Kaj reči otroku namesto zdaj že zloglasnega pridevnika - "priden?"

18. 4. 2023
Deli
Kaj reči otroku namesto zdaj že zloglasnega pridevnika - "priden?" (foto: profimedia)
profimedia

Se pri vzgoji izogibate besede priden, ali jo redno uporabljate? 

Da je težnja k pridnosti nekakšen vzgojni “kiks” zdaj čivkajo že vsi vrabci v mestu. Ker lahko ustvari pretirano uslužne odrasle, ki zanikajo sami sebe, ne prepoznajo lastnih želja in so pogosto podvrženi napadom panike ter drugim čustvenim motnjam. 

Če ne verjamete, vprašajte nekoga, ki se ga drži sloves izjemno prijaznega, ustrežljivega in požrtvovalnega človeka, kolikokrat je v otroštvu slišal: "Ja, kako si pa ti priden!" Nato ga vprašajte še, če mu tak način delovanja kot odraslemu povzroča kakšne duševne stiske. Če človeka bolje poznate, boste oceno tako ali tako lahko podali sami. 

Uporabljate besedi priden in poreden?

Otroški svet je pač črno-bel, in če nisi priden, otroški možgani prevedejo v: "poreden, nesprejemljiv, slab."  In če ugaja le, ko je “priden,” se bo otrok pač temu prilagodil. Zatrl bo lastne želje in upošteval le želje drugih. Ne bo nagajal, ne bo se jezil, ne bo jokal, ne bo kričal. In po vsej verjetnosti bo odrasel v perfekcionista, ki ne zna postavljati meja. 

Kaj pa reči otroku, ko kriči, je jezen, nagaja ali pa je nekaj ustvaril, nekaj naredil v skladu z našimi željami?

Namesto k označevalnicama priden in poreden se zatecite k opisovanju. Opisujte čustva, dejanja:

  • "Vidim, res si jezen, ker...",
  • "Kričiš, ker te nismo poslušali ..."
  • "O, za tole stvaritev si se pa zelo potrudil."
  • "Pospravil si skoraj tako dobro, kot jaz."

Opazite razliko? S takšnim opisovanjem ste ocenili otrokovo delovanje, ne pa pripeli ocene temu, kakršen je – njegovi osebnosti. Potrdili ste njegova čustva, njegov trud; pripisali ste pomen temu, kar je želel doseči. In če boste pri takšnem opisovanju dosledni, otrok tudi ne bo potreboval bonbončka ali druge nagrade za željeno ravnanje. Dovolj bo, da bo njegovo ravnanje opaženo in prepoznano. 

Mnoge starše (oziroma bolj širšo okolico) skrbi, da bodo na tak način vzgojili egocentrične narcise. A če boste otroku dovolili izraziti vsa čustva, bo v odrasli dobi znal izraziti tudi t.i. zdravo agresivnost. Če ga ne boste ocenjevali osebnostno - kot pridnega ali porednega in bili do njega empatični, bo razvil empatijo tudi do drugih. Pustimo jim ostati zdravi, kreativni, energični, vedoželjni in glasni. Ko postavljamo meje in jim predstavljamo lastne vrednote, pa pozabimo na besedo “priden.”

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V tokratni epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.

 

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec