Pohodništvo je aktivnost, ki privlači vse več ljudi, saj ponuja odlično priložnost za gibanje v naravi, sprostitev in raziskovanje. Ne glede na to, ali ste začetnik ali izkušen pohodnik, je za varno in udobno pohodniško izkušnjo treba izbrati pravo opremo. Med pomembnejšimi kosi opreme so tudi pohodniške palice, ki jih pogosto spregledamo, a imajo lahko velik vpliv na vašo hojo.
Pohodništvo je izredno priljubljen način preživljanja prostega časa Slovencev, se je pa na to rekreacijsko dejavnost treba ustrezno pripraviti. Naprej je treba poskrbeti za kondicijske priprave in svojo fizično zmogljivost pridobivati postopoma, izbrati dolžino in zahtevnost poti, skladno s trenutnimi psihofizičnimi sposobnosti, dan pred odhodom na pohod preveriti vremenske in snežne razmere ter seveda poskrbeti za letnemu času in vremenu primerno pohodno opremo.
Med slednjo za najpomembnejše veljajo pohodni čevlji, pohodna oblačila in pohodni nahrbtnik, vse več pohodnikov pa bodisi zaradi preteklih športnih poškodb bodisi preventive prisega na pohodne palice.
Gre za dandanes obvezen del pohodne opreme, nepogrešljiv predvsem na daljših pohodih in treking odpravah, kjer je pomembno kar se da razbremeniti sklepe, noge, hrbtenico ter ramena. Enako priljubljene so pohodne palice pri osebah, ki se srečujejo s težavami s sklepi, s hrbtenico ali z ravnotežjem, ker nudijo dodatno oporo.
Odvisno od tega pa prodajalci spletne trgovine Vita ProShop poudarjajo, da pohodne palice zagotavljajo udobje, stabilnost in učinkovitost na vseh terenih. A jih je treba znati uporabljati, torej prilagajati osebnim preferencam (potrebam) in terenu.
Pohodne palice prispevajo k udobju, stabilnosti in vzdržljivosti
Prednosti uporabe pohodnih palic je nešteto, toliko bolj, ker so te primerne za hojo po ravnini in spolzkem terenu ter za vzpone in spuste po strminah. Ker je njihova dolžina nastavljiva in imajo ergonomsko oblikovane ročaje, zagotavljajo visoko mero udobja, zaradi praviloma lahke teže ter izdelave iz trpežnih materialov pa povečujejo vzdržljivost, stabilnost in ravnotežje ter ob tem zmanjšujejo obremenitev sklepov.
Pohodne palice tako postajajo vse pomembnejše, saj ugodno vplivajo na fizične sposobnosti pohodnika. Nudijo podporo, omogočajo stabilno hojo, blažijo pritisk na sklepe (posebej med spusti), zmanjšujejo možnosti za zvin in poškodbe kolen ter stopal, so v pomoč pri zdrsih in hoji na poteh, kjer obstaja vrsta ovir (blato, led, trnje, kaže itn.), povečujejo hitrost ter prispevajo k razgibanosti zgornjega dela telesa (rok, ramenskega obroča, vratu).
Obstajajo tri vrste pohodnih palic:
· dvodelne zložljive pohodne palice, ki so težje, a izredno trpežne,
· manj trpežne, vendar v večji meri zložljive trodelne zložljive pohodne palice in
· zložljive pohodne palice, katerim se pripisujeta lahkost ter kompaktnost, nimajo pa možnosti nastavitve dolžine niti veljajo za trpežne.
Na splošno velja, da so lažje pohodne palice manj trpežne in se ob uporabi na zahtevnejših terenih precej hitro zlomijo. Primernejše so za krajše pohode, saj omogočajo hitro gibanje in tudi po preteku več ur pohodnika ne utrudijo. Nekatere pohodne palice imajo dodane notranje vzmeti za dodatno blaženje sil med hojo navzdol, pri čemer pa je to funkcijo možno izključiti.
Razlike med posameznimi pohodnimi palicami določajo njihove karakteristike
Vsake pohodne palice niso vsestransko uporabne, kar pomeni, da se za večino modelov priporoča njihova uporaba le na točno določenem terenu. Tudi sicer velja, da se po ravnini oziroma na asfaltiranih in utrjenih poteh uporabljajo krajše pohodne palice, na razgibanem, visokogorskem terenu, ki zahteva večjo podporo ter stabilnost, pa daljše.
Gre za splošne smernice, katerih vpliv je možno neposredno zaznati na sami uporabniški izkušnji. Najpomembnejše namreč kljub vsemu ostajajo osebne preference, sta pa zmogljivost in udobje odvisna tudi od osnovnih karakteristik pohodnih palic, ki se dotikajo tako materiala izdelave kot morebitnih dodatkov.
· Material izdelave. Pohodne palice so izdelane iz različnih materialov, najpogostejše pa so pohodne palice iz aluminija, karbona, titana ali zlitine več kovin. Vsake od njih imajo svoje prednosti in slabosti, med slednje pa šteje tudi cenovna dostopnost (aluminijaste so denimo najcenejše, karbonske najdražje).
· Teža. Lahke pohodne palice so manj obremenilne za roke in ramena ter primerne predvsem za daljše pohode, so pa prav takšne pohodne palice cenovno manj dostopne od nekoliko težjih pohodnih palic.
· Oblika ročaja. Nekateri ročaji pohodnih palic so mehki in udobni, drugi trši ter s tem ustreznejši za razgibane terene, namen večine pa je razbremeniti zapestja in podlakti.
· Nastavitve. Zložljivi deli in možnost nastavitve dolžine pohodnih palic omogočajo boljšo prilagoditev potrebam ter terenu.
· Dodatki. Pohodne palice imajo (običajno) oblazinjene paščke, ki poskrbijo za ohlapnejši oprijem in sproščeno hojo ter predstavljajo nekakšen podaljšek zapestja, krpljice različnih velikosti za hojo po snegu in mehkih podlagah, s katerimi se prepreči ugrezanje, ter čepke za zaščito konic med neuporabo pohodnih palic in hojo po asfaltu.
Izbira pohodnih palic zahteva temeljit premislek
Prodajalci spletne trgovine Vita ProShop pohodnikom svetujejo premišljeno izbiro pohodnih palic. Opozarjajo, da je v procesu izbire treba upoštevati več faktorjev, še prej kakor to pa dobro premisliti o lastnih potrebah, željah in navsezadnje tudi razlogu, zaradi katerega se posameznik odloča za uporabo pohodnih palic (preventiva, razbremenitev sklepov, nog, hrbtenice in ramenskega obroča, pretekle poškodbe itn.). Gre za:
· Material izdelave pohodnih palic. V praksi je možno najpogosteje srečati aluminijaste in karbonske pohodne palice, pri čemer so prve vsestranske, cenovno dostopne, trpežne, a težje, druge pa lahke, vendar se prav zaradi tega po hoji na zahtevnejšem terenu ali ob upogibanju dokaj hitro poškodujejo.
· Vrsta pohodnih palic. Velika večina pohodnih palic je zložljivih, kar pomeni, da jih je v času neuporabe mogoče zatakniti za pohodni nahrbtnik (pomembno je, da ima ta zanko za pritrditev pohodnih palic). Zložljive pohodne palice so izredno priročne in lahke, vendar ne ponujajo prav veliko nastavitvenih možnosti, v nasprotju s temi pa so teleskopske pohodne palice sestavljene iz dveh ali treh delov ter jih je možno nastaviti na želeno dolžino. Te pohodne palice so tudi precej trpežne.
· Dolžina pohodnih palic. Pri določitvi dolžine pohodnih palic je v komolcu najbolje narediti kot 90° in izmeriti razdaljo med tlemi ter zapestjem. Ta predstavlja idealno dolžino pohodnih palic, medtem ko za splošno pravilo velja, da morajo biti pohodne palice približno 65 cm krajše od telesne višine pohodnika.
· Ročaji pohodnih palic. Pohodne palice imajo mehke, udobne penaste ročaje, ki se zaradi absorpcije vode hitro razgradijo, gumijaste ročaje, primerne za hojo v mrazu, ker takrat rokavice preprečijo neposreden stik s kožo (guma rada povzroči žulje in odrgnine), ali ročaje iz plute, katerih osnovna lastnost je, da se prilagodijo dlani, so odporni na vlago in se svetujejo tistim, ki se pogosto znojijo.
Več informacij o pohodnih palicah in široki izbiri teh je mogoče dobiti v spletni trgovini Vita Proshop, hčerinski znamki podjetja Vita, generalnega zastopnika številnih svetovno znanih proizvajalcev športne opreme.