Kaj je hipermeza?

28. 11. 2013
Deli
Kaj je hipermeza? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Hipermeza je stanje, ki doleti en odstotek žensk v prvih treh mesecih nosečnosti, pomeni pa hudo slabost, veliko hujšo od običajne jutranje nosečniške slabosti. Kako jo zdravimo in kako si lahko pomagate sami?

Ker ženska zelo veliko in močno bruha, ne sprejme veliko hrane ali pijače, zato lahko nastopita dehidracija ter pomanjkanje določenih vitaminov in mineralov. Teža nosečnice se lahko tako zmanjša za pet odstotkov.

V primeru hipermeze je hospitalizacija obvezna, sicer lahko pride do resnih zdravstvenih težav tako pri otroku kot pri materi. Raziskave so pokazale, da imajo novorojenčki mam, ki so se v nosečnosti soočale s hipermezo, nižjo porodno težo kot tisti, katerih mame so imele le blage jutranje slabosti, pri mamah s hujšimi jutranjimi slabostmi pa se pogosto pojavijo težave z zdravjem ledvic in jeter.

Na srečo vseh bodočih mamic znanstveniki nadaljujejo z raziskavami na že obstoječih zdravilih, ki so učinkovita pri zdravljenju tako hude jutranje slabosti. Zdravilo se je izkazalo za učinkovito tudi pri lajšanju slabosti pri bolnikih, ki so prejemali kemoterapijo.

'Domača' pomoč pri jutranji nosečniški slabosti
  • Vitamini

V času nosečnosti je seveda treba paziti na prehrano, saj sta rast in razvoj otroka neposredno odvisna od zadostnega vnosa kakovostnih hranil. Poleg priporočenih vitaminov in mineralov poskrbite tudi za zadosten vnos vitamina B6, ki bo omilil jutranjo slabost. Priporočeni dnevni vnos med nosečnostjo in dojenjem je 1,9 oz. 2 mg.

Vitamin B6 je v hrani precej razširjen. Dober vir so meso, polnozrnata hrana, zelenjava in jedrca. Če pa se boste kljub temu odločili za jemanje dodatkov, se prej posvetujte z zdravnikom.

  • Veliko pijte

Bruhanje povzroča dehidracijo in s tem izgubo mineralov in elektrolitov. Zaradi tega se boste počutili veliko slabše. Poskrbite za zadosten vnos tekočine. Pijte nesladkan čaj (najboljši je zeliščni) ali vodo, počasi, skozi ves dan.

Če do dehidracije kljub temu pride in se pojavi še izrazitejše buhanje, omotičnost, zmanjašnje uriniranja ..., se obvezno posvetujte z zdravnikom saj lahko s tem ogrožate otroka.

  • Pripravite nov prehranjevalni načrt

Obrokov ne zmanjšujte, temveč jejte večkrat na dan v manjših količinah. Predvsem zjutraj je dobro, da nekaj pojeste. Predlagamo polnozrnato žemljico ali prepečenec z banano in jabolki. Izogibajte se zelo začinjenih in mastnih jedi ter alkohola.

  • Počitek

Telesna aktivnost v nosečnosti ima sicer veliko zdravstvenih koristi in jo zdravniki celo priporočajo, vendar je popolnoma razumljivo, da se zaradi pogostega bruhanja počutite utrujeni. Zato je počitek v tem primeru priporočljiv.

Hrbet si podložite z dodatnimi blazinami tako, da bodo vaša ramena nekoliko dvignjena. Tudi 'napačna pozicija' namreč lahko sproži slabost. Ko vstajate, vstajajte počasi.

Za vsak primer imejte ob postelji skodelico čaja in manjši prigrizek, saj ni priporočljivo, da ima nosečnica prazen želodec.

  • Preprečite napad na hladilnik

V nosečnosti včasih telo hrepeni po nenavadni hrani ali še bolje - po zelo nenavadnih kombinacijah. Kislo, sladko-slano, zelo pekoče ... vse, tudi tisto, česar prej niste marali.

Vendar pa določena hrana (npr. močno začinjena ali kisla) želodec le razdraži in jutranje slabosti lahko postanejo še hujše.

Poskušajte se zadržati in ta nenadni napad raje potešite z banano.

  • Meta za vsak slučaj

Poprova meta blaži napenjanje, trebušne krče in slabost. Ko ste doma, si iz suhih ali svežih lističev pripravite čaj in ga spijte po obroku, če pa ste na poti, imejte za vsak primer pri sebi mentolove bonbone brez sladkorja. Vonj mete bo poleg vsega še nekoliko omili druge vonjave, zaradi katerih vam včasih postane slabo.

Priporočamo: Prehrana in nosečnost: Kaj je res in kaj ne?

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?