Japonci so znani po svoji vitalnosti in zdravju tudi v pozni starosti, kar pripisujejo trem preprostim navadam, ki jih vzdržujejo skozi vse življenje.
Zakaj japonski upokojenci pri 80 ali 90 letih delujejo bolj vedri in vitalni kot marsikateri 50-letnik? Delno lahko to pripišemo genetiki, a veliko je odvisno tudi od njihovega življenjskega sloga in posebnih navad. Tukaj so 3 japonske navade, ki bi se jih moral držati vsak, še posebej pa tisti, ki so starejši od 40. let.
Ne spreglejte:
- Kako pogosto jih uživate? To so živila, ki so še posebej priporočljiva pozimi
- Ste med prazniki pretiravali s hrano? Privoščite si napitek, ki lajša težave s kislino in pospešuje prebavo
1. "Hara hači bu": Jejte, dokler niste 80 % siti
Izraz hara hači bu pomeni: "Jej, dokler nisi 80 % sit." To pomeni, da se od mize dvignete z rahlim občutkom lakote. Ta princip, značilen za prebivalce "otoka dolgoživosti", Okinave, je preprost, a učinkovit.
V Sloveniji je povsem običajno, da jemo do popolne sitosti, a če nehamo jesti takrat, ko smo 80 % siti, se izognemo prenajedanju, s čimer lahko izgubimo odvečne kilograme, razbremenimo prebavo in prispevamo k bolj zdravemu telesu.
2. "Šikimori": Stalna, zmerna aktivnost namesto intenzivnega športa
Šikimori pomeni telesna aktivnost skozi vsakdanje dejavnosti, kot so čiščenje, vrtnarjenje ali sprehodi. Japonci, tudi v pokoju, ne sedijo doma. Namesto tega plešejo, izvajajo tai či, hodijo ali preprosto vzdržujejo svoj dom.
V današnjem hitrem tempu življenja je pogosto, da skozi dan sedimo v službi, nato pa se odpravimo na 1 uro intenzivne aktivnosti. Seveda je vsaka aktivnost dobrodošla (v kolikor je varna), a je priporočljivo, da v svoj vsakdan vključimo tudi navade, ki spodbudijo k "sprotnemu" gibanju: morda parkiramo avto nekoliko dlje od službe ali pa namesto dvigala uporabimo stopnice.
3. "Ikkai-ichie": Cenite vsak trenutek
V japonski kulturi velja načelo ikkai-ichie, ki pomeni: "Vsak trenutek je edinstven." Gre za vabilo, da se osredotočimo na sedanjost in cenimo trenutke, ki jih imamo, namesto da se obremenjujemo z preteklostjo ali prihodnostjo.
Skozi dan se večkrat ustavite in vprašajte, kako se počutite. Med sprehodom skozi park opazujte cvetje, ptice in obraze mimoidočih. Ta preprost način razmišljanja lahko upočasni občutek nenehne naglice in prinese več miru in zadovoljstva.
Vir: stil.kurir.rs