Teh stvari ne morete in ne smete pričakovati od svojega dvoletnega malčka (in kaj lahko naredite namesto tega)

7. 7. 2023
Deli
Teh stvari ne morete in ne smete pričakovati od svojega dvoletnega malčka (in kaj lahko naredite namesto tega) (foto: Profimedia)
Profimedia

Ali morda pričakujete preveč in ste potem nesrečni, ko malček ne ugodi vašim zahtevam? 

Včasih je prav frustrirajoče, ko otrok ne naredi nečesa, kar ga prosite ali kar od njega pričakujete. Preden se razjezite, pomislite, ali mogoče otrok (še) ne zmore tega, kar ga prosite in ali sploh lahko to pričakujete od njega. 

Česa ne morete zahtevati od svojega dvoletnika? 

Da bo delil svoje stvari

Ne, deljenje stvari ni prirojeno in ne čudite se, če otrok ne bo takoj razumel, zakaj mora to početi in kaj je smisel vsega skupaj. Res je, da se do tretjega leta lahko nauči osnov deljenja stvari ali hrane, vendar bo šele pri sedmih letih razumel koncept. 

Vaš malček ni namerno pozabil s starejšo sestrico deliti bonbonov, ampak ne razume, da je nekaj njegovo in da lahko to daje še komu drugemu, oziroma dobi nazaj, kar mu pripada. 

Kaj lahko naredite, namesto da se jezite? Naj otrok vidi, da delite stvari. Vedno ko bo priložnost, mu pokažite, da tudi vi to počnete. 

Brez izbruhov jeze

Utopično je pričakovati, da dvoletnik ne bo imel več izbruhov jeze, potem ko ste ga opozorili in se z njim pogovorili. Žal še ne pozna besed, s katerimi bi ubesedil svoja čustva, poleg tega se ne zna soočati z močnimi čustvi, ki ga preplavijo v določenih situacijah. Nanje se odzove na edini način, ki ga pozna: z izbruhom jeze. 

Kako lahko to obvladate? Bodite dosledni in ne popuščajte. Ko boste popustili, se bo otrok naučil, da lahko z jezo dobi, kar hoče. Seznanite otroka z osnovnimi čustvi in predlagajte način, kako se lahko odzove, ko ga prevzamejo. Naj se nauči pomiriti. 

Naj bo otrok potrpežljivejši! 

Žal ne morete pričakovati velike potrpežljivosti pri tako majhnem otroku. Želi si vsega takoj in zdaj, to je nekaj normalnega. Nekje od petega leta dalje, ga boste lahko naučili kakšno tehniko za odvračanje pozornosti, da bo otrok postal potrpežljiv, ko je mlajši, pa se boste morali znajti drugače. 

Zato ne pustite, da bi moral otrok čakati dlje, kot je potrebno. Medtem ponudite alternativo, ki ga bo zamotila, dokler ne bo dobil tega, kar želi. 

Igra z drugimi otroki

Ni potrebe, da otroka pretirano silite, da se igra z drugimi. Za to bo še čas. Videli ga boste, kako se igra ob drugih otrocih, vendar z njimi ne naveže stika in je v svojem svetu. 

Pustite, da se igra po svoje in se zavedajte, da je pri tej starosti še vedno usmerjen predvsem k vam. Bo pa iz zgledov drugih pridobil kakšno veščino

Ne "rešujte" svojega otroka 

Čeprav je vaš otrok majhen in se mora vsega naučiti ter je nujno, da ga zaščitite v določenih situacijah, nikar ne mislite, da ni sposoben ničesar. Ne pričakujte, da ga boste vedno morali "reševati" ali vse početi namesto njega. Pri dveh letih vas otrok začne posnemati in samozavest pri svojih dejanjih pridobi šele, ko lahko kaj naredi sam. 

Določite naloge, ki so primerne za vašega malčka in vam lahko pri njih pomaga. Lahko ga npr. prosite, da v koš pospravi igrače, v smeti nese kakšen odpadek ... 

Vir: miss7mama

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem in Robertom Lešnikom, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes: