V GORAH: Kaj storiti in kako se znajti, če vas ujame megla?
Svež zrak. Mir in tišina. Osupljivi razgledi. Ja, prosim! No, a pohodništvo, naj bo še tako prijetno in poživljajoče, prinaša tudi nekaj resničnih tveganj.
Da se do planinskih koč oziroma planinskih ciljev ne boste izgubili, je poleg pazljivega branja markacij potrebno osnovno znanje branja zemljevidov, opozarjajo pri PZS.
To ni tako zapleteno.
V gorah se je enostavno orientirati in določiti svoj položaj, saj je teren izrazit (vrhovi, grebeni, globoke doline …), vegetacija pa je redka.
Prav tako je v gorah speljana mreža markiranih planinskih poti s smernimi tablami in časovnicami.
- Megla,
- snežna odeja,
- veter,
- tema so dejavniki, ki lahko popolnoma domačo pokrajino v trenutku spremenijo v orientacijo zelo zahtevno okolje, iz katerega se lahko rešimo le z dobrim znanjem orientacije in branja planinskih kart.
Kaj storiti oziroma kako se znajti, ko vas v gorah ujame megla?
Tu je nekaj osnov, ki jih je razložil strokovni sodelavec PZS Matjaž Šerkezi:
»Če se izgubimo, se najprej ustavimo. Podrobno proučimo območje okrog sebe in prehojeno pot. Potem poskušamo določiti svoj položaj.«
»Če nam to ne uspe, se vrnemo na kraj, kjer smo nazadnje še vedeli, kje smo bili ter ponovno proučimo svojo načrtovano pot.«
»Najpomembnejša kosa obvezne planinske opreme sta preprost kompas in nov planinski zemljevid. GPS naprave in aplikacije na mobilnem telefonu lahko služijo zgolj kot dodatna opora ali informacija pri iskanju stojne točke in prave poti.«
»Najosnovnejša veščina orientacije je orientiranje planinskega zemljevida (sever v naravi se poravna s severom na zemljevidu) s pomočjo kompasa ali pa na podlagi znanih markantnih točk v okolju.«
»Prepoznavanje oblik v naravi in planinskem zemljevidu pa je veščina, ki jo bi moral znati vsak izmed nas tudi za vsakdanje življenje,« poudarja Matjaž Šerkezi.
Vir: Planinska zveza Slovenije