7 korakov, kako načeti težek pogovor, v katerem boste svoje najpomembnejše odnose izboljšali

3. 1. 2018
Deli
7 korakov, kako načeti težek pogovor, v katerem boste svoje najpomembnejše odnose izboljšali (foto: Profimedia)
Profimedia

Ker pogovor ni težek, kadar je odnos nepomemben, se večina ljudi – še posebej ženske – izogiba težkim pogovorom, ker se bojijo negativnega razpleta. Čas je, da spremenite razmišljanje. Tu je sedem nasvetov, kako načeti pogovor, v katerem boste svoje najpomembnejše odnose izboljšali, zgladili razlike in osebnostno rasli.

Težki pogovori lahko okrepijo najpomembnejše odnose, zato morda ne bi bilo slabo upoštevati nekaj nasvetov.

1. Sprejmite dejstvo, da morate načeti težak pogovor.

2. Jasno povejte, kaj pričakujete. Tudi s samim seboj razčistite, kakšna mora biti vaša izkušnja – nikakor pa ne zato, da bi uveljavljali svojo voljo oziroma razglasili, kdo ima prav. V pogovor nikar ne stresajte vsega strupa, pomembno je, da se bo odnos izboljšal, okrepil in utrdil.

3. Sami povabite drugo osebo na pogovor. Recite denimo »rad/a bi ti povedal/a za določene stvari, ki se trenutno dogajajo. Rad/a bi, da se pogovoriva o tem.« Če druga oseba pogovor odkloni, tega ne jemljite osebno. Recite raje »te lahko vprašam čez kak teden, ko boš pripravljen/a? To je namreč pomembno.«

4. Določite osnovna pravila, še posebej, če obstaja možnost, da bo kdo užaljen. Recite »nekaj bi ti rad/a povedal/a. Samo poslušaj me, prosim, potem pa bom prisluhnil/a tvojemu odgovoru«. Ne zmerjajte, ne preklinjajte in ne mečite stvari po zraku. Ne glede na osnovna pravila ne sme priti do zmerjanja.

5. Morate biti pripravljeni prisluhniti. Ena največjih napak, ki jih lahko zagrešite, je to, da si pogovor v glavi že prej zavrtite, nato pa svoje domneve vnašate v dejanski pogovor. Raje sedite za isto stran mize, k svojemu sogovorniku, in samo posedite z njim. Prisluhnite mu in tudi sami povejte, kar vam leži na duši.

6. Dopustite možnost, da se motite – glede tega, kar ste mislili, da bo vaš sogovornik povedal, kar bo počel, kako se bo odzval in glede vsega, kar se pravzaprav dogaja.

7. Skupaj določita naslednji korak. Ob koncu pogovora morate začrtati nadaljnje korake v zvezi z obnašanjem, pričakovanji, kakšen bo naslednji korak in kaj pravzaprav pričakujete. Nikar ne končajte pogovora v negotovosti; »v redu, kaj pa sedaj?«

Preberite še: Seznam stvari, ki jih morate čim prej prerasti 

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem