Neka starejša raziskava aplikacije Strava za sledenje telovadnim navadam, ki je zajela približno 800 milijonov aktivnosti, je pokazala, da skoraj 80 odstotkov ljudi, ki sprejme novoletno zaobljubo, to do 19. januarja opusti.
Forbes Health je opravil veliko anketo o novoletnih zaobljubah za leto 2024. Skoraj polovica vprašanih (48 odstotkov) je izpostavila, da želi v naslednjem letu izboljšati svoje telesno zdravje, torej se več ukvarjati s športom in z drugimi telesnimi dejavnostmi ter paziti na prehrano. Omenjena želja je že več let na novoletnem seznamu številnih ljudi, presenetljivo pa je, da se nahaja v samem vrhu in da je po pomembnosti pred skrbjo za duševno zdravje, pogledu na življenje, ki je bil lansko leto na prvem mestu prioritet anketirancev Forbes Healtha.
Po eni strani je to odlična novica, saj vlaganje v telesno dejavnost ne prinaša koristi le glede fizičnega videza in kondicije. Če uporabimo stari ljudski pregovor – z redno vadbo in zdravo prehrano je mogoče "ubiti dve muhi na en mah".
Pregled študij iz leta 2023, ki raziskujejo učinke telesne dejavnosti na duševno zdravje, je odkril, da lahko telesna vadba pomaga zmanjšati simptome tesnobe in depresije ter izboljša razpoloženje in kakovost spanca.
Enako velja tudi za zdravo prehrano. Ameriška Nacionalna akademija znanosti, tehnike in medicine je poudarila, da zdrava prehrana, ki vključuje več vitaminov, mineralov, zdravih maščob in vlaknin iz sadja, zelenjave, polnozrnatih žit, oreščkov ter semen, lahko zmanjša vnetja in spremeni nevrotransmiterje za zmanjšanje simptomov depresije.
Čeprav omenjeni podatki zvenijo kot odlična novica, pri novoletnih zaobljubah obstaja ena velika težava – veliko se jih ne uresniči. Neka starejša raziskava aplikacije Strava za slednje telovadnim navadam, ki je zajela približno 800 milijonov aktivnosti, je pokazala, da skoraj 80 odstotkov ljudi, ki sprejmejo novoletno zaobljubo, le-to do 19. januarja opusti.
Zato je pravi izziv obdržati novo navado in jo spremeniti v del vsakodnevne rutine.
Da bi vam to lažje uspelo, ponujamo štiri nasvete za tiste, ki "nimajo časa" za bolj zdravo življenje:
1. Uvedite (majhne) zdrave obroke
Težko je v vsakdanje življenje uvesti pravilno prehrano, a vedno lahko začnemo z majhnimi, zdravimi koraki že pri zajtrku, za katerega upravičeno velja, da je najpomembnejši obrok dneva.
Pri tem pa ne mislimo na uživanje nezdrave hrane z obilico sladkorja. Med drugim Svetovna zdravstvena organizacija navaja, da kakovosten zajtrk ne sme vsebovati več kot 10 gramov sladkorja, kar je približno dve čajni žlički.
Na srečo obstaja vse več izdelkov, ki ponujajo okusne obroke brez dodanega sladkorja, eni izmed njih prihajajo iz portfelja Boom Box. Gre za izdelke iz ovsa, ki so bili razviti s pomočjo nutricionistov in vsebujejo sestavine, ki so 100 odstotno rastlinskega izvora. Na voljo so v priročnih pakiranjih, ne glede na to, ali si boste pripravili obrok doma ali za na pot.
Ovsene kaše Boom Box na primer ne vsebujejo dodanega sladkorja, umetnih arom in barvil ter so obogatene s prehranskimi vlakninami. Ovsena kaša postaja vse bolj priljubljen del vsakdanje zdrave prehrane. Je izvrstna izbira za zajtrk, saj 100 gramov vsebuje samo 3,1 gram sladkorja, kar pomeni, da je v obroku (60 g) le 1,86 gramov naravno prisotnih sladkorjev. Odlična je v kombinaciji z ovsenimi napitki Boom Box, ki prav tako ne vsebujejo dodanega sladkorja.
Na enako dobrem glasu je tudi hrustljava ovsena granola Boom Box. Obogatena je s skrbno izbranimi dodatki – od mešanice gozdnih sadežev, kokosa in mandljev, prek čokolade in mandljev ali kokosa, mandljev in bele čokolade do razkošne mešanice oreščkov, ki vključuje lešnike, indijske oreščke, mandlje in ameriške pekan orehe ali mešanice 100-odstotnih rastlinskih beljakovin v fini granoli s čokolado za beljakovinsko obogaten začetek dneva.
2. Postavite si prioritete
Z nevzdržnimi restriktivnimi dietami, s pretiravanjem v telovadnici ali z radikalno spremembo običajnega ravnanja boste zagotovo porušili svoje novoletne načrte. Namesto tega se osredotočite na male korake, ki vam bodo naposled pomagali doseči večji cilj.
Na primer, če ste se odločili, da boste pretekli polmaraton, začnite s tekom dvakrat ali trikrat na teden. Počasi podaljšujte tek in vadite več dni v tednu. Če se želite prehranjevati bolj zdravo, najprej zamenjajte nekaj manj zdravih živil s tistimi, ki vsebujejo več hranil. Na primer, za prigrizek namesto čokoladnega rogljička ali pudinga izberite ovsene piškote Boom Box ali ovsene zalogaje Boom Box, ki so na voljo v treh privlačnih okusih, glede na to, ali imate raje čokoladne ali sadne kombinacije. Vsi izdelki Boom Box so vedno brez dodanega sladkorja, umetnih arom in barvil.
Čeprav se morda zdi kot počasen začetek, vam bodo te majhne postopne spremembe olajšale vztrajanje pri novih zdravih navadah in povečale verjetnost dolgoročnega uspeha.
3. Ohranite motivacijo
Ko smo nekje zunaj svojega mesta, lahko prehodimo kilometre, delo pa se nam vedno zdi neskončno oddaljeno od doma. V tem primeru nas resda motivira želja po raziskovanju, vendar to ni razlog, da bi tudi v vsakdanjem življenju svojemu telesu odrekli priložnost za rekreacijo.
Pešačenje do službe ali jutranja telovadba sta odlična načina za izboljšanje telesne pripravljenosti, le odpovedati se jima ne smemo. Velika verjetnost je, da se boste glede novoletne zaobljube v prvih nekaj dneh počutili samozavestne in zelo motivirane za dosego svojega cilja. Ker se dejansko niste soočili z nelagodjem ali skušnjavo, povezano s spremembo svojega vedenja, se vam bo uvedba te spremembe morda zdela prelahka.
Ko boste prvič izpustili vadbo v telovadnici ali se odločili za daljši spanec, poskrbite, da vam to ne bo prišlo v navado oziroma vas povrnilo v stanje pred novoletno zaobljubo. Ko se soočite s takšnimi trenutki, se spomnite, zakaj pravzaprav to počnete. Razmislite (ali napišite seznam, da ga boste imeli pri roki) kaj lahko pridobite z dosego svojega cilja.
4. Učite se in se prilagajajte
Neuspeh je eden najpogostejših razlogov, da ljudje opustijo svoje novoletne zaobljube. Če se nenadoma vrnete k svoji slabi navadi, ne glejte na to kot na neuspeh. Pot do vašega cilja ni vedno ravna, pogosto je polna izzivov. Namesto tega glejte na neuspeh kot na priložnost za učenje.
Če vodite dnevnik reševanja težav, zapišite pomembne podatke o tem, kdaj je prišlo do opustitve, zaradi česa se je to zgodilo in kaj bi lahko naslednjič naredili drugače. Z razumevanjem izzivov s katerimi se soočate boste bolje pripravljeni na njihovo premagovanje v prihodnosti.
Poleg tega pa tudi znanje, ki ste ga pridobili v tem času ne bo izginilo. Na primer, zdravi recepti, ki ste jih osvojili, vam bodo ostali v spominu in k njim se lahko vedno vrnete. Tako kot k vsem pozitivnim navadam.