So moški z brado res pametnejši? Tako pravi zgodovina

11. 8. 2024
Deli
So moški z brado res pametnejši? Tako pravi zgodovina (foto: Profimedia)
Profimedia

V zadnjem desetletju so si brade prislužile posebno mesto v svetu moške mode, še danes pa velja za modni dodatek z bogato zgodovino.

Kaj o bradah pravi evolucija?

Glede na to, da smo ljudje, tako kot ostali primati, družaba bitja, ki delujejo v skupinah različnih velikosti z večnivojskimi družbenimi organizacijami, obstaja dober argument, da bi brade lahko pomagale signalizirati status med samci in privlačnost za samice. Brada je namreč od nekdaj znak moškosti in spolne zrelosti, skozi zgodovino pa je pomagala izražati dominantnost in avtoriteto.

Ne spreglejte:

V nekaterih kulturah služi kot znak modrosti

 V različnih kulturah in zgodovinskih obdobjih so brade imele različne simbolične pomene. V nekaterih kulturah so bile brade povezane z inteligenco, avtoriteto ali religijo, medtem ko so v drugih lahko predstavljale upor ali individualnost.

Moški v zrelih letih z brado
Profimedia

Filozofi, kot so Sokrat, Platon in Aristotel, so pogosto upodobljeni z brado. V starogrški kulturi je bila brada simbol modrosti in filozofskega mišljenja, v zahodnih državah, zlasti v ZDA, pa so hipiji nosili dolge brade kot del svojega nasprotovanja konvencionalnim družbenim vrednotam, vojni in materializmu. Brade so bile simbol njihovega upora proti establišmentu.

Brada je torej rezultat kombinacije genetike, hormonov in kulturnih vplivov, pri čemer sta se njen pomen in funkcija skozi čas in med različnimi kulturami razlikovala. Torej ne gre zgolj za fizično lastnost, saj sega tudi v kulturne, zgodovinske in psihološke ravni.

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec