Najpomembneje pri smutijih je to, da v svoje telo spravite čim več surove zelenjave (predvsem temne zelenolistne, ki vsebuje največ klorofila) na udoben in 'smooth' način.
Navadno v smutije mešamo zelenolistno zelenjavo, kdaj pa tudi gomoljno – največkrat rdečo peso, korenček in kumaro. Zelenolistna zelenjava se dobro poda pravzaprav vsem sortam sadja, medtem ko je kombiniranje sadja in gomoljaste zelenjave zaradi težjega prebavljanja bolj nezaželeno.
Če že mešate npr. rdečo peso in korenček s sadjem, na bo to bolj 'sočne' sorte (npr. citrusi, gozdni sadeži ali jabolka) in ne 'kašaste', kot so banana in kakiji.
Po nekaterih teorijah naj bi sicer veljalo, da se smutiji mešajo samo z zelenjavo in čim manj s sadjem, vendar bi bili potem za večino neokusni. Priporočljivo je, da se smutije meša z eno sorto sadja, največ z dvema, če imamo težave s prebavo in še zlasti, če si delamo smutije za razstrupljanja. Vendar sama ne dajem toliko pomena kombiniranju sestavin kot temu, da so sestavine v smutijih res najbolj kvalitetne in ekološke. Pomembno je, da z enim smutijem dobimo čim več vitaminov, mineralov in vlaknin.
Moje glavno pravilo pri mešanju smutijev: če se po njem počutimo dobro in če nam je okusen, ga le spijmo, ne glede na kombiniranje. Pomembno je, da med pitjem smutija uživate!
Tina Zdjelar, ustanoviteljica koncepta Smooth in promotorka zdravega življenja – www.smooth.si