Kaj se dogaja z otroki digitalne dobe? Ste tudi vi opazili, da imajo TA problem?

15. 5. 2023
Deli
Kaj se dogaja z otroki digitalne dobe? Ste tudi vi opazili, da imajo TA problem? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kot boste videli, otrokom vsa tehnologija nič ne koristi, ko pride do ene stvari, ki ste jo vi imeli, ko ste bili v njihovih letih. 

Da bi lažje razumeli, zaprite oči in se vrnite v svoje šolske čase. Česa se najbolj spominjate? Odmorov. Druženja po šoli. Šolskih izletov. Metuljev v trebuhu, kadar ste na šolskih hodnikih uzrli svojo prvo simpatijo. Morda hude stiske, ki vam jo je takrat povzročila zbadljivka ali celo udarec sovrstnika.

To je bil čas vašega najbolj intenzivnega socialnega in čustvenega razvoja. S to razliko, da ste vi razvoj doživljali v realnem svetu.

Danes se vse to v veliki večini dogaja na internetu oziroma na mobilnih telefonih.

“Ah, tudi v naših časih smo se kdaj sprli, celo stepli,” se pogosto glasi argument tistih, ki nikakor ne zmorejo razumeti tega vpliva. Spregledali so pomembno razliko - ljudje smo socialna bitja. Navezanost je naše najmočnejše gonilo; vsakodnevno iščemo pripadnost tistim, ki so nam pomembni. Šele, ko dobimo z njihove strani potrditev, si lahko oddahnemo, rastemo, se razvijamo.

Če si težko predstavljate vpliv interneta in družbenih omrežij, si poskusite zamisliti, da ste na zmenku, ki nikoli ne preide v resnično, globoko razmerje. Vsak dan se je treba predstaviti v najboljši luči. Se olepšati, pretvarjati, prikrivati svoje bistvo. Čutiti tisto napetost, negotovost. Brez potrditve in sprostitve, z večnim vztrajanjem v navidezni intimi brez učinka potešitve. Kako zelo osamljeni bi se počutili v takšnem razmerju?

Ironija je, da tehnologija, s katero današnji otroci in mladina tešijo svoj najmočnejši gon - iskanje stika, povzroča največ frustracij in osamljenosti. In jih hkrati odvrača od interakcij, ki bi jih resnično potešile. Žal čudežne metode, ki bi prekinila ta gordijski vozel, še nismo iznašli. Vedno pa lahko poskrbite vsaj za domačo realnost: za ljubeče odnose, v katerih se bo otrok počutil sprejetega, pomembnega. Nenazadnje – tudi starševstvo je odnos. Naj vsaj ta ostane pristen, brez ekranov.

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V novi epizodi Aktivni podkasta je z nami Špela Zupanc, ljubiteljica potovanj in aktivnega življenja.

V pogovoru nam je Špela razkrila veliko idej, kaj na počitnicah lahko počnemo, kako se na dejavnosti pripravimo in poskrbimo za varnost, kakšne so prednosti aktivnega turizma, kako smo lahko aktivni tudi v mestih ter še veliko več.

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić