Aktualno Promocijsko sporočilo

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?

15. 7. 2025
Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu? (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Se tudi vi soočate z bolečinami v komolcu, ki vas ovirajo pri vsakdanjih opravilih? Je gibanje roke postalo neprijetno ali celo boleče? Se sprašujete, ali gre za preobremenitev ali resnejšo poškodbo, ki potrebuje strokovno obravnavo?

Komolec je zapleten sklep, ki povezuje nadlahtnico z obema kostema podlakti – podlahtnico in koželjnico. Kot ključna povezava v gibanju zgornje okončine omogoča širok razpon gibov, a je prav zaradi svoje vloge tudi pogosto podvržen različnim poškodbam. 

Bolečina, oteklina, zmanjšana gibljivost in občutek nestabilnosti so med najpogostejšimi razlogi, zaradi katerih pacienti poiščejo pomoč strokovnjaka!

Kaj storiti, ko si komolec poškodujete? Je vedno potrebna operacija ali se stanje lahko učinkovito obvladuje že z naprednimi konzervativnimi metodami?

Komolec – poglaviten sklep za svobodno gibanje roke

Komolec je sklep zgornjega uda, ki povezuje nadlahtnico s kostema podlakti. V osnovi deluje kot preprost tečajast sklep, katerega osnovna funkcija je prenašanje moči in omogočanje različnih gibov, kot so upogib, izteg ter zasuk. 

Pogosto je izpostavljen velikim obremenitvam, kar lahko vodi do poškodb, še posebej pri poklicnih dejavnostih in športu, kjer so gibanja ponavljajoča!

Komolec zaradi svoje anatomske zgradbe in funkcije ni ranljiv le za akutne poškodbe, kot so izpahi ali zlomi, temveč tudi za preobremenitvene poškodbe kit in mišic. Takšne preobremenitve povzročajo vnetja narastišč kit mišičnih skupin podlakti in nadlakti, ki močno omejijo funkcionalnost roke in splošno kakovost življenja.

Kaj povzroča bolečine v komolcu?

Bolečine v komolcu so pogost pojav, ki lahko močno omejuje naše vsakodnevno gibanje in kakovost življenja. Vzroki za te bolečine so lahko zelo različni, zato je pomembno razumeti, kaj vse lahko vpliva na neprijetne občutke v tem predelu.

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?
promocijska fotografija

Najpogostejši vzroki bolečin v komolcu so preobremenitve, poškodbe mehkih tkiv ter vnetja. Komolec namreč omogoča širok razpon gibov – upogib, izteg, pronacijo in supinacijo (zasuk zapestja) – zaradi česar je pri fizičnih dejavnostih in športu izpostavljen velikim mehanskim obremenitvam. 

Preobremenitveni sindromi so med najpogostejšimi razlogi za bolečine v komolcu. Ti nastanejo zaradi ponavljajočih se gibov, ki povzročajo mikropoškodbe na kitah in mišicah. Primer tega sta “teniški komolec” (lateralni epikondilitis) in “golf komolec” (medialni epikondilitis), ki se pojavljata zaradi preobremenitev kit na zunanji oziroma notranji strani komolca.

Poleg tega so vzrok za bolečine lahko tudi akutne poškodbe. Padci na iztegnjeno roko, udarci ali zvini lahko povzročijo izpah, zvin ali celo zlom komolčnih kosti!

Kdaj gre za resno poškodbo komolca?

Poškodbe komolca so lahko manj obsežne – te zahtevajo le nekaj dni počitka, in resnejše, ki močno omejijo gibljivost, povzročijo dolgotrajno bolečino in zahtevajo celostno rehabilitacijo

Kadar pa so poškodbe posledica močne sile, nenadnega giba ali padca, lahko pride do resnejših stanj, kot so zlomi, izpahi ali pretrganje vezi in kit.

Resnost poškodbe običajno ocenjujemo glede na simptome, ki se pojavijo takoj po poškodbi ali v nekaj urah oziroma dneh zatem. Pacienti ob poškodbi običajno poročajo o:

● intenzivni bolečini, ki se ne zmanjša niti v mirovanju,
● močni oteklini ali hitro nastajajoči modrici,
● deformaciji sklepa, izbočeni kosti ali vidno zamaknjenem položaju roke,
● nezmožnosti premikanja komolca in
● mravljinčenju, otrplosti ali izgubi moči v rokah ali prstih. 

Zdravljenja resnih poškodb se nikakor ne smemo lotevati sami. Poskusi "samozdravljenja" z gretjem, masažami ali vadbo brez prave diagnoze lahko stanje celo poslabša. Ob resni poškodbi je nujno obiskati zdravnika ali fizioterapevta, ki bo opravil klinični pregled in po potrebi napotil na slikovne preiskave (rentgen, ultrazvok, MRI). 

Na podlagi ugotovitev se določi načrt zdravljenja – to je lahko konzervativno (počitek, opornica, fizioterapija) ali kirurško!

Katere poškodbe komolca so najpogostejše?

Komolec je zaradi svoje kompleksne zgradbe in pomembne funkcije pogosto izpostavljen različnim poškodbam, ki jih lahko razdelimo na preobremenitvene in travmatske.

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?
promocijska fotografija

Med najpogostejšimi preobremenitvenimi poškodbami je teniški komolec (lateralni epikondilitis), ki nastane zaradi ponavljajočih se gibov, predvsem pri dviganju in zasukih roke. 

Gre za vnetje kit, ki se pritrdijo na zunanji del komolca, kar povzroča bolečino in občutljivost ob dotiku ter pri določenih gibih. Za podobno stvar gre tudi pri golf komolcu (medialni epikondilitis), ki prizadene notranji del komolca in je posledica preobremenitve kit na notranji strani sklepa.

Pogoste so tudi akutne poškodbe, kot so izpahi, kjer se kosti sklepa začasno ali trajno premaknejo iz svojega položaja. Izpah je zelo boleč, pogosto ga spremljata oteklina in omejena gibljivost.

Prav tako so v predelu komolca pogosti zlomi kosti, ki nastanejo zaradi močnih udarcev, padcev ali prometnih nesreč. Zlom kosti povzroči hude bolečine, oteklino, modrice in popolno omejitev gibanja.

Poleg teh so pogosti tudi burzitisi komolca (vnetje burze, tekočinske blazinice v sklepu), ki povzroča bolečino in oteklino na zadnji strani komolca, ter vnetja narastišč mišic. 

Tipični simptomi, ki jih ne smete ignorirati!

Poškodbe komolca se lahko kažejo z različnimi simptomi, ki kažejo na to, da je treba čim prej poiskati strokovno pomoč. Ignoriranje teh znakov lahko vodi do poslabšanja stanja, dolgotrajnih bolečin in trajnih omejitev gibljivosti.

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?
promocijska fotografija

Eden najbolj očitnih simptomov je oteklina. Pojavi se kot posledica vnetja, lokalne krvavitve ali kopičenja tekočine v sklepu ali okoli njega. Otekli komolec lahko omejuje gibanje in je pogosto boleč na dotik. 

Bolečina je običajen simptom, ki spremlja večino poškodb komolca, vendar je pomembno razlikovati njeno jakost in trajanje. Močne, nenadne bolečine, ki se pojavijo ob poškodbi, nikoli ne smete zanemariti. Prav tako vztrajne bolečine, ki se slabšajo z gibanjem ali ponoči, lahko kažejo na resnejše težave. 

Pogosto se pojavlja tudi mravljinčenje, odrevenelost ali šibkost v roki in prstih, kar kaže na morebitno utesnitev živcev v predelu komolca!

Alarmna znaka sta prav tako tudi izguba moči in omejena gibljivost. Če zaradi bolečin ali poškodbe ne morete več močno stisniti roke, upogniti ali iztegniti komolca, je to znak resne prizadetosti. 

Poleg tega je pomembno opazovati morebitno deformacijo sklepa, nenaravno lego roke ali komolca, kar je pogosto značilno za izpahe in zlome. 

Če opazite katerega od teh simptomov, je nujno, da čim prej poiščete zdravniško pomoč. Zgodnja diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za uspešno okrevanje in preprečevanje trajnih posledic.

Zakaj lahko neprimerna rehabilitacija povzroči trajne težave s komolcem?

Ena najpogostejših napak pri samostojnem zdravljenju poškodb komolca je prezgodnja preobremenitev sklepa ali neustrezna izvedba terapevtskih vaj, ki lahko sprva blago poškodbo spremeni v dolgotrajno težavo. 

Če poškodovanemu tkivu ne damo dovolj časa za celjenje ali izvajamo vaje brez ustrezne kontrole, se tveganje za razvoj kroničnih vnetij in degenerativnih sprememb znatno poveča! 

Napačni gibi lahko vodijo v dodatne mikropoškodbe, povečajo bolečino, poslabšajo gibljivost in celo povzročijo trajne okvare. Prav zato je pomembno, da celoten rehabilitacijski proces poteka pod strokovnim nadzorom fizioterapevta, ki natančno spremlja napredek in prilagaja intenzivnost glede na fazo okrevanja.

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?
promocijska fotografija

Pomemben del fizioterapevtske obravnave pa ni le zdravljenje trenutne poškodbe, temveč tudi dolgoročna zaščita sklepa pred ponovnim nastankom težav. V kliniki Medicofit strokovnjaki veliko pozornosti posvečajo preventivnim ukrepom – od učenja pravilne telesne mehanike pri vsakodnevnih gibih do svetovanja glede ergonomije na delovnem mestu, še posebej pri tistih, ki veliko časa preživijo za računalnikom ali opravljajo ponavljajoča se ročna dela. 

Fizioterapija komolca je v kliniki Medicofit individualno zasnovan proces, ki se ne osredotoča le na odpravljanje trenutnih simptomov. S kombinacijo sodobne diagnostike, naprednih terapevtskih pristopov in natančno prilagojenega programa vadbe pacientom omogočijo popolno okrevanje.  

Fizioterapija komolca – ključ do hitrejšega in varnejšega okrevanja

Sodobna fizioterapija se osredotoča na celosten pristop k zdravljenju poškodb komolca, ki združuje številne metode in tehnike za čim hitrejše, varnejše in trajno okrevanje.

Najpogostejše poškodbe komolca – kaj lahko povzroča bolečine v komolcu?
promocijska fotografija

Ključni element uspeha je pravilna diagnostika, ki vključuje natančno oceno mišične moči, stabilnosti sklepa in gibljivosti s pomočjo naprednega kliničnega testiranja. 

Pomemben del terapije so tudi pasivne mobilizacije in vaje za izboljšanje gibljivosti ter moči zgornjega uda. Pri tendinopatijah, kot je teniški komolec, je zelo učinkovita terapija z udarnimi valovi (ESWT), ki pomaga zmanjšati bolečino in pospešiti celjenje!

Poglavitno vlogo ima predvsem gibalna terapija, ki vključuje specifične vaje za krepitev mišic, izboljšanje gibljivosti in obnovo pravilnih gibalnih vzorcev. Poškodovan komolec namreč pogosto trpi zaradi oslabelosti določenih mišic in omejene gibljivosti, kar lahko vodi do ponovnih poškodb ali kroničnih težav. 

Poleg gibalne terapije fizioterapevtska obravnava v kliniki Medicofit vključuje tudi vrsto naprednih terapevtskih tehnik, ki pomembno pripomorejo k hitrejši regeneraciji in zmanjšanju bolečin. Z uporabo sodobnih metod, kot sta SUMMUS visokoenergijski laser in ultrazvočna krioterapija SIXTUS, se izboljša lokalna prekrvavitev, kar spodbuja regeneracijo poškodovanih tkiv.

Manualna terapija je usmerjena v sproščanje napetih mišic ter povrnitev normalne gibljivosti sklepa, še posebej v primerih, ko je gibanje zaradi poškodbe omejeno ali boleče. Pri zdravljenju trdovratnejših, kroničnih težav, kot so tendinopatije, se uporablja ESWT terapija z udarnimi valovi, ki spodbuja regeneracijo globokih tkiv in dokazano zmanjšuje bolečino. 

Klinika Medicofit zagotavlja celostno obravnavo poškodb komolca. Cilj je trajna obnova funkcionalnosti sklepa, povrnitev mišične moči, stabilnosti ter varna vrnitev v vaš vsakdan!