Uporabljate eno izmed teh PIN-kod? Potem je čas za alarm – hekerji imajo prosto pot do vaših računov!
Nova raziskava je razkrila alarmantne podatke o tem, kako lahkomiselno ljudje varujejo svoje pametne naprave in bančne račune. Medtem ko naj bi PIN-koda delovala kot prva obrambna linija pred nepridipravi, pa jo veliko uporabnikov podcenjuje – in s tem na široko odpira vrata hekerskim napadom.
Strokovnjaki, ki so analizirali kar 3,4 milijona PIN-kod, do katerih so se hekerji dokopali med različnimi varnostnimi vdori, so ugotovili, da presenetljivo velik odstotek ljudi še vedno uporablja povsem predvidljive in enostavne številčne kombinacije. Prva na seznamu je že skoraj legendarna koda 1234, ki jo uporablja skoraj 11 odstotkov vseh uporabnikov. In čeprav je ta niz številk tudi prva stvar, ki jo nepridipravi običajno preverijo, mnogi še vedno vztrajajo pri njej zaradi udobja in enostavnega pomnjenja.
A tudi druge "klasične" kode niso nič bolj varne. Kombinacije kot so 1111, 0000, 1212, 7777, 4444, ali celo nekoliko bolj domiselna 6969, se pogosto znajdejo na seznamih najbolj zlorabljenih gesel. Šokantno je, da so vse te kode med desetimi najpogosteje uporabljenimi PIN-kodami – in s tem tudi med najlažje uganljivimi.
Raziskava razkriva še eno pogosto napako uporabnikov: uporaba osebnih podatkov v PIN-kodah, kot so rojstni datumi. Čeprav ima večina naprav in bančnih terminalov omejeno število dovoljenih poskusov vnosa kode, lahko hekerji z nekaj predhodnega znanja o svoji tarči – denimo z enostavnim pregledom družbenih omrežij – hitro pridejo do relevantnih podatkov in uganiti kodo postane še lažje.
V poročilu, naslovljenem Information is Beautiful, pa strokovnjaki izpostavljajo tudi, katere kode so med uporabniki najmanj priljubljene – in posledično varnejše. To so denimo kombinacije kot so 8557, 8438 ali 9539, ki na prvi pogled ne pomenijo nič konkretnega, a prav zaradi svoje naključnosti predstavljajo boljšo zaščito.
Kaj lahko storite? Če trenutno uporabljate katero od zgoraj naštetih pogostih kod, jo nemudoma zamenjajte. Uporabljajte manj predvidljive številčne nize, ki niso povezani z vašim rojstnim datumom ali drugimi javno dostopnimi informacijami. Vaša varnost – in vaša sredstva – so vredni dodatne pazljivosti.