Če se odpravljate k našim sosedom, nikar ne počnite tega: lahko si nakopljete težave

16. 4. 2025
Če se odpravljate k našim sosedom, nikar ne počnite tega: lahko si nakopljete težave (foto: Profimedia)
Profimedia

Ukrep velja za Hrvaško, Italijo in številne druge države.

V nekaterih delih Italije in Hrvaške ter tudi Albanije, Črne gore, Grčije in Francije rastline napada škodljivec pomarančev trnasti ščitkar, je objavila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Zato poziva k previdnosti pri prenašanju rastlin in plodov gostiteljskih rastlin, vnos s prizadetih območij je prepovedan.

Kot je danes objavila uprava, je pomarančev trnasti ščitkar polifagni škodljivec, ki lahko napade več kot 100 rastlinskih vrst iz 41 različnih družin. Med glavnimi gostitelji so agrumi, vinska trta, hruške, kaki in vrtnice.

Uvršča se med karantenske škodljivce rastlin, za katere velja prepoved uvoza, premikov, posedovanja, razmnoževanja ali izpusta na ozemlju EU. V uniji je prisoten na petih območjih v Grčiji (Tesprotia, Preveza, Arta, Aitoloakarnania in Jonski otoki), enem območju v Franciji (Okcitanija), štirih na Hrvaškem (Dubrovniško-neretvanska županija, Splitsko-dalmatinsko županija, Šibeninsko-kninska županija in Primorsko-goranska županija) ter v večjem delu Italije.

Premiki rastlin in plodov z napadenih območij so prepovedani

Napad škodljivca se odraža kot poškodbe na rastlinah, ki jih povzročajo odrasli ščitkarji in ličinke, ki sesajo na spodnji strani listov. Z izsesavanjem sokov oslabijo rastline, z izločanjem medene rose, na katero se naselijo glivice sajavosti, pa zmanjšujejo fotosintetsko aktivnost listov in tržno vrednost plodov. Listi močno napadenih rastlin se sušijo in lahko odpadejo, plodovi pa zastanejo v rasti, pojasnjuje uprava.

Pomarančev trnasti ščitkar razvije na spodnji strani listov številčne kolonije. Nižje razvojne stadije se prepozna po črno obarvanih ščitkih, obrobljenimi z belimi voskastimi izrastki. Odrasli ščitkarji aktivno letijo, ko so vznemirjeni. Navzočnost ščitkarja potrjujejo tudi madeži lepljive medene rose na listih in plodovih, ki jo prekrijejo glivice sajavosti. Ob močnem napadu ščitkarja so listi in plodovi popolnoma črni.

"Obvladovanje in zatiranje ščitkarjev je zahtevno, saj je za uspešno zatiranje treba izvajati različne ukrepe varstva rastlin. Nastane tudi gospodarska škoda, saj je pridelek zmanjšan in tudi na pogled neuporaben za dajanje na trg," opozarja uprava.

Ob sumu na napad pomarančevega trnastega ščitkarja je treba nemudoma obvestiti pristojnega fitosanitarnega inšpektorja ali najbližji kmetijsko gozdarski zavod.

Uprava vse, ki potujejo v tretje države, obvešča, da je vnos ali uvoz gostiteljskih rastlin iz držav, ki niso članice EU, dovoljen le s fitosanitarnim spričevalom, s katerim se potrdi, da na rastlinah ni karantenskih škodljivih organizmov. Plodov in rastlin gostiteljskih rastlin naj ne prinašajo domov niti z osebno prtljago, poziva.

Vir: STA.si

Kako je Katy Perry pred poletom v vesolje izgubila skoraj 10 kilogramov? Vsak dan je začela z istim napitkom, njen jedilnik pa je izgledal tako