Vadba za mlade mamice

15. 6. 2012
Deli
Aktivna mamica (foto: Goran Antley)
Goran Antley

Pred nekaj leti se je Roku Hribarju na potovanju po tujini utrnila ideja, da bi tudi v Sloveniji mlade mamice v naravi vadile skupaj s svojimi otročički v vozičkih.

Zbral je ekipo strokovnjakov in z njihovo pomočjo zasnoval najprej le vadbeni poporodni program v naravi, nato pa pripravil Komplet priročnikov poporodne vadbe in prehrane za samostojno vadbo.

Prilagodljivi program vaj in strokovno podkovan kader z občutkom za potrebe mamic ter dejstvo, da vadba vedno poteka na svežem zraku z otročički, so prepričali že marsikatero mamico, ki se je po porodu opogumila in se pridružila skupinam Aktivnih Mamic.

Zakaj ste se odločili v Sloveniji predstaviti ravno vadbo za mlade mamice?

Rok: Na potovanju po Ameriki sem slučajno zagledal skupino mamic in trenerja, ki so tekli po Centralnem parku v New Yorku. Ideja se mi je zdela odlična, saj takšne storitve v Sloveniji tedaj še ni bilo, pa čeprav imamo pri nas veliko lepih parkov. Zakaj? Ideja je bila preprosto odlična.

Za vadbo stoji licenca Aktivna Mamica. Ste licenco kupili od Američanov?

Rok: Licenca Aktivna Mamica je naša komercialna licenca, registrirana za slovenski trg. Program vadbe smo pred tremi leti razvili sami in to je slovenski proizvod – tako vadba kot tudi vsi priročniki, pri izdelavi katerih sta sodelovala osebna trenerja Dejan Vukovič in Barbara Kodrin, ki sta pred kratkim postala starša. K sodelovanju pa sem povabil tudi Katarino Debeljak, strokovnjakinjo za prehrano.

Smo prvi s samostojno razvitim sistemom vadbe na podlagi slovenskega znanja, kjer lahko mamice oblikujejo svojo postavo ob otroškem vozičku in hkrati tudi kakovostno preživljajo čas z otrokom.

Kako poteka vadba?

Rok: Vsako vadbeno uro prilagodimo potrebam mamic, ker imajo različne želje in potrebe, prav tako imajo različne potrebe otroci. Sama vadba traja eno uro in se začne z ogrevanjem med sprehodom ali rahlim tekom z vozičkom. Po ogrevanju se skupina ustavi na določenih točkah in naredi program vaj za celotno telo, vadbo pa zaključi z ohlajanjem in razteznimi vajami.

Mamice vadijo na dveh lokacijah, na Koseškem bajerju in v parku Tivoli, oboje poteka v Ljubljani. Razmišljate tudi o širjenju v druga mesta?

Rok: Ravno pred kratkim smo začeli izvajati dopoldansko vadbo v Mariboru. Tam jo vodi igralec ameriškega nogometa, tako da vse vabimo, da se je udeležijo.

Po kakšnem ključu pa izbirate inštruktorje, ki vodijo vadbo z mamicami?

Rok: K sodelovanju vabimo večinoma študente iz fakultete za šport oziroma trenerje, ki so pri Fitnes zvezi Slovenije pridobili licenco in imajo primerno strokovno znanje. Predstavimo jim svoj program, ki ga prilagajajo konkretnim potrebam mamic. Je pa pomembno, da so odprti, komunikativni in da se znajo povezati z mamicami. Letos ekipo sestavljajo le moški vaditelji.

Ste torej moška ekipa ... Kaj pa očki z vozički, se vam kdaj pridružijo?

Rok: Do zdaj smo imeli samo en primer, ampak tisti očka ni dolgo vztrajal. So se nam pa pridružile tudi babice, navsezadnje je vadba primerna za vsakega in lahko kvečjemu koristi. Ni treba, da imate kakršno koli predznanje ali kondicijo, tako se lahko vadbi priključi kdorkoli.

Kaj pa otroci počnejo med vadbo?

Rok: Odvisno od njihove starosti. Če so stari šele nekaj mesecev, večinoma spijo, ker jih že med sprehodom po naravi uspavamo in ima tako mamica čas zase. Če pa so otroci večji in ne spijo, jih vključimo v izvajanje vaj.

Mamice včasih med vadbo otroka tudi podojijo ali mu zamenjajo pleničko. Ravno zato je program zastavljen prilagodljivo, da ni nobenih omejitev. In v tem je glavna prednost, da program omogoča vadbo vsaki mamici.

Kdaj se vam mamice po porodu lahko pridružijo?

Rok: Priporočljivo je počakati šest tednov po porodu, ko mamica opravi prvi ginekološki pregled in dobi zdravniško potrditev, da je z njo vse v redu. Seveda pa je odvisno od vsake mamice posebej in predvsem od njenega počutja.

Napisala: Metka Pravst v reviji Lisa, foto: Goran Antley

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?