Wilma Rudolph ali "La Gazzella Nera" (Črna gazela, kot so jo ljubkovalno poimenovali italijanski mediji) se je rodila v preprosti in revni družini v ameriški zvezni državi Tennessee, kot dvajseta v družini z dvaindvajsetimi otroki.
Ob rojstvu je bila težka le dva kilograma in je bolehala za otroško paralizo. Celo otroštvo je hodila z opornico na levi nogi. Doktorji so Wilmini mami povedali, da bo pomagalo, če jo doma masirajo po bolni levi nogi. Mama je to pokazala številnim bratom in sestram, tako da so jo domači masirali tudi več ur dnevno.
Ob pomoči celotne družine in nenehnega obiskovanja zdravnikov, kot tudi zaradi njene izjemne volje, je pri dvanajstih letih končno hodila brez vidnih posledic.
V srednji šoli, je zaradi rasne segregacije lahko obiskovala samo šolo za temnopolte. Tam je začela igrati košarko ter trenirati atletiko. Čeprav je bila odlična pri obeh športih, je košarkarski trener prvi dve leti niti enkrat ni dal v igro na tekmi. V tretjem letniku je končno zaigrala in začela se neverjetna zgodba "črnega diamanta".
Pri košarki je postala prvakinja države Tennesseeja ter bila razglašena za najboljšo srednješolsko košarkarico na prvenstvu. Tam jo je opazil trener atletike na univerzi Tennessee in jo povabil na poletni kamp. Wilma je iz atletskega kampa , preko ameriških kvalifikacij, odšla neposredno na olimpijske igre v Melbourne in s šestnajstimi leti osvojila olimpijski bron v štafeti na 4 x 100 m.
Po vrnitvi domov je podirala rekorde tako v atletiki kot pri košarki (njen rekord je 49 točk na eni tekmi) še do konca srednje šole ter se nato preselila na univerzo Tennessee, kjer se popolnoma predala atletiki. S svojo srednješolsko ljubeznijo je pri 18 letih dobila hčerko Yolando.
Olimpijske igre v Rimu leta 1960 so bile prve z mednarodnim televizijskim prenosom in Wilma je blestela v polnem sijaju, saj je postala najhitrejša ženska na svetu. Osvojila je 3 zlate medalje (100 m, 200 m, 4x100 m). Svetovna javnost je bila navdušena nad elegantno Wilmo, ki je postala ena izmed prvih svetovno slavnih in znanih športnic.
Wilma se ni prepustila slavi in ugodju ter po diplomi na univerzi pri 22 letih končala športno pot in postala učiteljica, trenerka atletike in komentatorka na državni televiziji. Poročila se je dvakrat in obakrat tudi ločila. Imela je štiri otroke.
V začetku 60. let prejšnjega stoletja je bila nekaj časa v zvezi z velikim Mohamedom Alijem. Leta 1977 je izdala tudi življenjepis po katerem so kasneje posneli film. Umrla je 12.11.1994 zaradi možganskega raka, stara komaj 54 let.
Zaradi njene izjemne športne poti in pa kasneje učiteljsko-trenerskega dela, fundacije za pomoč in spodbujanju otrok pri športu ter lastne skromnosti in pripravljenosti pomagati vsem velja za enega največjih športnih vzorov sploh. V ameriški zvezni državi Tennessee vsako leto 23. junija praznujejo dan Wilme Rudolph.
Novo na Metroplay: "Vse več mladih zboli za rakom" | Klara Čampa