Strokovnjakinja pojasnjuje: Kako pomiriti otroke v kriznih situacijah?

5. 8. 2023
Deli
Strokovnjakinja pojasnjuje: Kako pomiriti otroke v kriznih situacijah? (foto: Profimedia)
Profimedia

Medtem, ko se v Sloveniji soočamo s hudimi neurji in poplavami je povsem običajno, da smo nemirni, negotovi, prestrašeni. Stisko pa doživljajo tudi naši najmlajši. Kako jim lahko pomagamo?

Barbara Završnik, strokovnjakinja na področju vzgoje in razvoja otrok, je na svojem Instagram profilu Pikarije spregovorila ravno o tem.

"Otroške glavice ob takih situacijah delujejo na precej drugačen način kot naše," pojasnjuje Barbara.

Delila je 6 nasvetov, kako otrokom v takih situacijah pomagati.

1. Omejitev novic

Omejite oziroma v čim večji meri preprečite spremljanje poročil, novic, posnetkov in drugih virov (sploh v predšolskem obdobju).

2. Potrditev občutkov

Potrdite njihove strahove. Potrudite se, da ne uporabljate stavkov, kot so "nič naj te ne skrbi", ampak raje recite kaj, kot npr. "razumem, da te skrbi/da te je strah. Z atijem imava načrt in poskrbela bova, da ostanemo varni".

3. Pogovor

Ustvarite varen prostor za pogovor in vprašanja. Če začutite, da potrebujejo razlago, jih vprašajte, kaj mislijo, da se dogaja in kako se počutijo ob tem. Izhajajte iz tega in naj oni vodijo dinamiko.

4. Konkretne informacije

Bodite konkretni. Zanima jih samo, kaj se je zgodilo in kako bo to vplivalo na njih. Ne iščejo/razumejo "zakaj-ev" in širših epilogov.

5. Razlaga rešitve

Pri pogovoru se osredotočite na mirno in regulirano razlago rešitve in načrta.

6. Igra

Naj rišejo, barvajo, se igrajo. Otroci bodo to procesirali preko igre. Tudi, če bo drugačna, kot ostale dni, bolj glasna, groba. To je v redu.

"Pomembno je tudi, da reguliramo lastne občutke in poskrbimo, da svoje stiske ne predajamo naprej na otroke.

Če niste na območju poplav in otrok ne ve, kaj se dogaja, mu niti ni treba razlagati. Če pa za dogajanje sliši od sovrstnikov, pa mu na umirjen, konkreten in preprost način pojasnite, kaj se je zgodilo (npr: "Padal je dež, narasle so reke in nekatere so dosegle hiše. Te kaj na to temo zanima? O čem razmišljaš?").

Če pa ste na območju poplav, otroku ponovno na čim bolj umirjen način pojasnite, kakšna je vaša rešitev oziroma načrt. Pomembno je, da otroku date vedeti, da ste vsi skupaj varni," je še dodala strokovnjakinja.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?