Tega po mnenju strokovnjakov svojim otrokom ne bi smeli dovoliti

13. 4. 2023
Deli
Tega po mnenju strokovnjakov svojim otrokom ne bi smeli dovoliti (foto: profimedia)
profimedia

Ko gre za zdravje otrok, je potrebno biti še posebno previden. Preverite, katere navade lahko otrokom zelo škodijo. 

V otroštvu se možgani najhitreje razvijajo, zato je pomembno, da ta čas dobro izkoristimo in otroku ponudimo vse možnosti učenja. Moramo pa ga tudi zaščititi in preprečiti vedenja, ki bi mu lahko škodila. Poglejmo, kaj strokovnjaki svetujejo ali odsvetujejo. 

Preverite tudi: Ta pravila bi morala imeti vsaka družina

Seveda vedno skrbite za varnost otroka, vendar kakšna vedenja ne izgledajo nevarna, pa lahko škodujejo možganom ali zdravju na splošno.

Poglejmo, katera so: 

Kontaktni športi ali aktivnosti na kolesih/rolerjih brez čelade

Ko se otrok vozi s kolesom, kotalkami ali sodeluje pri športu, kjer ima z igralci veliko kontakta, bi moral vedno nositi čelado, brez izjem. Med kontaktne športe spada predvsem hokej ali karkoli, kjer bi lahko s palico ali drugim pripomočkom dobil udarec. Čelado bi moral imeti tudi pri smučanju, jahanju, vožnji s skirojem ...

Čelada ščiti otroka pred pretresom možganov, zlomi in udarci, zato mu ne dajte izbire, ali jo želi nositi, ampak naj bo to nujno. 

Šport po večkratnem pretresu možganov

Že po enem pretresu možganov morate biti zelo pozorni, v katere aktivnosti se bo otrok vključil, če je doživel več pretresov, pa bi morali dobro premisliti glede športa in se posvetovati z zdravnikom. 

Več pretresov lahko namreč povzroči nevrološke težave in poškodbe možganov za celo življenje. Posebej nevarno je, če otroku dovolite izvajanje aktivnosti, preden si možgani dokončno opomorejo. 

Kakšni so simptomi pretresa možganov?

  • glavobol
  • pritisk v glavi
  • slabost in bruhanje
  • vrtoglavica
  • spremembe vida
  • težave z ravnotežjem
  • občutljivost na svetlobo in zvok
  • hitre spremembe razpoloženja
  • utrujenost

Tudi če otrok po pretresu možganov ne kaže večjih težav, to še ne pomeni, da je z njim vse vredu. 

Uživanje kofeina

Sami si jutra brez skodelice kave verjetno ne znate predstavljati in prav je, da si jo privoščite, če vam pomaga pri prebujanju. Otrokom, tudi ko npr. vstopijo v puberteto, pa tega še ne bi smeli dovoliti. Pri njih se precej hitro lahko pojavijo glavoboli, nespečnost, razdraženost, pospešeno bitje srca, tresavica ... Zato redno uživanje kofeina odpade, posebno do 12. leta, pa tudi po tem tega še ne dovolite. 

Pazite tudi na druge vire kofeina, kot so nekatere gazirane pijače, sladkarije z okusom kave, čaji, energijske pijače, energijske ploščice ...

Neomejen čas pred zasloni

Tudi vi imate težave s spancem, če tik pred tem uporabljate telefon, kajne? Od pretirane rabe računalnika, televizije in telefona vas boli glava, oči so izsušene in utrujene, mentalno ste izčrpani. Samo pomislite, kaj se dogaja v mladih možganih, ki se še razvijajo. 

Nujno je, da otroku omejite čas pred ekratni, tudi ko bo že vstopil v puberteto. Do drugega leta naj otrok ne bi imel nobenega stika z ekrani, potem najprej kakšne pol ure pod vašim nadzorom, kasneje pa 2 uri dnevno vsega skupaj: telefona, televizije in računalnika. 

Čas pred zaslonom moti kakovost spanca in lahko povzroči težave s spancem. Če otroci v osnovni šoli spijo manj kot 8 ali 9 ur na noč, imajo lahko trajne posledice pri kognitivnem razvoju. Čas pred ekrani bo slabo vplival tudi na duševno zdravje, čas pozornosti in koncentracije. 

Vir: miss7mama.hr

Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem! 

Novo na Metroplay:  Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec