Za nekatere stvari je bolje, če se jih otrok nauči že v zgodnjem otroštvu. Jih vaš malček zna in upošteva?
Vzgoja je že tako ali tako zapletena in težko se je odločiti, katero taktiko ubrati, ko pa je na voljo toliko različnih pristopov. Sami boste najbolje vedeli, kaj ustreza vaši družini. Spodaj naštevamo nekaj stvari, za katere bi bilo dobro, da jih otrok razume in upošteva čim prej. Kaj pravite vi? So pomembne?
Zagotovo ste z malčkom obdelali vsaj kakšno od našteti stvari:
Kako izražati svoje občutke?
Otroci imajo velikokrat izpade kričanja in joka ravno zato, ker se še ne znajo spopasti z negativnimi občutki in jih izraziti na primeren način. Tega jih morate naučiti vi, starši.
Najlažje boste otroku čustva predstavili, ko se zgodijo. Skušajte jih poimenovati in mu povejte, da razumete, da je jezen, vendar morate oditi z igrišča, ker vas čaka kosilo. Enako naredite tudi za pozitivne občutke veselja in sreče. Zelo vam lahko pomagajo otroške knjige, ki so namenjene ravno spoznavanju čustev. V knjižnici boste zagotovo našli kakšno.
Kaj narediti, ko so občutki zelo intenzivni?
To se nanaša na prvo točko in vredno je temi posvetiti še nekaj besed. Samo pomislite, kako se sami odzovete, ko vas npr. v službi popadeta jeza in bes. Najraje bi sodelavcu ali šefu zabrusili nekaj besed, vendar veste, da to ni ena od možnosti. Kaj takrat storite? Greste na svež zrak? Morda počakate do popoldneva in se odpravite na tek ali na vadbo. Kakorkoli, tudi otrok potrebuje navodila, kaj naj stori v trenutkih jeze, besa, globoke žalosti.
S tem, ko ga o tem učite in mu dajete primere, se lahko izognete temu, da bi otrok koga udaril, porinil, cukal, kaj izpulil iz rok, vpil, izrekel kaj neprimernega ...
Spoštovanje mej (svojih in drugih)
S tem boste otroka tudi naučili, da je povsem vredu, če postavi svoje meje in se ne strinja z vsem, oziroma ne želi vedno sodelovati ali sprejeti početja drugih. Prav tako mora vedeti, da je potrebno spoštovati meje drugih. Povejte mu, kako naj se odzove, ko kdo prestopi njegove meje.
Pri jemanju stvari ali potiskanju lahko npr. reče: "Ni mi všeč, ko to počneš. Prosim pusti me pri miru."
Kasneje, ko bo otrok starejši, po na podlagi svojih mej znal izbirati prijatelje in se izogniti tistim, ki mu ne ustrezajo.
Če nečesa ne zmore, naj poskusi znova
Bolje, kot da otroka grajate za nekaj, kar mu ni uspelo, bi bilo reči, da naj poskusi znova in ga pri tem opozorite, na kaj naj bo bolj pozoren. Če na primer naliva vodo v kozarec, mu povejte, kako naj to stori, ne da bi polil. Če je za kaj še premajhen, mu povejte, da ga boste tega naučili, ko malo odraste, medtem pa lahko počne nekaj drugega, njegovi starosti primernega.
S tem ko ga spodbudite, naj poskusi znova, ga učite potrpežljivosti in obvladovanja frustracije, ki se pojavi, ko mu kaj ne uspe.
Viri: Zadovoljna.rs, Zelena učionica
Prisluhnite podkastu z Borutom Pahorjem!
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?