Vam vedno zmanjka časa in darila nakupujete v zadnjem hipu! Potem velja preizkusiti enodnevni božični nakupovalni načrt. Da ne bo decembra vedno tako stresno.
Zjutraj si dobro napolnite zaloge
In pozabite na sladke nezdrave zajtrke, zaradi katerih vam bo sredi dopoldneva nihal sladkor. Težko je zbrano nakupovati, če stalno razmišljate o nezdravih, sladkih prigrizkih. Omislite si zajtrk, poln proteinov in vlaknin, ki vas bo nasitil za dalj časa, tako da napadi lahkote ne bodo po nepotrebnem motili vaše božične misije.
Preberite: Odlične ideje za pripravo kakovostnega zajtrka na hitro
Ne oblecite se SAMO udobno
Seveda, težko je ves dan nakupovati v najbolj seksi petkah, kar jih najdete v svoji omari za čevlje! A tudi najbolj ponošene, pa čeprav tako udobne superge in prevelik pulover niso najboljša izbira. Zakaj?
Raziskave kažejo, da ljudje, ki se med nakupovanjem počutijo negotove, kupijo bistveno več od tistih, ki v trgovino vstopijo povsem samozavestno. Napravite torej kompromis med udobjem in modo. Nekaj modnega, da se boste počutile privlačne in samozavestne, in hkrati dovolj udobnega, da boste zdržale ves dan!
Preberite: Lepotni nasveti za praznične dni
Napravite seznam!
Seznam je obvezen, če želite v enem samem dnevu nakupiti darila za vso družino in prijatelje. Dobro premislite, kaj kdo 'potrebuje' in se potem osredotočite na seznam. Sicer lahko kaj hitro začnete begati od ene trgovine do druge, z različnimi idejami in po treh urah nakupovanja nimate niti enega samega darila!
Na nakupovalni pohod se podajte sami
Pri nakupovanju namreč radi posnemamo prijatelje, ki se nam pridružijo v trgovinah. Če bo vaša prijateljica nakupila celo goro kozmetike, boste morda posledično kozmetiko kupile tudi ve, pa čeprav je ni na vašem nakupovalnem seznamu! Družba vas bo nehote odvrnila od vašega načrta, zato jo ta dam prijazno zavrnite!
Najprej obiščite bankomat
In pustite vse kartice doma! Raziskave namreč kažejo, da zapravimo kar 23 odstotkov manj denarja, če nakupujemo z gotovino. Posebej dobro je, če v denarnici nimate drobiža, ki bi ga sicer zapravili za nepotrebne malenkosti. Bankovce za 50 ali 100 evrov, redkeje 'zamenjamo' za neko malenkost, ki stane zgolj 2 evra! Seveda vzemite dovolj denarja za vse, kar ste se namenili kupiti, sicer se boste prisiljeni v trgovine vrniti naslednji dan!
Najprej kupite cenejše izdelke
Če boste že na začetku odšteli večjo vsoto denarja za neki izdelek, boste zlahka izgubili občutek za ugoden nakup! Če ste zapravili 100 evrov za prvo darilo, vam bo 30 evrov za otroško igračo kot dober nakup, pa čeprav ta ista igrača morda v sosednji trgovini stane le 20 evrov! Ne nasedajte torej vsaki ponudbi! Če je le mogoče, cene prej pri različnih ponudnikih preverite prek spleta.
Ne pozabite na kosilo!
Držite se istega pravila kot pri zajtrku. Ne želite preveč nezdrave hrane in prevelike količine ogljikovih hidratov, po katerih boste postali zaspani.
Plačajte na manj obiskanih oddelkih
Da ne bi izgubljali dragocenega časa, preverite vrste na blagajnah sosednih, manj obiskanih oddelkov, kot je na primer moški.
Ostanite osredotočeni
Pojdite v trgovino, izberite stvar, ki jo nameravate kupiti, plačajte in se po najkrajši možni poti odpravite ven. Ne kramljajte s prodajalci ali prodajalkami, zlasti če so čedni. Prav prodajalci, ki so nam simpatični, nas največkrat prepričajo o nepotrebnem nakupu!
Pripravila: Maja Čelan
Članek je bil objavljen v reviji Lisa
Preberite še: Kako se imeti med prazniki lepo?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?