Pretresljivi podatki: za TOLIKO let se skrajša življenje ljudi, ki gredo v dom za starejše

12. 10. 2024
Deli
Pretresljivi podatki: za TOLIKO let se skrajša življenje ljudi, ki gredo v dom za starejše (foto: Profimedia)
Profimedia

Domovi za starejše se včasih zdijo kakor priročna rešitev, v resnici pa neugodno vplivajo na življenjsko dobo.

V sodobnem svetu so domovi za starejše vse bolj polni. Starejšim ljudem, ki ne zmorejo skrbeti zase, ponudijo kakovostno oskrbo, zabavne aktivnosti in družbo. Vseeno pa strokovnjaki opozarjajo, da je domača oskrba bolj optimalna izbira.

Dan Buettner, novinar, ki že vrsto let raziskuje dolgoživost, na svojem Instagram profilu opozarja: "Če želite skrajšati pričakovano življenjsko dobo svojih staršev za 2 do 6 let, jih pošljite v dom starejših."

Ne spreglejte:

Bi starejši morali ostati v domači oskrbi?

Buettner poudarja, da v modrih conah (območjih, kjer največ ljudi dočaka 100 let) družine poskrbijo za starejše, s čimer sebi dajo nov namen, si med seboj nudijo čustveno oporo in vsi skupaj živijo daljše, bolj zdravo življenje. Ob tem dodaja, da imajo starejši ljudje ogromno življenjskih izkušenj in modrosti, ki jo lahko predajo na mlajše generacije.

Zanimivo pa je, da prisotnost starejših pozitivno vpliva tudi na mlajše generacije. "Raziskave kažejo, da so otroci v domovih, kjer živijo tudi babice, bolj zdravi in imajo manjše tveganje za različne bolezni, hkrati pa imajo tudi boljše rezultate v šoli," pravi Buettner.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dan Buettner (@danbuettner)

Je torej domača oskrba rešitev? Pod njegovo objavo se je vsul plaz komentarjev: nekateri pravijo, da tudi sami skrbijo za svoje starše, spet drugi pa se s tem ne strinjajo.

"Starostnik v domači oskrbi nikoli ne bo dobil tako kakovostne in strokovne oskrbe, saj družinski člani običajno nimajo ustreznega znanja," se je glasil eden od komentarjev. 

"Kaj pa zdravje tistih, ki nudijo oskrbo starejšim družinskim članom? Kaj pa izgorelost, ki pogosto nastopi pri teh posameznikih? Kaj pa demenca, pri kateri starejši pogosto zavračajo oskrbo? Z vsem srcem verjamem, da je domača oskrba za bližnje optimalna, ni vedno mogoča," pravi drugi.

Domača oskrba vsekakor ni vedno izvedljiva, zato so domovi za starejše takrat dobra izbira, ki lahko zagotovi ustrezno oskrbo.

Kako se pripraviti na sezono smučanja? Preverite, kdaj začeti, kaj početi in kako se obvarovati pred poškodbami

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič