Skrivnost dolgoživosti razkrita: vsi, ki doživijo 100 let, se dosledno držijo teh 4 pravil

21. 8. 2024
Deli
Skrivnost dolgoživosti razkrita: vsi, ki doživijo 100 let, se dosledno držijo teh 4 pravil (foto: Profimedia)
Profimedia

Teh preprostih pravil se lahko drži praktično vsak izmed nas.

Življenjska doba je odvisna od več dejavnikov: na nekatere, denimo genetika, nimamo vpliva, a dobra novica je, da vseeno lahko sami naredimo veliko. Naša življenjska doba in vitalnost v poznih letih je kar 60-odstotno odvisna od življenjskega sloga. Kateri pa so tisti dejavniki, ki prispevajo k dolgoživosti?

Ne spreglejte:

1. Raznolika prehrana s kontroliranim vnosom soli

Ljudje, ki živijo najdlje, običajno uživajo uravnoteženo in raznoliko prehrano. Raziskovalci z Univerze v Sydneyju so ugotovili, da so v povprečju zaužili med 57 in 65 odstotkov kalorij iz ogljikovih hidratov, 12 do 32 odstotkov iz beljakovin in 27 do 31 odstotkov iz maščob. Njihova prehrana vključuje osnovna živila, kot so polnozrnati izdelki, sadje, zelenjava ter beljakovinska živila, kot so pusto meso, ribe in stročnice. Rdeče meso in visoko predelana živila uživajo zelo redko.

2. Manjša uporaba zdravil

Zanimivo je, da stoletniki jemljejo manj zdravil, kakor ljudje, ki te starosti ne dočakajo. Strokovnjaki so ugotovili, da stoletniki povprečno vzamejo 4,6 zdravil na dan, medtem ko starejši ljudje, ki te starosti ne doživijo, v povprečju jemljejo 6,7 zdravil na dan. Delno je to povsem smiselno: ljudje, ki so bolni in zaradi tega potrebujejo več zdravil, bodo najverjetneje tudi živeli manj.

Hkrati pa pretirana uporaba zdravil lahko pripelje do stranskih učinkov, ki posredno pripeljejo do krajše življenjske dobe (padci, kognitivni upad, težave, ki zahtevajo hospitalizacijo...). 

Seveda je pomembno, da sledimo zdravljenju, ki ga predpiše zdravnik, v izogib pretirani uporabi zdravil pa je pomembno, da že preventivno poskrbimo za zdravje in se zaščitimo pred boleznimi, zaradi katerih bi bili primorani zdravila jemati.

Skrivnost dolgoživosti razkrita: vsi, ki doživijo 100 let, se dosledno držijo teh 4 pravil
Profimedia

3. Kakovosten spanec

Nezadostna količina spanca je povezana s številnimi zdravstvenimi stanji, kot so debelost, visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Po drugi strani pa je dober spanec povezan z dolgo življenjsko dobo, vitalnostjo in manjšim tveganjem za kronične bolezni.

Optimalno trajanje spanja je med sedmimi in osmimi urami na noč. Nasveti za boljši spanec vključujejo vzdrževanje rednega urnika spanja, ustvarjanje mirnega okolja, redno vadbo in obvladovanje stresa.

4.Življenje na podeželju

Več kot 75 odstotkov stoletnikov in tistih, ki se približujejo tej starosti, živi na podeželju. Ta vzorec je opaziti tudi v "modrih conah", območjih, kjer je največ stoletnikov. Delno je to lahko povezano z naravo: izpostavljenost naravi lahko pomaga uravnavati stres, blažiti depresijo, celo preprečiti težave, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen in srčna obolenja.

Hkrati pa imajo ljudje na podeželju običajno tudi svoj vrt ali njivo, kar pomeni dvoje: imajo svojo zelenjavo, zaradi česar je običajno pojedo več, samo obdelovanje površin pa predstavlja odlično rekreacijo za telo.

Vir: espresso.co.rs

To je krvna skupina, ki jo imajo najdlje živeči ljudje, ugotavljajo znanstveniki. Ali ste med njimi?

Novo na Metroplay: Ninna Kozorog prekinila molk | N1 podkast s Suzano Lovec