Za bolezen ne obstaja zdravila, zato je ključna preventivna zaščita.
V Parizu so francoski zdravstveni uradniki poročali o prvem primeru človeka, okuženega z virusno boleznijo čikungunja (chinkungunya), ki jo prenašajo komarji, le nekaj dni pred začetkom olimpijskih iger. Ta virusna bolezen povzroča akutno vročino in bolečine v sklepih, zaenkrat pa ni zdravila zanjo ni.
Evropa je prvi izbruh činkungunje doživela v Italiji leta 2007. Od takrat so primere zaznali tudi v Franciji in Španiji. Že junija so Francozi sprejeli posebne ukrepe, s katerimi so želeli preprečiti izbruh bolezni na pariških olimpijskih igrah, a je vseeno prišlo do ene okužbe.
Čeprav je bolezen najbolj razširjena v tropskih predelih, naj bi se oseba v Parizu okužila lokalno, 18. julija - le teden dni pred začetkom olimpijskih iger.
Kaj je činkungunja?
Ime bolezni v afriškem jeziku Makonde pomeni “to, kar ukrivlja”, saj hude bolečine v mišicah in sklepih povzročijo značilno ukrivljeno držo bolnikov. Simptomi vključujejo tudi nenaden pojav vročine, glavobola in utrujenosti. Večina bolnikov okreva po nekaj dneh, vendar lahko v nekaterih primerih bolečine v sklepih trajajo tedne, mesece ali celo dlje.
Tigrasti komarji tudi pri nas
Tigrasti komar je v južno Evropo prispel v prvem desetletju tega stoletja. Od takrat se je "ustalil" v Avstriji, Bolgariji, na Hrvaškem, v Franciji, Nemčiji, Grčiji, na Madžarskem, v Italiji, na Malti, Portugalskem, v Romuniji, Španiji ter pri nas. Prepoznaven po črno-belih črtah po telesu in nogah, lahko prenaša več tropskih bolezni, vključno s činkungunjo.
Strokovnjaki pravijo, da se tigrasti komarji na celini uspešno širijo deloma zaradi podnebnih sprememb. Toplejše vreme skrajša čas, potreben za razvoj jajčec, medtem ko zime niso več dovolj mrzle, da bi uničile škodljivce.
Do zdaj med ljudmi v Sloveniji nismo imeli avtohtono okuženih primerov činkungunje, smo pa imeli nekaj primerov okužb pri potnikih, ki so zboleli pred prihodom v Slovenijo ali zelo kmalu po vrnitvi iz tropskih krajev, piše NIJZ. Možnosti, da bi pri nas prišlo do izbruha, so razmeroma nizke, vseeno pa je priporočljiva previdnost.
Tukaj je nekaj nasvetov, kako se zaščititi pred piki komarjev:
- Nosite svetla oblačila z dolgimi rokavi, ovratniki in hlačnicami (tako pokrijete čim večji del telesa), zlasti v času največje aktivnosti komarjev;
- Uporabite sredstva za zaščito proti komarjem (slednji so odsvetovani za nosečnice in otroke, mlajše od treh mesecev);
- Uporabljajte mreže proti komarjem;
- Ko potujete na območja s tigrastimi komarji, zbirajte takšne nastanitve, ki imajo urejeno ustrezno zaščito proti komarjem (dobro zaprti prostori ali prostori z mrežami proti komarjem).
V kolikor sumite, da imate činkungunjo, se posvetujte z zdravnikom.
Viri:
thesun.co.uk
nijz.si