Aktualno Promocijsko sporočilo

Najlepše razgledne točke, ki bi jih morali vsaj enkrat v življenju obiskati

23. 4. 2024
Deli
Najlepše razgledne točke, ki bi jih morali vsaj enkrat v življenju obiskati (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Hrvaška je mega priljubljena poletna destinacija. Morje, sonce, tisoče otokov, kulturna dediščina, nočno življenje in vrhunska gastronomija. 

Hrvaška obala, še posebno v delu osrednje Dalmacije, ponuja tudi raznovrstne športne in rekreacijske dejavnosti, najsi gre za kolesarjenje, pohodništvo ali izlete na vrhove in razgledišča, ki vam vzamejo dih. Tisoče pohodniških in kolesarskih poti po gričih in gorah Dalmacije vam zagotavlja idealen oddih, če ste navdušeni nad aktivnim turizmom. Spodaj je seznam mikrodestinacij, ki jih morate obiskati v Dalmaciji to poletje.

Skywalk Biokovo

Shutterstock

Skywalk Biokovo lebdi nad strmimi pečinami in ponuja osupljiv razgled na slikovite pejsaže jadranske obale ter otoke.

Skywalk Biokovo je eden najmlajših hrvaških razgledišč in je bil zgrajen pred nekaj leti. Nahaja se blizu turističnega mesta Makarska, na istoimenski gori Biokovo, na nadmorski višini 1228 metrov. Ploščad razgledišča je prostorna in steklena, ponuja pogled na morje in otoke. Ob vetrovnih sončnih dneh je mogoče videti tudi Italijo, hoja po prozornem steklu ob robu pečine pa omogoča pogled na biokovske stene iz ptičje perspektive. To je ena najbolj impresivnih razglednih točk v Evropi, ki jo vsako sezono obišče na desetine tisoč turistov. Tu boste posneli nepozabne fotografije in se za vedno spominjali čarobnega pogleda na modri Jadran.

Fortica v Omišu

Shutterstock

Fortica v Omišu s svoje mogočne kamnite konstrukcije ponuja osupljiv razgled na mesto, reko Cetino ter obalo jadranskega morja.

Če boste nekaj dni ostali v okolici Omiša, izkoristite priložnost in se sprehodite do trdnjave na skali nad mestom. Fortica v Omišu vas bo bogato nagradila za trud s spektakularnim pogledom na morje in otoke, ki velja za enega najlepših v Dalmaciji. Ste vedeli, da so bili stari prebivalci Omiša gusarji? V 12. in 13. stoletju so vladali morju od Splita do Dubrovnika. Če bi bili lastnik ladje v tistem času, bi morali plačati davek za svobodno plovbo po morju ali ob reki Cetini blizu Omiša, sicer bi vas napadli gusarji! Lahko si predstavljate, da trgovske in druge ladje takrat niso bile ravno varne tukaj. Kako bi branili mesto ob vznožju strmega hriba, če vanj vstopi sovražnik? Najbolj logično bi bilo, da bi prebivalce preselili v trdnjavo na vrhu pečine in zasipali mesto z ogromnimi kamnitimi balvani z višine, s kakršne je mogoče opazovati sovražnikove premike z morja. To je razlog, zakaj je bila zgrajena Fortica. Pogled s Fortice sega na Omiš, Poljico, globok kanjon in izliv reke Cetine ter prek Bračkega kanala na otoke Brač, Hvar in Šolta. Fortica je pripomogla, da je Omiš ostal nepremagan vso zgodovino, pripravljeni kamniti balvani pa nikoli niso bili zvaljeni na mesto, ker sovražnik nikoli ni vstopil vanj.

Razgledna točka v Gatah

Shutterstock

Razgledna točka Gata je idealno mesto za opazovanje sončnega zahoda ali preprosto uživanje v mirnem okolju z izjemnimi razgledi.

Ostanimo še malo v okolici Omiša. Močna reka Cetina je pripravljena na vse. Prebije se skozi pusto dalmatinsko kraško pokrajino, gora Mosor se ji je umaknila, nato kot vešča kiparka potrpežljivo vrezuje kamen, da ustvari enega najlepših kanjonov na svetu, in se brezskrbno predaja valovom Jadranskega morja v Omišu. Prav v teh sivih puščavah, približno deset kilometrov od Omiša, blizu vasi Gata, najdete spektakularno razgledno točko, kjer lahko vidite, kako je piratsko mesto videti iz pričje perspektive.

Vidova Gora

Shutterstock

Sprehod do vrha Vidove gore je nepozaben in ponuja priložnost, da se poglobite v naravno lepoto otoka Brač ter doživite njegovo kulturno dediščino.

Vidova Gora na otoku Brač je najvišja gora v Jadranskem arhipelagu in ena najlepših razglednih točk v Jadranu. Ima obliko podolgovatega skalnatega grebena ob južni obali Brača. Strani tega hrbta so povsem drugačne. Jug strmoglavi v morje s pečinami proti Bolu, sever pa se postopoma spušča kot nežno nagnjena kraška planota, približno deset kilometrov široka. Obsežna planota pokriva več kot polovico otoka, je popolnoma nenaseljena in zapuščena. Glavni dostop do Vidove gore je asfaltna cesta, ki se začne na Kneževravnu, blizu Nerežišća. Pohodniški pristop iz Bola je veliko bolj privlačen, vendar tudi zahtevnejši. Pohodne poti so označene, navigacija ni težavna. Pogled z vrha sega na južno obalo otoka z zelenim pasom okoli Bola. Pogled je še posebej privlačen na Zlatni Rat, peščeni rt, ki ga imajo številni za eno najlepših plaž v Evropi.

Sveti Nikola na Hvaru

Shutterstock

Sv. Nikola je najvišji vrh otoka Hvar in ponuja osupljiv razgled na Jadransko morje, okoliške otoke ter slikovite obalne kraje.

Otok Hvar ni le otok sonca in morja, ampak tudi številnih plaž in bližnjih otočkov, fenomenalne gastronomije, omamnega vina in zlatega oljčnega olja. Otok se ponaša z lepimi in dostopnimi razglednimi točkami, ki so čarobne predevem ob sončnem vzhodu ali zahodu. Najvišji vrh otoka Hvar nosi ime po svetem Nikolaju, zavetniku mornarjev in otrok. Omenjeni vrh je na nadmorski višini 626 metrov. Na samem vrhu je cerkev sv. Nikolaja iz leta 1487. To razgledišče velja za eno najbolj romantičnih v celotnem Jadranu, saj je avtentično in dobesedno nudi pogled na "polovico Jadrana".

Zvezdna vas Mosor

Shutterstock

Razgledna točka Zvezdna vas Mosor ponuja edinstveno izkušnjo opazovanja zvezdnatega neba, saj se nahaja daleč stran od mestne svetlobe in omogoča kristalno jasen pogled na nočno nebo.

Če bivate v Splitu, se odpravite na izlet na severovzhod mesta, na južne pobočje gore Mosor. Tam boste naleteli na hrib Makirina in asfaltirano cesto, ki vodi do observatorija na 700 metrih nadmorske višine. To je eden največjih in najpomembnejših observatorijev v jugovzhodni Evropi, nočne aktivnosti pa so še posebej romantične, ko lahko skozi teleskope in jasno nebo opazujete impresiven pogled na vesolje. A še pomembneje - od tu imate enega najlepših in najbolj spektakularnih razgledov na panoramo Splita, drugega največjega hrvaškega mesta, pa tudi na otoke Brač, Hvar, Šolta in Vis. Med orkanskimi vetrovi je mogoče videti celo obale Italije. Do Zvezdne vasi Mosor lahko pridete tako kot do vsakega drugega razgledišča z avtom, kolesom ali sproščenim sprehodom. 

promocijska fotografija