Če svoje otroke vzgajate na TOVRSTEN način, jim lahko dolgoročno prinese več škode kot koristi

13. 7. 2023
Deli
Če svoje otroke vzgajate na TOVRSTEN način, jim lahko dolgoročno prinese več škode kot koristi (foto: Profimedia)
Profimedia

Vzgoja ni preprosta naloga in starši se je lotevajo na različne, njim poznane načine.

Včasih pa je kljub najboljši volji z nekaterimi vzgojnimi prijemi narejene več škode kot koristi. Julie Lythcott-Haims, nekdanja dekanica na Stanfordu in avtorica knjige Kako vzgajati odrasle, meni, da pretirana starševska skrb, imenovana tudi helikoptersko starševstvo, otrokom ne prinaša nič dobrega.

Pretirana starševska pomoč otrokom ne prinaša ničesar dobrega

»Tako zelo si želimo, da bi otrokom pomagali in jih vodili od mejnika do mejnika ter jih obvarovali pred neuspehom in bolečino. Toda pretirana pomoč povzroča škodo,« pravi nekdanja dekanica na Standfordu in dodaja, da: »Mladi odrasli lahko ostanejo brez moči sposobnosti, volje in značaja, ki so potrebni za spoznavanje samega sebe in oblikovanje življenja.«

Če ste preveč vpleteni v življenje svojih otrok in poskrbite za vsako težavo ali izziv, s katerim se soočijo, svoje otroke oropate učenja o tem, kdo so v svojem bistvu, kako reševati težave in kako krmariti po svetu kot odrasli. In ko bodo odrasli ne bodo vedeli, kako naj kaj naredijo, kar bo povzročilo tesnobo in misli o krivdi.

Povečanje številnih duševnih težav mladih

Ameriško združenje za zdravje na univerzah (American College Health Association) je izvedlo raziskavo o zdravju skoraj 100 000 študentov iz 153 različnih kampusov. Povečanje števila težav z duševnim zdravjem med študenti morda odraža pretirano siljenje helikopterskih staršev k akademskim dosežkom, saj so bili rezultati raziskave glede duševnega zdravja pri mladih zaskrbljujoči. Ko so študente vprašali o njihovih izkušnjah in počutju v zadnjih 12 mesecih, se je:

  • 84 odstotkov vprašanih počutilo preobremenjene zaradi vsega, kar so morali narediti.
  • 60 odstotkov jih je bilo zelo žalostnih.
  • 57 odstotkov se jih je počutilo zelo osamljene. 
  • 51 odstotkov jih je bilo zelo zaskrbljenih. 
  • 8 odstotkov jih je resno razmišljalo o samomoru. 

Naloga staršev je, da svojim otrokom dovolijo, da sami izkusijo življenje

»Naša naloga kot staršev je, da se sami spravimo na delo,« poudarja Lythcott-Haimsova. »Vedeti moramo, da imajo naši otroci dovolj sredstev, da zjutraj vstanejo in poskrbijo zase.«

Starši lahko svoje otroke naučijo samozadostnosti tako, da jim omogočijo, da so sami sebi zagovorniki, in spodbujajo veščine, ki jih bodo potrebovali v resničnem življenju. Nazadnje jim dajte dovolj prostora, da te spretnosti vadijo sami, in jim dovolite, da jim ne uspe, da se bodo lahko učili na svojih napakah.

Neuspeh ni konec sveta, temveč je le korak v procesu učenja. Želite, da bi se vaš otrok dobro učil, vendar se mora stvari naučiti sam, da se bo lahko soočil z življenjskimi in šolskimi izzivi. Najboljše, kar lahko storite za svoje otroke, je, da jim dovolite biti to, kar so.  

Vir: theghanareport.com

Morda vas bo zanimalo tudi:

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Alenka Košir, nekdanja ritmična gimnastičarka, manekenka, profesorica športne vzgoje in trenerka. S svojim znanjem je zasnovala posebne vadbe VIIT, številne praktične nasvete za boljše zdravje in počutje pa deli tudi na svojih družbenih omrežjih.

Epizodi prisluhite tukaj:

Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"