Botoks je postal hitra rešitev za mnoge ženske, ki si želijo svoj mladostni videz brez gub podaljšati za čim več časa.
Po botoksu pa ne posegajo zgolj ženske, temveč tudi vse več moških. Toda ali ima ta lepotni poseg tudi stranske učinke, o katerih se ne govori kaj preveč? Ena izmed raziskav kaže na morda ne toliko presenetljive rezultate, da osebe, ki uporabljajo botoks, morda niso več sposobne tolikšnega sočustvovanja kot prej. To je med drugim slaba novica tudi za dinamiko v partnerskem odnosu.
Povezava botoksa in partnerskih odnosov
Po poročanju časopisa The New York Times je raziskava, ki sta jo izvedla profesorja David T. Neal in Tanya L. Chartrand, pokazala, da ljudje, ki uporabljajo botoks, niso sposobni fizično posnemati čustev drugih. Ker ne morejo posnemati čustvenih odzivov ljudi s katerimi so v stiku, ne morejo empatizirati oziroma čustvovati z drugimi.
Raziskava sicer izhaja iz študije iz osemdesetih let, ki je dokazala, da so si srečno poročeni pari sčasoma pogosto podobni. Ker se trendi glede uporabe botoksa v današnjem času spreminjajo, so se raziskovalci vprašali, kako lahko uporaba botoksa vpliva na sodobne partnerske odnose, v smislu, če se bodo pari še vedno znali vživeti v čustva drugega in bodo na splošno srečni?
Naša obrazna mimika zrcali to kar vidimo v drugih
Raziskovalci so predpostavljali, da botoks lahko vpliva na to, kako se naši obrazi odzivajo, ko smo v stiku z drugo osebo. Na splošno mimika obraza zrcali to kar vidimo v drugih. Na primer, če je druga oseba vidno vznemirjena, bo naš obraz posnemal njeno mimiko. Ta oblika posnemanja pošilja signal z naših obrazov v možgane, kjer se lahko začnemo vživljati v čustva druge osebe.
Neal in Chartrandova sta v preizkusu testirala ženske, ki so dobile botoks, in kontrolno skupino žensk, ki so dobile Restylane (snov, ki ne vpliva na gibanje obraza). Ženskam, ki so sodelovale v raziskavi sta pokazala fotografije človeških oči in jih prosila, naj te oči povežejo s človeškimi čustvi. V preizkusu se je izkazalo se je, da so bile ženske, ki so uporabile botoks, bistveno manj uspešne pri zaznavanju čustvenih stanj, saj so se v povprečju zmotile dvakrat več od 36 možnih izrazov kot uporabnice restylana.
Raziskovalci so potrdili ugotovitve, da uporaba botoksa poslabša zmožnost zaznavanja čustev drugih.
Tudi v raziskavi iz leta 2023, v kateri so raziskovalci opravili slikanje možganov z magnetno resonanco na ljudeh pred in po prejemu injekcij botoksa, dodatno potrjujejo te trditve. Ugotovitve so namreč pokazale, da imajo osebe, ki so prejele botoks, zaradi motenega signala med obraznimi mišicami in možgani, bistveno več težav pri interpretaciji čustev drugih. To zavedanje bo po besedah raziskovalcev morda pripomoglo pretehtati odločitev za uporabo botoksa, prav tako pa so podatki o tej posledici lahko koristni tudi za tiste, ki se ukvarjajo z estetsko medicino, da lahko v zvezi s tem ustrezno ozaveščajo.
Vir: yourtango.com
Morda bi vas zanimal tudi podkast s Karin Velikonja
Strokovnjakinja na področju obrazne vadbe pojasnjuje, zakaj pride do podočnjakov in zabuhlosti obraza, kaj se zgodi, če uporabljamo botoks, kako okrepiti mišice obraza ter še veliko več.