov je raziskala učinek kapske pelargonije in ugotovila, da rastlinska zdravila iz te rastline blažijo izločanje sluzi in glavobole, zmanjšajo kašljanje in zasluzenje pri akutnem bronhitisu.

Gripa – napad na celoten organizem

Dejstvo: Gripo povzročajo ekstremno agresivni povzročitelji influence tipa A, B ali C. Najbolj nevarno pri gripi je dejstvo, da virusi napadejo sluznico dihalnih poti in tako oslabijo celoten organizem. Bronhiji so tako na milost in nemilost izpostavljeni okužbi. Predvsem pri majhnih otrocih, starejših osebah in kroničnih bolnikih se lahko obolenje sprevrže tudi v pljučnico.

Pomembno: Ob prvih znakih gripe takoj obiščite zdravnika!

Cepljenje proti gripi – na varni strani

Preventiva: Učinkovito zaščito pred gripozno infekcijo – toda ne pred prehladi – lahko nudi le cepljenje proti gripi. Ker pa se povzročitelji bolezni, se pravi virusi, stalno spreminjajo, je treba cepljenje vsako leto ponoviti.

Pojavil se je tudi nenavaden primer, da so v tem trenutku v obtoku trije različni virusi, ki so tuji našemu obrambnemu mehanizmu. Strokovnjaki zato domnevajo, da bi lahko bila obolenja v prihodnji sezoni še nekoliko težja kot sicer. Zaščita s cepljenjem je popolna po približno 14 dneh, zato nikar predolgo ne odlašajte z njim. Učinek traja nekje do šest mesecev.

Najboljši namigi za ohranitev zdravja

  • Redni obiski savne in izmenično prhanje s toplo in hladno vodo pripomorejo k optimalni prekrvavitvi nosne in žrelne sluznice.
  • Obrambne mehanizme okrepimo tudi z rednim gibanjem, ki pospešuje tvorjenje imunskih celic.
  • Kape, šali in topli čevlji preprečujejo izgubo toplote, ki oslabi imunski sistem.
  • Dnevno popijte vsaj dva litra tekočine – tako boste poskrbeli, da bo sluznica stalno vlažna in se virusi in bakterije ne bodo zmogli tako hitro naseliti.
  • Redno umivanje rok omeji razširjanje virusov.
  • Vitamini in minerali v sadju in zelenjavi aktivirajo obrambo telesa.

Prehlad ali virusna gripa?

Simptom Prehlad Virusna gripa

Povišana temperatura Redko Nad 40 ? C, 3 do 4 dni

Glavobol/bolečine v sklepih Šibke Močne

Smrkanje, zamašen nos Pogosto Redko

Kašljanje Močno Močno, suho

Bolečine v grlu Pogoste Pogoste

Drgetanje od mraza Redko Močno

Slabo počutje Redko Pogosto

Dober nasvet

Gripa: kako pravilno ravnati

Podcenjena nevarnost

Gripa je najstarejša in najbolj nevarna infekcijska bolezen človeštva, povzročajo pa jo influenca virusi tipa A, B in redkeje tudi tipa C.

K zdravniku

Gripo mora zdraviti zdravnik. Bolnik mora veliko počivati. Telo namreč potrebuje veliko moči za boj proti virusom. Prav zaradi nezdravljene gripe grozi nevarnost srčni mišici.

Zdravila

Proti glavobolu in bolečinam v sklepih ter tudi pri povišani temperaturi pomaga acetilsalicilna kislina. V težjih primerih se za blaženje stranskih pojavov bolezni predpišejo tudi antibiotiki. Zdravila, kot je na primer tamiflu, ki jih je treba začeti jemati čim bolj zgodaj, lahko zaustavijo širjenje virusov v telesu.

Posebno cepljenje za ženske

Cepljenje proti gripi in nosečnost:

Pri dojenčkih in nosečnicah je potek gripe pogosto zelo težaven. Aktualne študije kažejo, da imunizacija med nosečnostjo ne zaščiti le matere, temveč imajo koristi od nje tudi novorojenčki.

Ženske, ki bi rade zanosile

Pred cepljenjem je treba preveriti, ali je pacientka zaščitena pred noricami, saj lahko drugače ob pojavu bolezni pride do deformacije ploda.

Deklice in mlade ženske

Tej skupini strokovnjaki priporočajo posebno zaščitno cepljenje – imunizacijo proti določeni vrsti humanega papiloma virusa (HPV). Ti virusi so povzročitelji skoraj vseh oblik raka materničnega vratu.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ