Ste novopečena mama in menite, da imate samo vi določene skrbi, ali celo, da so nesmiselne? Nikakor ne drži. Tako jih lahko omilite in najdete rešitev.
Povsem razumljivo je, da je vaše življenje postalo polno skrbi, saj ste prevzeli eno od pomembnejših vlog v svojem življenju - postali ste mati. Dojenček se zdi tako majhen in nebogljen, zato želite storiti vse, da ga zaščitite. To vsekakor ni lahko.
Tu je nekaj najpogostejših skrbi novih mamic:
Kaj narediti, če otrok med spanjem neha dihati?
Verjetno ni staršev, ki se ne bi vsaj enkrat vprašali tega. Normalno je, da se obremenjujete s tem, zato ne skrbite, da ste nerazumni ali kaj podobnega. Pred seboj imate krhko bitje, ki ne zna govoriti, vi pa še nimate izkušenj z otroki.
Kako lahko omilite svoj strah? Poskrbite, da bo dojenček spal na hrbtu in da v posteljici ne bo stvari, ki bi se mu lahko zataknile v sapniku ali kako drugače povzročile zadušitev. Ne pokrivajte ga čez glavo in ga tudi med spanjem preverjajte.
Kaj, če se z otrokom ne povežem?
Posebno mamice čutijo, da bi se morale z dojenčkom povezati že takoj po porodu. Saj je bil 9 mesecev v njihovem telesu, kajne? Ni ravno tako.
Obdobje povezovanja lahko traja nekaj dni, tednov ali celo mesecev. Ni nujno, da boste takoj čutili naval pozitivnih čustev in brezpogojne ljubezni, kot to opisujejo v knjigah. Če menite, da nekaj ni vredu in se predolgo niste povezali z dojenčkom, se lahko pogovorite s strokovnjakom.
Kaj, če izpustim otroka?
Naj vam povemo skrivnost: ni redkost, da kateremu od staršev otrok pade iz rok. Zato niste slaba mati ali oče. Lahko poskrbite, da na tleh ne bo ostrih predmetov in stvari, ob katere bi se lahko spotaknili. Naj bodo stopnice vedno dobro prehodne. Ko nosite otroka, si vzemite veliko časa - ne hitite, ne glede na to kam greste.
Sem slaba mama, če ne morem dojiti?
Strah se pogosto pojavlja med nosečnostjo, čeprav so mamice seznanjene z vsemi možnimi načini, če dojenje ne bi steklo. Vendar se opomnite, da je proces dojenja naraven tako za mamo kot za otroka. Zato obstaja velika verjetnost, da bo vse tako, kot mora biti.
Mogoče boste potrebovali kakšen nasvet, ki vam ga bodo v porodnišnici radi dali in mogoče bo trajalo nekaj časa, preden se z dojenčkom "ujameta". In tudi če se nebi, veste, da obstajajo načini, kako drugače hraniti otroka.
Kako opazim, če je kaj narobe v razvoju dojenčka?
Kot prvo, ne primerjajte svojega dojenčka z drugimi, saj za vsakega razvoj poteka nekoliko drugače. Poznate osnovne mejnike, in če jim otrok približno sledi, je vse vredu. Manjša odstopanja v eno ali drugo smer so normalna.
Poleg tega boste imeli nekaj pregledov, na katerih bodo zdravniki preverili tudi, kako razvit je otrok. Če imate vseeno dvome, se posvetujte s strokovnjakom in nasvetov nikar ne iščite po spletu, saj boste le podkrepili svoj strah.
Prisluhnite še podkastu z Borutom Pahorjem in Robertom Lešnikom, ki se je prebil v sam vrh znamke Mercedes:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?