Ali otroku kdaj zastavite ta vprašanja?
"Kako je bilo v vrtcu/šoli?" "Dobro." "Si se imel lepo?" "Da." Takšna je navadno komunikacija med otrokom in staršem, ko se sredi popoldneva ponovno združita. Vsak s svojim nahrbtnikom čustev in izkušenj preteklega dne, zreduciranim na en, pričakovan in željen odziv.
- Preverite tudi: Kožni rak ni samo na koži: TO so najbolj nenavadna mesta, na katerih se lahko pojavi
Seveda želi vsak starš slišati, da se je imel otrok lepo in da je dobro. In otroci to vedo, zato njihovi odgovori največkrat zrcalijo njihovo željo po ugajanju. A če želite vzgojiti mentalno zdravega odraslega, ga morate v otroštvu naučiti uporabljati vsa čustva, ki jih premore kompleksna človeška psiha.
Namesto vprašanja, ki že napoti na željeni odgovor, zato otroka raje vprašajte: “Kako se danes počutiš?”
S tem vprašanjem boste otroka vzpodbudili, da pokuka v svoj notranji svet. In tudi, če bo odgovor manj zadovoljiv od “lepo” in “dobro,” vztrajajte pri pogovoru, potrdite (“Žal mi je, da se ti je to zgodilo...”), ne poskušajte pa takoj namesto otroka iskati rešitve za morebitne negativne izkušnje. Namen tega vprašanja je predvsem normaliziranje tudi tistih čustev, ki jih imamo za neželjena ter pogovora o njih.
"Kaj želiš, da danes počneva?"
... je naslednje vprašanje, ki vam bo komunikacijo in čas z otroci bistveno olajšalo. Namesto, da čakajte na moledovanje: “Mami, igraj se z mano”, bodite sami pobudnik, s čimer boste otroka gotovo razveselili ter mu dali vedeti, da spoštujete njegove predloge in želje. Običajno je dovolj že 15 minut vašega časa ob aktivnosti, ki jo otrok izbere, da je "čaša polna" in otrok pomirjen in ponovno povezan z vami.
"Se je danes zgodilo kaj takšnega, o čemer ti je težko govoriti?"
Kdaj postaviti to vprašanje, boste sami najbolje razbrali iz otrokovega vedenja – ko boste opazili, da otroka nekaj teži. Z njim boste vzpostavili varno območje komunikacije in otroku dali jasno vedeti, da lahko z vami govori tudi o “težkih” temah in občutjih.
"Kako bi se ti počutil, če bi ... ?"
Vprašanja se poslužite, ko želite pri otroku vzpodbuditi empatijo. Se je v vrtcu zgodilo nekaj neprijetnega? Pomagajte otroku razumeti, kako se je kateri izmed udeležencev neprijetnega dogodka počutil. Je vaš otrok drugemu storil nekaj neželjenega? Najhitreje boste to preprečili z refleksijo, ne pa s kaznijo.
Predvsem pa vodite pogovor mirno in ne vsiljujte otroku rešitev za vsako ceno. Ne boste zraven vselej, ko se jim bo zgodilo kaj neprijetnega. Lahko pa jim pomagate, da bodo takrat imeli na voljo vsa čustvena orodja, da se s situacijo uspešno soočijo sami. Gotovo pa bo obema koristilo tudi zavedanje, da je pogovor z vami vselej varen. Ne glede na to, kako težka je tema.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Alenka Košir: "Neustrezna obutev lahko pripelje do nešteto težav":
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?