Bi uporabili pozitivno disciplino kot del vzgoje svojega otroka?
O pozitivni disciplini ali nežnem (mehkem) starševstvu lahko hitro dobimo napačno podobo, saj se vam v misli verjetno prikradejo prizori nevzgojenega otroka, ki sredi trgovine leži na tleh, joka in vpije. Starši medtem ne ukrepajo. No, v bistvu vse to NI pozitivna disciplina.
- Preverite tudi: Ne marate trebušnjakov? Poskusite to vajo!
Otroci so v osnovi dobri
Na tem temelji ideja pozitivne discipline, ki pravi, da so težavna vedenja najpogosteje posledica čustev in situacij, s katerimi se otroci še ne znajo spopadati. Za razliko od tradicionalnega pristopa se tu starši ukvarjajo z vzroki določenega vedenja ali dejanja.
Nikakor ne gre za vzgojo brez vsakršnih pravil, kot si največkrat mislimo, pač pa določa meje, vendar upošteva in spoštuje tudi otrokova čustva in želje. Upoštevane so različne stopnje razvoja otrok.
Pri nežnem starševstvu nikar ne ugodite vsaki želji otroka, vendar razumite, da je normalno, da otrok na določeni stopnji razvoja še ne obvlada čustev. Tu gre npr. za izbruh jeze na javnem kraju. Namesto vpitja, stojte za tem, kar ste rekli in za svojimi mejami. Ne bodite jezni, ker je otrok pokazal čustva.
Negativna stran pozitivne discipline je ta,
da lahko starši zamešajo pristop za vzgojo brez pravil in meja. Tu želen cilj ne bo dosežen in otroka bo vedno težje obvladati.
Če je pristop uporabljen pravilno, pa je od tega kar nekaj koristi:
- Otroku pomaga pri razvoju samozavesti, neodvisnosti, obvladovanju čustev.
- Prepirov med starši in otroci je manj, posledično tudi stresa.
- Izboljšajo se odnosi v družini.
Kaj je torej bistvo?
Kot rečeno, takoj postavite jasne meje, ki bodo primerne starosti otroka. Hkrati mu dajte pravico, da je zaradi mej kdaj nezadovoljen, jezen in razočaran. Ne, takrat ne premikajte mej, ampak mu pomagajte razumeti.
Poglejmo primer: otrok ne želi ugasniti televizorja in se obleči za odhod v park.
Ne vpijte in ne delajte drame, ampak z mirnim glasom recite nekaj podobnega: Čas za risanke je sedaj končan. Vem, da bi jih rad gledal še naprej, vendar moraš ugasniti televizijo. Če je ne boš ti, jo bom jaz.
Če otrok vašo ponudbo zavrne, sami ugasnite televizijo in počakajte, da mine njegovo razburjenje. Kadar ni druge rešitve, je bolje, da ga pričnete oblačiti, čeprav se upira, kot da bi nanj vpili in mu postavljali kazni.
Ne odrecite se svojim načelom, vendar jih uveljavite tako, da hkrati spoštujete otroka in njegove lastnosti.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Gostili smo Alenko Košir, ki nam je med drugim povedala: "Stopala naš edini stik s podlago. Vse informacije o tem, kakšna so tla, kakšni so nakloni, kako moramo mi postaviti telo, katere mišice se morajo aktivirati, dobimo preko stopala."
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?